Służebność mieszkania - Forum Prawne

 

Służebność mieszkania

Witam, jaki obowiązek mają właściciele mieszkania, które zostało nabyte na podstawie aktu notarialnego, gdzie własność jest ustanowiona na podstawie (cyt.) "służebności mieszkania polegającej na bezpłatnym i nieokreślonym w czasie korzystaniu z całego lokalu mieszkalnego"?. Wszystko ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Opuszczone działki pytanie
    Witam serdecznie mam takie o tuż pytanko jak moje przejąć opuszczoną działkę jak jest np zarosinienta i nie jestem...
  • § Mieszkanie komunalne- prysznic...
    Witajcie, mieszkam w mieszkaniu komunalnym i zamierzam w tym roku wykonać remont łazienki. W momencie wprowadzania...
  • § Sprzedaż mieszkania
    Sprzedaje mieszkanie i przysparza mi to kilku dylematów. Nie wiem czy słusznie, ale zgodziłem się na otrzymanie...

 
13-03-2009, 18:55  
marlena.g
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Służebność mieszkania

Witam,
jaki obowiązek mają właściciele mieszkania, które zostało nabyte na podstawie aktu notarialnego, gdzie własność jest ustanowiona na podstawie (cyt.) "służebności mieszkania polegającej na bezpłatnym i nieokreślonym w czasie korzystaniu z całego lokalu mieszkalnego"?. Wszystko zostało sporządzone u notariusza.Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
marlena.g jest off-line  
13-03-2009, 19:04  
grens
Zbanowany
 
Posty: 163
Domyślnie RE: Służebność mieszkania

Dla kogo ta służebność ? dla ciebie czy osoby trzeciej - więcej szczegółów!
grens jest off-line  
13-03-2009, 19:19  
marlena.g
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Służebność mieszkania

służebność jest dla rodzica, a dwoje dzieci jest właścicielami
marlena.g jest off-line  
13-03-2009, 19:22  
marlena.g
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Służebność mieszkania

Interesuje mnie to czy dzieci w tej sytuacji mają obowiązek do utrzymywania rodzica tzn. płacenia za niego rachunków (prąd, gaz), zapewnienia wyżywienia?
marlena.g jest off-line  
13-03-2009, 20:02  
grens
Zbanowany
 
Posty: 163
Domyślnie RE: Służebność mieszkania

Dlaczego moderator modyfikuje moje posty? NIe naruszaja wszak regulaminu. To forum "prawne" to jakis żart chyba.
Marlena zapytaj na innym forum, na tym odpowiedzi Ci nie udzielę z obawy o ingerencję w moja wypowiedź.
grens jest off-line  
13-03-2009, 20:10  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.322
Domyślnie RE: Służebność mieszkania

Moderator modyfikuje Twoje posty, bo podajesz w nich linki do innych stron, w żaden sposób natomiast nie ingeruje w meritum wypowiedzi.

Marlena: służebność mieszkania oznacza możliwość korzystania z mieszkania, więc nie ma obowiązku zapewniania wyżywienia. Jednakże dzieci obciąża wobec rodziców obowiązek alimentacyjny, więc jeżeli rodzic nie jest się w stanie utrzymać, wówczas dzieci powinny o to zadbać. Mogą to robić w naturze np. właśnie poprzez dostarczanie wyżywienia.

Czy rodzice darowali dziecku to mieszkanie?
Nauzicaa jest off-line  
14-03-2009, 08:58  
marlena.g
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Służebność mieszkania

Bardzo dziękuję za odpowiedź Nauzicaa.

Mieszkanie zostało przepisane po podziale spadku po zmarłym ojcu. Wtedy matka przepisała na własność dwójce dzieci mieszkanie z zapiskiem w akcie notarialnym o służebności mieszkania (cytowałam w pierwszym poscie). Matka ma emeryturę 1000 zł więc może się sama utrzymać.

Ostatnimi czasy wpadła na pomysł, że skoro w akcie pisze "bezpłatnym i nieokreślonym w czasie korzystaniu z całego lokalu mieszkalnego" więc dlaczego ona ma do rachunków się dokładać skoro pisze "bezpłatnym".

Tak więc mam rozumieć, że do czasu do kiedy będzie miała emeryturę jest na takich samych zasadach jak reszta domowników? A dopiero gdy skończą się źródła dochodów wtedy dwójka tych dzieci powinna jej zapewnić warunki do życia?
marlena.g jest off-line  
14-03-2009, 10:19  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.322
Domyślnie RE: Służebność mieszkania

Nie, do rachunków za mieszkanie rzeczywiście nie musi się dokładać, skoro ma mieszkać bezpłatnie. Natomiast kwestia możliwości utrzymania się dotyczy zapewniania jej wyżywienia.
Nauzicaa jest off-line  
13-03-2010, 20:43  
piotr.miel
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Służebność mieszkania

Witam
Rodzice przekazali gospodarstwo rolne na syna, lecz w umowie przekazania gospodarstwa rolnego z roku 1986, która została sporządzona w formie aktu notarialnego jest zapis, oprócz tego że przenoszą nieodpłatnie prawo własności nieruchomości wyżej wspomnianej na syna, iż syn ten ustanawia na rzecz rodziców służebność mieszkania składającego z pokoju, kuchni, poddasza, z ogrzewaniem i oświetleniem oraz prawo użytkowania 100 arów ziemi. Nie ma zapisu, że z praw tych rodzice mogą korzystać dożywotnio. Czy jeden z rodziców (ponieważ jeden już nie żyje) może w testamencie przepisać wyżej wymienioną służebność mieszkaniową oraz prawo użytkowania tych 100 arów ziemi na innego syna niż tego, który dostał na własność to całe gospodarstwo rolne? Czy może służebność mieszkania oraz prawo użytkowania w/w ziemi wiąże się z tym, iż z przepisów prawa wynika to jednoznacznie, że rodzice mogą korzystać z tych praw tylko dożywotnio i nie musi być takie stwierdzenie zapisywane w wyżej wymienionej umowie przekazania gospodarstwa rolnego?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
piotr.miel jest off-line  
20-03-2010, 09:39  
piotr.miel
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Służebność mieszkania

znałby ktoś odpowiedź na moje pytania?
piotr.miel jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ służebność mieszkania - Witam, jaki obowiązek mają właściciele mieszkania, które zostało nabyte na podstawie aktu notarialnego, gdzie własność jest ustanowiona na podstawie...
§ służebność mieszkania - Witam! Proszę o poradę. Mój tata otrzymał na umowę darowizny od swoich rodziców parter domu dwupiętrowego, piętro wybudował sam. Umowa darowizny...
§ Osobista służebność mieszkania - Witam, Mam następujący problem, chciał bym sprzedać mieszkanie, które otrzymałem w darowiźnie od dziadków jakiś czas temu. Problemem jest zapis w...
§ służebność mieszkania - Witam, Kupiłem nieruchomość na licytacji komorniczej,ktora obciazona jest sluzebnoscia dozywotniego mieszkania.Nieruchomosc zostala kupiona przeze...
§ służebność mieszkania - Służebność mieszkania na rzecz osoby A obciąża pewien dom. 1 współwłaściciel ma 2/3 a drugi 1/3 tego domu. Czy jest to w ogóle możliwe żeby zrzec...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:09.