wkład mieszkaniowy - jak go odzyskać - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
11-03-2011, 00:04  
papucha
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: wkład mieszkaniowy - jak go odzyskać

Cytat:
Napisał/a zenon 58
mam podobny problem , chciałem się dowiedzieć czy obowiązują spółdzielnię jakieś terminy czy mam czekać w nieskończoność aż spółdzielnia sprzeda mieszkanie co może potrwać ze STO lat , czekam na odpowiedz
Witam.Mam podobny problem i zero konkretnych odpowiedzi.Kilka m-cy temu zdałam mieszkanie.Niestety,do dzisiaj nie oddano mi pieniedzy ponieważ nie było nikogo chętnego do kupna w drodze przetargu.Teraz więc spółdzielnia zamierza obniżyć cene wywoławczą aż o 20%-rzekomo pozwala im na to regulamin\wewnetrzny\.Zdałam więc mieszkanie i nie mam niczego,choć to moje wniesione pieniądze.Proszę,jeżeli ktoś na tym forum posiada konkretną wiedzę dot.terminu,w jakim spółdzielnia musi oddać wkład,bardzo proszę o pomoc.Jest wiele opinii,natomiast samo powoływanie sie na statut nie wystarcza,bo okazuje się,że po zdaniu mieszkania dowiadujesz się o jakimś wewnetrznym regulaminie,o czy wcześniej nie było ani słowa i zostajesz na przysłowiowym lodzie.Nie pomaga nawet powoływanie się na ustawę o spółdzielniach,zresztą,jak to u nas-do każdej ustawy są dodatkowe przepisy,czego zwykły człowiek nie jest w stanie ogarnąć.Prosiłam nawet o opinię prawną,jednak wyczerpującej informacji nikt nie był mi w stanie udzielić.Piszcie,może pozbieramy to wspólnie i bedziemy wiedzieć jakie prawa nam przysługują i jak załatwić takie sprawy w spółdzielni.
papucha jest off-line  
13-10-2011, 20:12  
Destiny80
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: wkład mieszkaniowy - jak go odzyskać

Witam.Mam taki problem,że w lipcu tego roku odbyła się sprawa o nabycie wkładu mieszkaniowego.Sąd zasądził po 1/3 dla mnie i dwóch moich sióstr.Niestety najstarsza siostra mieszka w mieszkaniu po rodzicach i niestety nie zamierza nas spłacić,ponieważ uważa że wkład należy się jej ponieważ ona mieszkała z rodzicami do momentu ich śmierci,opiekowała się nimi i łożyła na ich utrzymanie,choć rodzice mieli renty inwalidzkie...My wyprowadziłyśmy się z domu ponieważ zmusiła nas do tego sytuacja,ponieważ strasza o 9 lat siostra nie zamierzała opuścić mieszkania.Nie godzi się także na równy podział i grozi że wniesie sprawę do sądu i zarząda takiego podziału aby jej część była największa.Wyrok jest prawomocny od lipca.Niestety nie można z nia dojść do żadnego porozumienia,jest wrogo nastawiona a do tego histeryczka.My z młodsza siostra czekamy na jej kroki,bo to ona tam mieszka a prawo do lokalu wygasło,więc to chyba jej powinno zależec na tym aby sie z nami rozliczyć...Moje pytanie brzmi jak sąd moze spojrzeć na jej argumenty.Czy faktycznie może zmienić obecny podział?Wiem że najlepiej byłoby założyć jej sprawę o dział spadku ale nie wiem czy ma to sens,bo ona powiedziała że i tak nam nic nie da...Poradzcie coś bo nie wiem jak to by wyglądał nakaz sądu.Pozdrawiam i z góry dziękuję za rade.
Destiny80 jest off-line  
09-07-2014, 14:14  
Gorn3
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: wkład mieszkaniowy - jak go odzyskać

Witam,
mam takie pytanie w związku z tematem. Moja ciocia posiada wkłady mieszkaniowe w spółdzielni mieszkaniowej z roku 86, których jej nie wypłacono. Aktualnie mieszka w Niemczech i chciała by odzyskać tą sumę, którą wpłaciła lub w jakiś sposób odzyskać prawa do lokalu. Czy jest możliwość odzyskania tych pieniędzy, czy w ogóle jest to opłacalne (z powodu waloryzacji) i czy sprawa może ulec przedawnieniu?? Proszę o pomoc
Gorn3 jest off-line  
10-07-2014, 09:53  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 1.696
Domyślnie RE: wkład mieszkaniowy - jak go odzyskać

Wkład mieszkaniowy jest związany z prawem do lokalu. Najprościej mówiąc wkład jest wartością rynkową mieszkania. Żeby odzyskać wkład, należy mieszkanie oddać do spółdzielni, spółdzielnia organizuje przetarg na to mieszkanie, a uzyskaną w wyniku przetargu kwotę wypłaca (jest to wkład mieszkaniowy). Jednak najprościej mieszkanie sprzedać samemu. Są jakieś istotne powody, dla których ciocia nie może osobiście sprzedać swoich mieszkań?
Latanabosaka jest off-line  
10-07-2014, 18:53  
Gorn3
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: wkład mieszkaniowy - jak go odzyskać

To wygląda tak, że ona nie sprzedała mieszkania tylko oddała je wiele lat temu spóldzielni mieszkanoiwej, lecz nie dostała pieniędzy. Teraz chce to odzyskać. Przez wiele lat tym się nie zajmowała, ponieważ była za granicą.
Gorn3 jest off-line  
11-07-2014, 10:35  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 1.696
Domyślnie RE: wkład mieszkaniowy - jak go odzyskać

Na taką okoliczność, to jak sądzę potrzeba czegoś więcej niż pamięć, zakładam, że ma wszystkie dokumenty. A zatem trzeba je wziąć do ręki i usiąść z profesjonalistą, który na początek zorientuje się, czy ewentualne roszczenia ciotki się nie przedawniły.
Latanabosaka jest off-line  
15-07-2014, 10:35  
Gorn3
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: wkład mieszkaniowy - jak go odzyskać

tak zrobimy, dziękuję za pomoc
Gorn3 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wkład mieszkaniowy odpowiedzi: 2
§ dług mieszkaniowy odpowiedzi: 10
§ Wkład mieszkaniowy odpowiedzi: 2
§ Dług mieszkaniowy odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:57.