Prawo wspólnoty mieszkaniowej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
18-11-2009, 19:14  
senatorx
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Prawo wspólnoty mieszkaniowej

Jaka jest różnica między spotkaniem a zebraniem współwłaściceli nieruchomości?

Dnia 16.11.09 otrzymałem pismo mówiące o tym iż 19.11.2009 odbędzie się spotkanie w sprawie poruszonej w piśmie.... proszę o obecność wszystkich zainteresowanych właściceli lokalu ...

W związku iż nie mogę uczestniczyć w spotkaniu, dnia 17.11.2009 złożyłem ismo do zarzadcy budynku z prośbą o przesuniecie terminu. Zarządca mimo tego ma zamiar przyjść na spotkanie 19.11 ponieważ twierdzi że jest to spotkanie a nie zebranie.

Czy zarządca działa zgodnie z prawem? Czy to nie są objawy dyskryminacji i zmowy? Czy nie obowiązuje tutaj art.32 mówiący o zawiodomieniu na conaj mniej 7 dni przed planowanym terminem
senatorx jest off-line  
18-11-2009, 21:06  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: Prawo wspólnoty mieszkaniowej

Jeśli jest zarządca - to rozumiem, że chodzi o tzw. dużą wspólnotę powyżej 7 lokali.

Prawidłowe zawiadomienie o zebraniu powinno być dokonane przynajmniej na 7 dni przed jego terminem. W tej sytuacji może to być tylko "spotkanie" na którym nie powinny być głosowane żadne uchwały. Jednakże, gdy do tego dojdzie i zapadną jakieś uchwały za którymi opowie się większość lokatorów, to pomimo tego zgodnie z orzecznictwem SN , jeżeli taka uchwała zostanie zaskarżona do Sądu to się ostanie, bez względu na uchybienia formalne.
--
dementii
dementii jest off-line  
18-11-2009, 21:13  
senatorx
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prawo wspólnoty mieszkaniowej

Z tego co wyczytałem to według mnie nie masz racji

"Zarząd musi wykonać szereg czynności formalnych, np. zawiadomienie wszystkich właścicieli na piśmie przynajmniej tydzień przed terminem zebrania, przygotowanie miejsca zebrania itd. Jeżeli zebranie nie zostanie zwołane przez uprawniony podmiot i z zachowaniem trybu przewidzianego w ustawie o własności lokali, nie będzie niczym innym jak tylko towarzyskim spotkaniem właścicieli, a podjęte decyzje nie będą uchwałami i nie będą miały mocy prawnej."

Dodatkowo nie dość że głosowanie nie będzie miało mocy prawnej to dodatkowo jak spotkanie towarzystkie z zarządcą wspólnoty można domiemywać o lobbowaniu/spisku/dyskryminacji cześci współwłaścicieli wobec mniejszości, w celowo niedogodnym terminie, a to są już wykroczenia kodeksu cywilnego?
senatorx jest off-line  
19-11-2009, 07:08  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.479
Domyślnie RE: Prawo wspólnoty mieszkaniowej

senatorx:

ale zapoznałeś się z orzecznictwem SNu?

dyskryminacja i zmowa, to pojęcia nie znane kc;

dyskryminacja występuje w prawie pracy;

lobbowanie, to w sejmie;

a zmowa jest cenowa;


potrzebowałeś porady i ją dostałeś, jak chcesz sobie polemizować, to poczytaj orzeczenia SNu, a przynajmniej ustawę na którą się powołujesz;p
rafal_26 jest off-line  
19-11-2009, 17:04  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: Prawo wspólnoty mieszkaniowej

hmm..senatorx: jak przedstawisz jakieś rzeczowe argumenty, to będę skłonny polemizować. Jednakże życie to jedno..a praktyka Sądów w tym SN to drugie,a ja opieram swoje stanowisko na orzecznictwie.

Aby nie być gołosłownym - wyrok SN z 11.1.2007 r. II CSK 370/06
Cytat:
Nieprawidłowości w zwołaniu zebrania właścicieli wspólnoty mieszkaniowej mogą być uznane za zasadną przyczynę ich unieważnienia jedynie w sytuacji, gdy kwestionujący wykazał, iż miały wpływ na treść uchwał podjętych w trakcie zebrania.
W związku z powyższym w pełni podtrzymuje to co wyżej napisałem i nie życzę Ci, abyś boleśnie się o tym sam przekonał.
--
dementii
dementii jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:04.