SŁużebność mieszkaniowa - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
17-11-2009, 09:59  
sikor23
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie SŁużebność mieszkaniowa

Witam. mam dozywotnia sluzebnosc mieszkaniowa wpisana w ksiedze wieczystej, mam zamiar zaczac remont lokali do ktorych jestem uprawniony (wszystko za zgoda wlasciciela). obawiam sie jednej rzeczy; jezeli wlasciciel domu przepisze swoja wlasnosc na swoje dzieci, lub jezeli umrze i jego dzieci odziedzicza te nieruchomosc czy moga w jakis sposob pozbawic mnie tej sluzebnosci i prawa do zamieszkania w tej nieruchomosci
sikor23 jest off-line  
17-11-2009, 12:56  
Jakubb
Użytkownik
 
Jakubb na Forum Prawnym
 
Posty: 381
Domyślnie RE: SŁużebność mieszkaniowa

Służebność osobista jest ograniczonym prawem rzeczowym, a zatem jest prawem "do rzeczy" i najogólniej mówiąc dotyczy nieruchomości, a nie jej właściciela.

Kodeks cywilny:
Art. 2451 Do przeniesienia ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości potrzebna jest umowa między uprawnionym a nabywcą oraz - jeżeli prawo jest ujawnione w księdze wieczystej - wpis do tej księgi, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Art. 246. § 1. Jeżeli uprawniony zrzeka się ograniczonego prawa rzeczowego, prawo to wygasa. Oświadczenie o zrzeczeniu się prawa powinno być złożone właścicielowi rzeczy obciążonej.
§ 2. Jednakże gdy ustawa nie stanowi inaczej, a prawo było ujawnione w księdze wieczystej, do jego wygaśnięcia potrzebne jest wykreślenie prawa z księgi wieczystej.

Art. 248. § 1. Do zmiany treści ograniczonego prawa rzeczowego potrzebna jest umowa między uprawnionym a właścicielem rzeczy obciążonej, a jeżeli prawo było ujawnione w księdze wieczystej - wpis do tej księgi.
§ 2. Jeżeli zmiana treści prawa dotyka praw osoby trzeciej, do zmiany potrzebna jest zgoda tej osoby. Oświadczenie osoby trzeciej powinno być złożone jednej ze stron.

Art. 251. Do ochrony praw rzeczowych ograniczonych stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.

Wobec powyższego, parafrazując : "nic o Pana służebności bez Pana"
Jakubb jest off-line  
17-11-2009, 14:34  
sikor23
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: SŁużebność mieszkaniowa

dziekuje bardzo, sprawa jest dosyc wazna poniewaz w domu tym spedzilem cale dziecinstwo i duzo bardziej niz wartosc finansowa ma on dla mnie wartosc emocjonalna. obecnie przebywam za granica i na wszystkie urlopy jezdze wlasnie do mojego domu. a z roku na rok widze ze popada w coraz wieksza ruine. od tego roku chce zaczac go remontowac i nie chce zeby sie okazalo ze za pare lat nie bede mial wstepu lub cos w tym stylu. do tej pory nie bylo problemu z wlascicielem domu ale znam zycie i wiem ze zawsze gdzie sa nawet male pieniadze to panuje niezgoda
sikor23 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Służebność mieszkaniowa odpowiedzi: 1
§ czasowa służebność mieszkaniowa odpowiedzi: 2
§ Służebność mieszkaniowa odpowiedzi: 2
§ służebność osobista mieszkaniowa odpowiedzi: 3
§ służebność mieszkaniowa czy dożywocie? odpowiedzi: 5
§ SŁużebność mieszkaniowa odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:29.