umorzenie opłaty za odpady komunalne - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
03-03-2014, 12:01  
egonona
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie umorzenie opłaty za odpady komunalne

Witam, mam problem z Związkiem odpadów komunalnych. Mam działalność - sklep odzieżowy który nie wytwarza śmieci ale że przepisy weszły takie że musze posiadac pojemnik tak więc wypełniłam deklaracje i czekałam na pojemnik który dostałam dopiero w Grudniu. Po pewnym czasie dostałam upomnienie do zapłaty za okres w którym nie miałam pojemnika tłumacząc tym ze jest to opłata za gospodarowanie odpadami na logike rzecz biorąc skoro nie wywozili to jak mieli gospodarować nimi po drugie śmieci firma nie wytwarza swoje odpady po śniadaniu zabieram do domu bo wkońcu tam płacę za wywóz moich śmieci. Czy jest mi ktoś w stanie pomóc aby wystosować pismo aby umorzono mi opłate za ten okres t.j Sierpień - Listopad.
egonona jest off-line  
03-03-2014, 21:09  
lucyna65
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: umorzenie opłaty za odpady komunalne

witam, pracuję w gminie i zajmuję się tym tematem, skoro prowadzisz lokal użytkowy, a on jest nieruchomością niezamieszkałą więc przypuszczalnie Twoja gmina objęła systemem gospodarki odpadami wszystkie nieruchomości, zgodnie z ustawą "śmieciową" obowiązek opłaty za nieruchomość niezamieszkałą powstaje za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne (art. 6i u.c.p.g.), nie ma tłumaczenia, że zabierane były do domu bo to odpady z działalności, a brak pojemnika powinnaś zgłosić zaraz po złożeniu deklaracji i monitować .... to nie jest usprawiedliwienie, bo nie masz faktury za odbiór odpadów przez inną firmę bo gmina nie zapewniła odbioru, opłatę "śmieciową" należy traktować jako podatek tylko że jest ekwiwalentna bo za nią gmina ma odebrać odpady, ale to nie opłata czysto za wywóz nieczystości ..... tak więc umorzenie się nie należy, bo i z jakiego tytułu, odpady z działalności gmina odebrała ......tylko że z Twojej posesji
pozdrawiam
lucyna65 jest off-line  
04-03-2014, 08:50  
egonona
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: umorzenie opłaty za odpady komunalne

Sklep znajduje się w nieruchomości zamieszkałej na której znajduja się już pojemniki na odpady z których mogłam korzystać jeśli potrzebowałam udostępnił mi je właściciel lokalu, o pojemnik pisałam ale jak na przyjechał samochód z sześcioma pojemnikami na 17 adresów to nie miałam zamiaru się bić o nie bo i tak nie mam co wrzucać były potrzebne bardziej komus innemu i tak przez pare miesięcy więcej wydałam na pisma do związku niż opłata za nie. "....opłaty za nieruchomość niezamieszkałą powstaje za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne.." odpady nie powstały wiec nie powinno być opłaty.
egonona jest off-line  
04-03-2014, 22:22  
lucyna65
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: umorzenie opłaty za odpady komunalne

witam,
w każdej nieruchomości niezamieszkałej w przypadku prowadzenia działalności powstają odpady, w większej czy to mniejszej ilości, opłata jest naliczana zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, w którym określony powinien być normatyw wytwarzania odpadów na dany rodzaj działalności, jak pisałaś to odpady zabierałaś do domu bądź wrzucałaś do pojemnika udostępnionego przez właściciela lokalu - także nie można pisać że ich nie było .... od lipca 2013r. zmienił się charakter opłaty, do której stosuje się przepisy ordynacji podatkowej, proszę przeczytać ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach może coś wyjaśni t.j. (Dz. U. z 2013r. poz. 1399 ze zmianami).
pozdrawiam
lucyna65 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odpady komunalne odpowiedzi: 1
§ kto płaci za odpady budowlane? odpowiedzi: 2
§ mieszkanie komunalne, umorzenie długów odpowiedzi: 4
§ opłata za odpady komunalne i niechciani lokatorzy odpowiedzi: 8
§ Odpady a śmierć podatnika odpowiedzi: 1
§ Odpady pod płotem odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:54.