metraż na osobę - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
25-04-2007, 11:35  
ona_06
Użytkownik
 
Posty: 212
Domyślnie metraż na osobę

pomózcie proszę. Gdzie mogę znaleźć odpowiedź ile metrów2 należy się na osobę (komunalne)
Może ktoś wie, albo zna jakąś stronę z tymi danymi?
ona_06 jest off-line  
25-04-2007, 11:43  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Lokal socjalny :
Ustawa o ochronie praw lokatorów... - powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.
To właściwie jedyne wytyczne - stają się właściwie normą wszędzie. Są to minimalne wymaganie - są zatem odskocznią.
Mrcn jest off-line  
25-04-2007, 11:51  
ona_06
Użytkownik
 
Posty: 212
Domyślnie

Dziękuję, a czy jest jakaś unijna reguła? Gdzie ją znaleźć?
ona_06 jest off-line  
16-09-2011, 13:06  
Ardimo
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: metraż na osobę

Mam pytanko...
Moja mama mieszka w budynku prywatnego właściciela. Jej mieszkanie ma 111m2 problem polega na tym iż ma emeryturę w kwocie 1100 zł. Opłata za wynajem to 850 zł (z trudem można opłacić pozostałe zobowiązania nie mówiąc już o wyżywieniu się)Mieszkanie jest na ogrzewanie piecowe z czego sprawny jest tylko jeden. Zimą mama ma ok 6 stopni w mieszkaniu ponieważ nie stać nas na opał. Ja obecnie straciłam pracę. Do tej pory jakoś udawało nam się łączyć koniec z końcem, ale zadłużenia też weszły w grę. Starałyśmy się o mieszkanie z urzędu miasta gdzie odpowiedź przyszła iż mama ma dach nad głową i nie dostanie nic w zamian. Podobnie mój wniosek także został odrzucony. Dotacji nie dostanie także bo metraż znacznie przekracza ustalony do zapomogi. Ponadto właściciel odgraża się po uwolnieniu czynszy, że stopniowo zamierza podnieść stawki. W jaki sposób mogę pomóc mamie zmienić to mieszkanie lub gdzie udać się po pomoc finansową.
Z góry dziękuję za pomoc
Ardimo jest off-line  
16-09-2011, 13:28  
Borno
Stały bywalec
 
Posty: 1.100
Domyślnie RE: metraż na osobę

Skoro to mieszkanie prywatnego właściciela to proponuję poszukać mieszkania mniejszego, te 111 m2 to naprawdę sporo. Łatwiej opłacić, ogrzać, posprzątać. Ogłoszeń można poszukać w lokalnych gazetach, internecie, biurach nieruchomości. Można tez porozmawiać z właścicielem - może być taka sytuacja że ma na wynajem małe mieszkanko i bardzo chętnie by się zamienił na to duże, na którym więcej zarobi. Co do dofinansowania to proponuję przejrzeć internet - strony miasta lub gminy, często są umieszczane szczegółowe informację.
Borno jest off-line  
16-09-2011, 14:03  
Ardimo
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: metraż na osobę

Hmm właściciel oznajmił mojej mamie, że w obecnej chwili lokator nie jest chroniony. Nie ukrywam, że sprawy się trochę skomplikowały bo od lutego tego roku poszukuję pracy. Od tego czasu mieszkanie jest zadłużone. Zagroził eksmisją oraz komornikiem i powiedział, że nie ma obowiązku znalezienia nam lokum zastępczego. Część lokatorów wyprowadziła się już, w budynku zostało 5 rodzin. Jest to stara kamienica i niestety nie ma w nim mniejszych metraży (większość pow. 110 m2) Część budynku jest niezamieszkała, ponieważ za wynajem nowym lokatorom właściciel narzucił ogromny czynsz (powyżej 12 zł za 1m2). Moja mama ma niską emeryturę a średnia cena wynajmu to 900 w górę. Mops odmówił pomocy w związku z metrażem, urząd miasta odmówił pomocy znalezienia czegoś mniejszego.
Ardimo jest off-line  
16-09-2011, 14:56  
Borno
Stały bywalec
 
Posty: 1.100
Domyślnie RE: metraż na osobę

Nie wiem jakie to miasto (jak rozumiem raczej duże), ale można znaleźć w internecie sporo mieszkań na wynajem. Proszę poszukać na obrzeżach miasta bo jest znacznie taniej niż w centrum. W małych miejscowościach jest jeszcze taniej, ale oczywiście problem z dojazdem. Skoro jednak mama pobiera emeryturę to nie ma ew. problemu z dojazdem do pracy. Lepiej wynajmować malutkie, łatwe do ogrzania mieszkanko na obrzeżu miasta lub małym miastecku obok niż marznąć w centrum dużego miasta i nie mieć na opłaty.
Borno jest off-line  
16-09-2011, 15:01  
Borno
Stały bywalec
 
Posty: 1.100
Domyślnie RE: metraż na osobę

Nie jest tak, że lokator nie jest chroniony.
Obowiązuje http://prawo-nieruchomosci.krn.pl/Us...go-1_2_10.html - są tam zapisy odnośnie podwyżek i wypowiedzenia umowy.
Ale ponieważ nie ma sensu narażać mamy na stresy związane z walką z właścicielem lepiej spróbować spokojnie coś znaleźć.
Borno jest off-line  
16-09-2011, 15:10  
Ardimo
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: metraż na osobę

Dziękuję za pomoc...Teraz muszę jak najszybciej znaleźć pracę i znaleźć coś spokojnego.
Ardimo jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa między osobą kupującą mieszkanie a osobą wpisana jako właściciel odpowiedzi: 1
§ Metraż odpowiedzi: 1
§ Zawarcie umowy o dzieło z osobą fizyczną przez osobę prowadzącą działalność gosp. odpowiedzi: 3
§ Niezgodność w metrażu odpowiedzi: 1
§ Drobny błąd w metrażu w KW odpowiedzi: 2
§ Naliczanie metrażu odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:56.