Zmiana statutu spółdzielni mieszkaniowej przez sąd? - Forum Prawne

 

Zmiana statutu spółdzielni mieszkaniowej przez sąd?

Czy jest jakaś podstawa prawna umożliwiająca sądowną zmianę statutu spółdzielni mieszkaniowej? Statut jest od 2 lat niezgodny z nową wersją Ustawy o SM z 2007 roku (m.in. nadal jako najważniejszy organ traktuje ZPCz zmiast Walnego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Budowa domu z prawej wlasności...
    Będąc w związku małżeńskim, chciałbym wybudować dom na działce, która jest wyłącznie moją własnością,...
  • § podłączenie mediów
    witam, problem dotyczy działki, której współwłaścicielem są dwie różne osoby, na działce znajduje się...
  • § Wypowiedzenie umowy
    Chciałbym wypowiedzieć umowę tak, aby mieszkać w mieszkaniu do końca czerwca. Mam więc w wypowiedzeniu napisać,...

Odpowiedz
 
02-07-2009, 13:56  
1przemo1
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Zmiana statutu spółdzielni mieszkaniowej przez sąd?

Czy jest jakaś podstawa prawna umożliwiająca sądowną zmianę statutu spółdzielni mieszkaniowej?
Statut jest od 2 lat niezgodny z nową wersją Ustawy o SM z 2007 roku (m.in. nadal jako najważniejszy organ traktuje ZPCz zmiast Walnego zgromadzenia).
Oczywiście można składać pozwy dot. unieważniania uchwał tego bezprawnie działającego organu ale najlepiej chyba byłoby statut zmienić sądownie lub uchylić statut i wprowadzić do czasu uchwalenia nowego kierowanie się przepisami wynikającymi wprost z Ustawy.
Czy tak da radę?
1przemo1 jest off-line  
02-07-2009, 17:08  
czemlyn
Użytkownik
 
Posty: 232
Domyślnie RE: Zmiana statutu spółdzielni mieszkaniowej przez sąd?

należy wnieść pozew i wykazać niezgodności podejmowanych uchwał z obowiązującym prawem spółdzielczym powołać się w pozwie na niezgodność statutu spółdzielni z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, nadrzędność ustawy nad statutem jest moim zdaniem obligatoryjna, uchwała sprzeczna z ustawą jest nieważna.

Art. 83. 1. Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej nie może być zastąpione przez zebranie przedstawicieli, jednakże, jeżeli statut tak stanowi, w przypadku, gdy liczba członków spółdzielni mieszkaniowej przekroczy 500, walne zgromadzenie może być podzielone na części. Rada nadzorcza ustala zasady zaliczania członków do poszczególnych części walnego zgromadzenia z tym, że nie można zaliczyć członków uprawnionych do lokali znajdujących się w obrębie jednej nieruchomości do różnych części walnego zgromadzenia.

Art. 9. 1. Spółdzielnie istniejące w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy dokonują zmian swoich statutów nie później niż do dnia 30 listopada 2007 r. Zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego tych zmian spółdzielnie dokonują w ciągu 30 dni od dnia podjęcia uchwały, nie później niż do dnia 30 grudnia 2007 r., stosownie do wymagań niniejszej ustawy i w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 16 września1982 r. - Prawo spółdzielcze.
2. Do czasu zarejestrowania zmian statutów postanowienia dotychczasowych statutów regulujące funkcjonowanie zebrania przedstawicieli pozostają w mocy.

to nie sądy maja pilnować prywatnych spraw członków w sytuacji, gdy oni sami się nie skarżą!!!,
jeśli sąd zajmie stanowisko, że zostało naruszone prawo to wtedy w wyroku zmusi spółdzielnię do wprowadzenia zmian w statucie zgodnie z ustawą,
moim zdaniem zaskarżenie uchwały podjętej przez organ do tego nieuprawniony z mocy prawa jest podstawą do wyroku sądowego,
tak na marginesie sprawa jest prosta i mało kosztowna nie trzeba być na posiedzeniu sądu, bo sądy tego rodzaju sprawy rozpatrują na podstawie dokumentów dostarczanych przez spółdzielnię i obowiązującego prawa, można taką sprawę zaskarżyć np., że pozbawiono członka wyrażenia swojej woli na walnym,
pozdrawiam czemlyn
czemlyn jest off-line  
02-07-2009, 17:59  
1przemo1
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Zmiana statutu spółdzielni mieszkaniowej przez sąd?

No ok ale co można w takim razie zaskarżyć - niezgodność postępowania zarządu SM z art. 8(3).1 i 9 Ustawy? Tak po prostu? Czego można oczekiwać od sądu - że nakaże stworzenia nowego statutu i powołania Walnego zgromadzenia?
1przemo1 jest off-line  
28-12-2012, 19:17  
Jerzy1000
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Zmiana statutu spółdzielni mieszkaniowej przez sąd?

Do jakiego sądu należy kierować sprawę niezgodności statutu spółdzielni z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych?
Nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje stworzenie strony internetowej zawierającej wszystkie dane spółdzielni mieszkaniowej takie, które umożliwią kontrolę jej działalności, czy statut winien również nakazywać stworzenie takiej strony?
Jerzy1000 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Opłata za dołączenie do Spółdzielni Mieszkaniowej ; wystąpienie ze spółdzielni dom_nieba Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 3 22-06-2012 09:04
§ darowizna-czy możliwa jest zmiana statutu prawnego marcin_d81 Prawo cywilne 2 11-01-2010 11:15
§ Odszkodowanie od spółdzielni mieszkaniowej dotios Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 2 09-07-2009 12:56
§ Lustracja Spółdzielni mieszkaniowej jagodusia111 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 1 10-06-2009 16:23
§ dług w spółdzielni mieszkaniowej peugot Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 13 04-05-2009 22:10


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:11.