Deregulacja zawodu zarządcy nieruchomości - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
08-01-2014, 18:53  
Hanka30
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Deregulacja zawodu zarządcy nieruchomości

Witam serdecznie,

w związku z deregulacją m.in zawodu zarządcy nieruchomości, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 r nasuwa mi się pytanie natury ubepzieczeniowej. Kto tak naprawdę w obecnym stanie prawnym winien zawrzeć umowę obowiązkowego ubepzieczenia OC? Jako, że na codzień branża ubepzieczeniowa jest mi bliska - znalezienie odpowiedzi jednak nie jest proste.

Mianowiecie, po deregulacji ustawy o gospodarce nieruchomościami Ustawodawca rozszerzył katalog podmiotów mogących stać sie zarządcą nieruchomości. Jednym słowem " wyrzucił" definicję zarządcy niruchomości a nadto również katalog czynności zarządcy nieruchomosci - róznież zresztą otwarty. Ostał się jedynie w mojej ocenie jeden przepis, który nadają kierunek kim jest zarządca i jak działa tj.

Art. 185. 1-1c. (uchylone).
2. Zarządca nieruchomości działa na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością, zawartej z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub jednostki organizacyjnej. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3-5. (uchylone).


Moje pytanie brzmi: Czy na podstawie obecnego stanu prawnego zarządca nieruchomości (a konkretnie przedsiębiorca) może być jednocześnie właścicielem nieruchomości? Przykład: Przedsiębiorca wynajmuje budynek firmie X na podstawie umowy najmu. Przy czym wynajmujący w danej umowie najmu zobowiązał się również do wykonywania czynności zarządcy nieruchomości za okresloną opłata np. wywóz smieci, sprzatanie etc. Zatem mając na uwadze, iż umowa o zarządzanie nieruchomościa jest umowa nienazwaną, dalej nie posiadanie tejże umowy a wykonywanie czynności zarządcy nieruchomosci nie zwala z obowiazku posiadania OC, oraz majac na uwadze iż zarządca nieruchomości działa na podstawie umowy m.in z osobą , której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby (a wiec mozemy mowić tu o najmującym) - czy taki przedsiębiorca nie jest zarządcą nieruchomosci ?
Hanka30 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:04.