Wypis z księgi wieczystej - kto może wziąć? - Forum Prawne

 

Wypis z księgi wieczystej - kto może wziąć?

Pytanie banalne, a jednak w kazdym sadzie mówią inaczej.... Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o wypis z księgi wieczystej? wiem, że notariusz, sąd, własciciel itp. - a osoba postronna? Chcę kupić dom, jednak sprzedającemu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § wynajem mieszkania na czas okr...
    Witam, Podpisałam umowę najmu mieszkania z małżeństwem, które po tygodniu od dnia podpisania umowy zadzwoniło,...
  • § Postanowienie o przysądzeniu p...
    Witam. Sąd wydał postanowienie o przysądzeniu prawa własności lokalu. Na postanowieniu są dwie...
  • § problemy z najemca
    Witam. Wynajęłam mieszkanie na czas określony. Umowa na pol roku. W umowie zawarty zapis o karze umownej wysokości...

Odpowiedz
 
19-04-2007, 12:36  
Germis
Stały bywalec
 
Posty: 419
Domyślnie Wypis z księgi wieczystej - kto może wziąć?

Pytanie banalne, a jednak w kazdym sadzie mówią inaczej.... Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o wypis z księgi wieczystej? wiem, że notariusz, sąd, własciciel itp. - a osoba postronna?

Chcę kupić dom, jednak sprzedającemu sie nie spieszy z dostarczeniem mi wypisu z księgi (nie chodzi mi o wgląd do ksiąg, tylko fizyczny wypis). Wypis jest konieczny dla banku, w którym chcę wziąć kredyt hipoteczny na ten dom. Czy jako osoba postronna (nie właściciel) mogę złozyć wniosek o wypis z KW? W ustawie o księgach wieczystych znalazłam:
Cytat:
Art. 362. 1. Odpisy ksiąg wieczystych według ostatniego stanu wpisów wydaje się na żądanie osób zainteresowanych lub na żądanie sądu, prokuratora, notariusza, organu administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Czy zatem, jako kupujący jestem tą osobą zainteresowaną? czy w sądzie moga mi odmówić wydania wypisu?
Germis jest off-line  
19-04-2007, 13:33  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Nie ma interesu prawnego ten, kto domaga się udostępnienia mu akt księgi wieczystej ze zwykłej ciekawości albo z innych przyczyn pozaprawnych, w tym także niezgodnych z prawem. Pojęcie „interesu prawnego” w takim rozumieniu pokrywa się zazwyczaj z pojęciem „zainteresowania w sprawie” w znaczeniu użytym w art. 510 § 1 k.p.c. Oznacza to, że interes w żądaniu dostępu do akt księgi wieczystej ma zawsze notariusz, jako osoba zaufania publicznego, oraz każdy, czyje prawo jest wpisane do księgi wieczystej, a więc: wierzyciel właściciela nieruchomości, bank, w którym tenże stara się o kredyt, a także pośrednik zajmujący się sprzedażą nieruchomości, który pragnie dowiedzieć się, czy doszło do zawarcia umowy, od której należy mu się prowizja. Osoby te korzystają z domniemania faktycznego, że mają interes prawny w przejrzeniu akt księgi wieczystej.
Pozostałe osoby zgłaszające żądanie udostępnienia im akt księgi wieczystej powinny wyjaśnić - na żądanie pracownika - dlaczego przejrzenie samej księgi wieczystej, dozwolone każdemu, nie zaspokaja ich interesu prawnego. W zależności od okoliczności, wyjaśnienie ustne może być uznane za niewystarczające, a wtedy osoba zainteresowana może zostać wezwana do okazania odpowiedniego dokumentu w celu wykazania rzeczywistej przyczyny swojego zainteresowania. W razie odmowy udostępnienia akt księgi wieczystej rozstrzygające znaczenie ma decyzja przewodniczącego wydziału ksiąg wieczystych albo prezesa sądu rejonowego.
Mrcn jest off-line  
19-04-2007, 19:59  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.318
Domyślnie

ale zwracam uwagę, że art. 36 ze znaczkiem dwa ma też ustęp 5, który stanowi:

5. ( Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do wydawania odpisów ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie informatycznym, o którym mowa w art. 251.

Czyli dla uzyskania odpisu księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym nie jest konieczne wykazanie interesu prawnego.

Czy interesująca Cię księga nie jest prowadzona w systemie informatycznym?
Nauzicaa jest off-line  
20-04-2007, 12:12  
Gix13
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie

Uzasadnienie, iż wypis jest konieczny celem uzyskania kredytu bankowego na zakup nieruchomości powinien w zupełności wystarczyć, aby go otrzymać.
Jak powiedziano powyżej kłopot odpada w zupełności, jeśli mówimy o księdze prowadzonej w systemie informatycznym. Na formularzu "KW-ODPIS" nie ma miejsca na uzasadnianie
Gix13 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Wypis z ksiąg wieczystych abstrakcjax Prawo cywilne 1 31-03-2010 17:31
§ Brak księgi wieczystej. pawlo821 Prawo spadkowe 1 03-03-2010 11:12
§ Wpis do księgi wieczystej seneka85 Prawo spadkowe 2 04-11-2009 22:14


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:54.