Art. 696 k.c. czy musze mieć pisemną zgodę? - Forum Prawne

 

Art. 696 k.c. czy musze mieć pisemną zgodę?

Samorząd wydzierżawił mi kawałek ziemi. U wmowie nie było szczegółów dzierżawy, ale zapis odwołujący się, że jeśli czegoś nie zapisano w tej umowie zastosowanie ma art. 696 k.c."Dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § dług mieszkaniowy - pomocy, pr...
    Witam jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość.Założyłem podobny temat w innym dziale ale ten chyba jest...
  • § mieszkanie - Rynek Główny w Kr...
    Dobry wieczór wszystkim. Na Rynku Głównym w Krakowie moja znajoma, której czasem pomagam otrzymała dawno temu...
  • § Adaptacja poddasza
    czy na poddaszu nieuzytkowym moge bez pozwolenia i bez zgloszenia zbudowac scianki dzialowe z k/g (a w nich drzwi) i...

Odpowiedz
 
02-02-2014, 07:13  
hammer52
Użytkownik
 
hammer52 na Forum Prawnym
 
Posty: 126
Domyślnie Art. 696 k.c. czy musze mieć pisemną zgodę?

Samorząd wydzierżawił mi kawałek ziemi. U wmowie nie było szczegółów dzierżawy, ale zapis odwołujący się, że jeśli czegoś nie zapisano w tej umowie zastosowanie ma art. 696 k.c."Dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego". Czy wystarczy zgoda ustana np na posadzenie krzaku aronii? Taka zgoda jest, ale czy będzie ważna? A może mam prawo pierwokupu tej ziemi? Pasowało by mi, bo ziemia ta przylega do mojej działki.
hammer52 jest off-line  
02-02-2014, 08:15  
Darmon
Użytkownik
 
Posty: 227
Domyślnie RE: Art. 696 k.c. czy musze mieć pisemną zgodę?

Cytat:
A może mam prawo pierwokupu tej ziemi?
po wykonywaniu dzierżawy minimum 3 lata z datą pewną. Oznacza to że będzie Panu przysługiwało prawo pierwokupu jeżeli ma Pan umowę pisemną z datą pewną (poświadczoną przez np. Urząd, Pocztę)

Co do sposobu dzierżawy w sposób zgodny z przeznaczeniem tej nieruchomości. Ustna forma jest do przyjęcia, ja jednak wolałbym mieć coś na piśmie niż później musieć gołymi rękami wyrywać te krzaki
Darmon jest off-line  
02-02-2014, 15:58  
hammer52
Użytkownik
 
hammer52 na Forum Prawnym
 
Posty: 126
Domyślnie RE: Art. 696 k.c. czy musze mieć pisemną zgodę?

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jest to pisemna umowa dzierżawy, a właściwie były dwie. Jedna była na 10 lat, a druga na trzy. Ta ostatnia była od 1998 do 2001 roku zaczynała się od słów cyt. z pamięci Umowa zawarta w dniu ... na okres trzech lat pomiędzy urzędem gminy, a mną. Chyba to jest pewna data?
Jest jeszcze jeden problem, a mianowicie dwukrotnie pisałem o sprzedaż i nic. No, bo jeśli mam prawopierwokupu ( tak myślę), a urząd milczy, to jak go zmusić do sprzedaży?
hammer52 jest off-line  
02-02-2014, 20:47  
Darmon
Użytkownik
 
Posty: 227
Domyślnie RE: Art. 696 k.c. czy musze mieć pisemną zgodę?

czyli już Pan dzierżawcą nie jest?

Romunię że ostania umowa dzierżawy wygasła w 2001 ??

A nawet gdyby umowa dzierżawy była kontynuowana nadal to "zmusić" Gminy do niczego nie można. Prawo pierwokupu przysługuje uprawnionemu (dzierżawcy) jeżeli Gmina będzie chciała nieruchomość zbyć (wtedy dzierżawca ma prawo pierwokupu) ale jak wspomniałem jęzeli Gmina będzie miała taki zamiar
Darmon jest off-line  
02-02-2014, 21:04  
hammer52
Użytkownik
 
hammer52 na Forum Prawnym
 
Posty: 126
Domyślnie RE: Art. 696 k.c. czy musze mieć pisemną zgodę?

Tak, ostatnia umowa wygasła w 2001 roku. Gmina nie mówi tak, nie mówi nie. Milczy. Ot i wszystko. Dziękuję za pomoc.
hammer52 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy muszę mieć zgodę ojca dziecka na wyjazd do UK (odpowiedzi: 13) Witam serdecznie. Zacznę od początku. Zatem 2 lata temu rozstałam się z chłopakiem, z którym mam prawie 5letniego synka. On juz zdązył ułożyć...
§ Rozwód, podział mieszkania czy trzeba mieć zgodę byłego małżonka? (odpowiedzi: 4) Witam, Sprawa dotyczy mojej znajomej grzecznościowo zamieszczam jej pytanie. Przygotowuje się do rozwodu po 25 latach małżeństwa. Jest dwoje...
§ Rozpowszechnianie herbu miasta - kto musi mieć zgodę ? (odpowiedzi: 4) Witamy . Mamy pytanie odnośnie sytuacji jaka zaistniała w naszym mieście a mianowicie : UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W CHOJNOWIE z dnia 26 czerwca 2003...
§ Czy na takie ogrodzenie muszę mieć zgodę sąsiada? (odpowiedzi: 2) Witam. Chcę odgrodzić się od sąsiadów ogrodzeniem drewnianym ryflowanym. Wygląda tak -...
§ Czy powinni mnie powiadomić i mieć zgodę? (odpowiedzi: 2) Bezpośrednio przy moim płocie Firma robiła ogromne wykopy koparą, naruszyła mi słupki ogrodzeniowe, nie mogłam wyjechać z domu, zagrodzili mi bramę....
§ Czy musze pytac o zgodę?? (odpowiedzi: 1) Witam. Jestem właścicielem działki z domem. Chciałbym ją sprzedać. Tyle, że jestem tam zameldowany razem ze swoim ojcem. Moje pytanie brzmi: ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:10.