zasiedzenie a świadkowie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Parking zamknięty
    Witam. Zgodnie z załączonym plikiem chciałbym zapytać czy poniższy regulamin jest zgodny z...
  • § Naruszenie granic działki
    Witam, czy w sytuacji gdy budynek sąsiadów stoi częściowo na mojej działce mogę domagać się od sąsiadów...
  • § Głosowanie we wspólnocie - wyb...
    Witam, Ostatnimi czasy zainteresowałem się, w jaki sposób został wybrany nasz zarząd wspólnoty. Wybór zarządu...

Odpowiedz
 
30-04-2009, 13:54  
komandor
Użytkownik
 
Posty: 80
Domyślnie zasiedzenie a świadkowie

Wytoczono mi sprawę o zasiedzenie. Przeciwna strona stawia świadków, którzy nawet widząc mnie po kilka razy w tygodniu na nieruchomości łżą. że prawie mnie nie znają. Ja za nieruchomość cały czas płacę podatki, mam ją w rejestrze gruntów, założona jest na nią KW, pobieram opłaty z ARiMR, bo partycypowałem w kosztach i pracach na działce (przez kilkanaście lat pozwoliłem na współużytkowanie nieruchomości stronie, która założyła mi sprawę), też mam świadków , któzy potwierdzą ,że ja użytkowałem nieruchomość, a wcześniej moja matka. Co mam robić, gdy słyszę takie łgarstwa ? Boję się, że w naszych sądach zamiast dokumentów, górę biorą zeznania, nieważne jakie , fałszywych świadków! Czy mam jakieś szanse na pozytywne rozstrzygnięcie sporu? Zaznaczam, że po każdej rozprawie piszę pisma procesowe i oprócz w/w dokumentów dostarczyłam także zdjęcia i ekspertyzy wyremontowanej przeze mnie mojej połowy domu tam stojącej.
komandor jest off-line  
30-04-2009, 14:27  
Borno
Stały bywalec
 
Posty: 1.100
Domyślnie RE: zasiedzenie a świadkowie

Szczegółowo nie odpowiem, ale ogólnie dokumenty papierowe (podpisane) są "ważniejsze" niż zeznania świadków. Oczywiste że przeciwna strona będzie się bronić, a zadaniem Sądu jest ustalenie stanu faktycznego, jeżeli są odpowiednie dokumenty i spójne, konkretne zeznania to jest szansa
Borno jest off-line  
03-05-2009, 17:41  
Bazyli10
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: zasiedzenie a świadkowie

a czy może być samoistnym posiadaczm osoba, która nie zapłaciła złotówki podatku za grunty? wszystkie podatki płacę ja ! Słyszałem, że wtedy jest to posiadanie zależne.
Bazyli10 jest off-line  
03-05-2009, 19:48  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 1.597
Domyślnie RE: zasiedzenie a świadkowie

zasiedzenie w dobrej czy złej wierze

nadto czy kolega przepowadzał np podział albo wznowienie granicy - lub inne czynności prawne (inwetaryzacja geodezyjna) które przerywają bieg zasiedzenia z kiedy jest ostatni wpis z KW (kiedy przestała użytkować nieruchomość Pana Matka za zaczął Pan - było to przekazane notarialnie )
dearon jest off-line  
04-05-2009, 13:56  
komandor
Użytkownik
 
