Granica działki przy rzece - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
23-09-2009, 20:31  
ikamilka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Granica działki przy rzece

Witam!
Posiadam działkę, która graniczy ze strumieniem. Czy jest to możliwe,zeby granica działki przebiegała przy lustrze wody czy musi byc jakis odstęp? Dziekuje za udzielenie odpowiedzi.
Zbigniew
ikamilka jest off-line  
24-09-2009, 09:45  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Granica działki przy rzece

Granica może przebiegać przy lustrze wody jednak nie możesz zagrodzić działki aż do wody musisz zostawić pas ziemi dostępny dla wszystkich. Wydaje mi się że 3 metry ale nie jestem pewien.
stom jest off-line  
24-09-2009, 11:25  
zaszaflok
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Granica działki przy rzece

O ile dobrze pamiętam 1,5 metra od stałego brzegu np. linii traw.
zaszaflok jest off-line  
05-05-2011, 22:28  
ola08
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Granica działki przy rzece

Witam, Proszę o podanie ustawy i możliwie artukułu, gdzie można znaleźć informację na temat odległości granic działki od rzeki.
ola08 jest off-line  
06-05-2011, 05:46  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Granica działki przy rzece

Ustawa prawo wodne.
Jeśli chodzi o samą granicę, to
Cytat:
art. 15.
1. Linię brzegu dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych stanowi krawędź brzegu lub linia stałego porostu traw albo linia, którą ustala się według średniego stanu wody ustalanego przez państwową służbę hydrologiczno-meteorologiczną z okresu co najmniej ostatnich 10 lat.
5. Jeżeli krawędź brzegu jest wyraźna, linia brzegu biegnie tą krawędzią.
6. Jeżeli krawędź brzegu nie jest wyraźna, linia brzegu biegnie granicą stałego porostu traw, a jeżeli granica stałego porostu traw leży powyżej stanu wody, o którym mowa w ust. 1 – linią przecięcia się zwierciadła wody przy tym stanie z gruntem przyległym.
7. Jeżeli brzegi wód są uregulowane, linia brzegu biegnie linią łączącą zewnętrzne krawędzie budowli regulacyjnych, a przy plantacjach wikliny na gruntach uzyskanych w wyniku regulacji – granicą plantacji od strony lądu.
A jeśli chodzi o grodzenie, to mamy dwie możliwości:
1. Najczęstsza: rzeka należy do skarbu państwa. Wtedy ma status wody publicznej i grodzić się można 1,5 m od brzegu rzeki. Brzeg rzeki powinien być wyznaczony decyzją wydaną przez starostę. Jeśli rzeka zabrała kawałek twojego gruntu, to po wydaniu decyzji ustalającej linię brzegową starosta winien wydać drugą decyzję, stwierdzającą przejście gruntów zajętych przez nią na skarb państwa (oczywiście za stosownym odszkodowaniem). Przy czym do decyzji o ustaleniu linii brzegowej jest potrzebny operat geodezyjny, który zleca (i płaci) wnioskujący o jej wydanie. Po wydaniu decyzji starosta powinien zwrócić koszty geodety zgodnie z:
Cytat:
12. Jeżeli ustalenie linii brzegu następuje w związku z trwałym zajęciem przez wody płynące lub wody morskie, w sposób naturalny, gruntu niestanowiącego własności właściciela wody, koszty projektu, o którym mowa w ust. 3, ponosi właściciel wody.
W tym przypadku granica działki winna biegnąć wzdłuż wyznaczonej decyzją linii brzegowej rzeki.
2. Rzeka stanowi własność prywatną (bardzo rzadko, ale się zdarza). Wtedy nie ma statusu wody publicznej i o grodzeniu się przy niej ustawa nic nie mówi (a przynajmniej nic nie znalazłem ). Linia brzegowa jak wyżej, ale już druga decyzja jest w/g mnie zbędna (pod warunkiem, że rzeka i obszar do niej przyległy mają tego samego właściciela).
firondel jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ granica działki a prawa sąsiadaWitam. Sprawa dotyczy granicy działki i ogrodzenia. Po odpowiedzi: 4
§ Budynek gospodarczy 25 na działce rolnej przy rzece odpowiedzi: 3
§ Kto jest właścicielem drzewa przy rzece odpowiedzi: 1
§ Kąpiel w rzece. odpowiedzi: 4
§ kto odpowiada za naprawe mostu na rzece?pomocy odpowiedzi: 1
§ Obcinanie obalonych drzew przy rzece odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:59.