Posty: 80
Domyślnie RE: zasiedzenie a świadkowie

W LATACH 70 tych (72 - 76) byłl scalanie gruntów i wtedy z dwóch działek zrobiono jedną. Ostatni wpis w KW jest z roku 1991, wtedy to matka przepisała działkę notarialnie na mnie. Ja przez 13 lat pozwoliłem działkę współużytkować sąsiadowi (wypasał krowy na łące), ale od 2005 roku ja się zajmuje działką, łożę na nią (nawozy itp), a za wypas dostawałem od sąsiada mleko. Ale on z kolei twierdzi, że część tej działki mój ojciec sprzedał mu na umowę. O czywiście umowy nie ma, a ojciec twierdzi, że było tak, ale była to umowa ustna, którą po roku czy dwóch anulowano. Więc teraz wpadł na pomysł, że on to zasiedział, bo wcześniej zasiedzieli jego rodzice. Szlag mnie trafia, bo działka jest na takim zadupiu, wśród krzaków i drzew, a ja nie brałem ze sobą świadków jak to użytkowałem! Teraz sąsiad płaci jakimś świadkom, tamci łżą jak tylko mogą, a ja prawny właściciel słucham tego i zalewa mnie krew! Mam też kilku świadków, którzy potwierdzą użytkowanie działki przez rodziców, a potem przeze mnie, mam dokumenty z wydz. geodezji, gdzie w rjestrze gruntów są we wcześniejszych latach moi rodzice, a teraz ja, ale jestem czasami bezsilny!Nigdy nie zostawiłem nieruchomości, płaciłem regularnie podatki i nie mieszkam od niej daleko!Ja jestem po prostu zdumiony faktem, że sąd przyjął w ogóle wniosek o zasiedzenie i kontynuje przesłuchania, nie analizuj.ąc dokumentacji!
komandor jest off-line  
04-05-2009, 15:45  
bartosz.dabr
Użytkownik
 
Posty: 218
Domyślnie RE: zasiedzenie a świadkowie

Po to jest właśnie sprawa sądowa, aby przeanalizować dokumenty Jak dla mnie to za krótki okres do zasiedzenia.
bartosz.dabr jest off-line  
04-05-2009, 16:37  
komandor
Użytkownik
 
Posty: 80
Domyślnie RE: zasiedzenie a świadkowie

no tak, tylko on cwano chce doliczyć do swego okresu czas swoich rodziców, bo mimo niezbitych dowodów (dokumenty, zeznania moich rodziców i zeznania np. sąsiada, który tamtędy jeździł codziennie, pracownika kółka rolniczego, który u rodziców na działce wykonywał np. orkę itp), sąsiad twierdzi, że działkę moich rodziców to użytkowali jego rodzice, a nie moi! To jest dla mnie śmieszne, tylko że stawianie przez tego człowieka świadków doprowadza do ciągnięcia się sprawy i narażania na koszty. Moi starzy rodzice są rozgoryczeni, zwłaszcza, że sąsiad mając kupę kasy, wykorzystuje wszystkie osoby, które łżą na jego korzyść za pieniądze! Przykładowo mama pozwoliła użytkować ogród wujkowi, który kilka lat temu zmarł, a teraz sąsiad za świadka bierze jego konkubinę, która ma mu zeznać ,że to sąsiad zgodził się na użytkowanie jej, a nie matka wujowi! To jest przerażające!
komandor jest off-line  
06-05-2009, 13:43  
grem1
Stały bywalec
 
Posty: 355
Domyślnie RE: zasiedzenie a świadkowie

Zeby zasiedzieć musi nią władać jak właściciel. Skoro podat od nier płacił właściciel to jak może zasiedzieć skoro ktoś (właściciel) reguluje należności względem gminy?
Moim zdaniem nie ma możliwości zasiedzenia w tym przypadku.
grem1 jest off-line  
06-05-2009, 16:15  
komandor
Użytkownik
 
Posty: 80
Domyślnie RE: zasiedzenie a świadkowie

No dobrze. A czy ja moge składać pisma procesowe, bo mój adwokat jakoś tak sceptycznie się odnosi do pism procesowych, natomiast ja przeciwnie. Sądzę bowiem, że w tym przypadku ważniejszą rolę jednak pełnią dokumenty.
komandor jest off-line  
06-05-2009, 16:45  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.279
Domyślnie RE: zasiedzenie a świadkowie

skoro w 1991 roku działka została przez matkę przepisana notarialnie to znaczy że zadysponowała nią jako właścicielka, co oznacza że użytkujący nie dysponował nią wtedy "jak właściciel"....
BOHO jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ świadkowie rozwodowi odpowiedzi: 7
§ ...sprawa sądowa świadkowie odpowiedzi: 3
§ świadkowie testamentu ustnego odpowiedzi: 2
§ świadkowie odpowiedzi: 7
§ droga konieczna a świadkowie odpowiedzi: 25
§ Emerytura i świadkowie odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:47.