Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego - Forum Prawne

 

Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

Witam. Złożyłem wniosek(jako spadkobierca) do sądu o uwłaszczenie gruntu rolnego(las) w oparciu o ustawę z dnia 26 października 1971 r o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Wszystko jest na dobrej drodze.Jest tylko jedno zapytanie. Wpółwłaścicielem w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Problem z rachunkami
    Witam W umowie mam wyszczególnione, że płacę za rachunki według stanu faktycznego z liczników spisywanego na...
  • § Uciążliwa knajpa w budynku mie...
    Witam, Mieszkam w kamienicy. Na parterze jest knajpa. Kiedyś zamykała się o 22, ostatnio zmienił się...
  • § Uciążliwa sąsiadka
    Witam. Nie koniecznie wiedziałam gdzie dodać swoje pytanie więc jeśli się pomyliłam przepraszam za błąd. Zacznę...

Odpowiedz
 
30-11-2009, 16:08  
atex
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

Witam.
Złożyłem wniosek(jako spadkobierca) do sądu o uwłaszczenie gruntu rolnego(las) w oparciu o ustawę z dnia 26 października 1971 r o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych.
Wszystko jest na dobrej drodze.Jest tylko jedno zapytanie.
Wpółwłaścicielem w 1/3 przedmiotowego gruntu był mój dziadek.
Aktualnie do ewidencji gruntów wpisanych jest nadal 3 współwłaścicieli.
Moim zamysłem było uwłaszczenie się na udziale i myśałem,że uwłaszczeni zostaną wszyscy pzostali współwłaścicle na swoich udziałach.
Jednak na jednej z rozpraw sędzia wspomniał coś o uwłaszczeniu na całości oraz spłatach pozostałych współwłaścicieli.Ponieważ nie wiem,czy dobrze zrozumiałem stąd moje pytanie.
1. Czy postępowanie może iść w tym kierunku?

2. Czy mogę wycofać wniosek w dowolnym momencie postępowania?
Jest to ważne,gdyż grunt nie jest wart tego,aby spłacać pozostałych współwłaścicieli.
Uwłaszczenie ma tylko sens w przypadku uwłaszczenia wszystkich i korzystania z pożytków (wycinka drzew) łącznie z pozostałymi współwłaścicielami.
atex jest off-line  
30-11-2009, 17:29  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

Po primo -to rozumiem, że uwłaszczenie ma nastąpić na rzecz dziadka - bo on w 1971r był w samoistnym posiadaniu tego gruntu.

Po secundo- spłata wejdzie w grę w sytuacji określonej w art.6 ust. 1 Ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. / DZ.U. 1971, nr 27, poz. 250 /, czyli w sytuacji, gdy brak było przesłanek określonych w art. 5 pkt 1-3 w/cyt. ustawy.


Co do cofnięcia wniosku:
Cytat:
Art.512.§1. kpc Po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie cofnięcie wniosku jest skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w terminie wyznaczonym.
§ 2. Cofnięcie wniosku o wszczęcie postępowania jest bezskuteczne w sprawie, której wszczęcie mogło nastąpić z urzędu.
--
dementii
dementii jest off-line  
30-11-2009, 18:17  
atex
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

Dziękuję za odpowiedź dementi
1. Uwłaszczenie ma nastąpić na rzecz dziadka,ale ja jestem spadkobiercą prawnym,bo dziadek nie żyje.
2. Jeżeli dobrze rozumiem zapis art. ust 1 to spłaty nie wchodzą w grę,gdyż dziadek nigdy nie wszedł w posiadanie całej nieruchomości na podstawie tytulów wym w art 1 ust 1 ustawy.
Nadal jest tylko współwładającym.Wnioskuję więc,że nie wchodzi w grę uwłaszczenie na całej nieruchomości,a co za tym idzie opcja ze spłatami odpada.
Pozostają jednak nadal pytania:
1. Czy możliwy jest taki scenariusz,że Sąd zarządzi podział geodezyjny gruntu po to,aby mógł uwłaszczyć na 1/3 gruntu,czy też może uwłaszczyć udział w 1/3.
2. Kto zostanie obciązony kosztami podziału geodezyjnego(zakładając,że Sąd zarządzi podział)-wnioskodawca,czy wszyscy uczestnicy postępowania tzn. pozostali współposiadacze też.
atex jest off-line  
30-11-2009, 21:15  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: Postępowanie o uwłaszczenie gruntu rolnego

hmm dziadek winien się uwłaszczyć na tym fragmencie działki, który był w jego posiadaniu samoistnym. Dla celów postępowania zapewne niezbędna będzie mapa ewidencyjna wraz z wykazem zmian.

Co do kosztów- to jeżeli grunt przypadnie dziadkowi- a ściślej Tobie jako wnioskodawcy- to Ty poniesiesz koszty sporządzenia mapy.
--
dementii
dementii jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dzierżawa gruntu rolnego - Mam zamiar wydzierżawić 3 ha ziemi rolnej z przeznaczeniem na zasiew zbóż. Mam problem z wpisem w umowie dzierżawy. Prawdopodobnie za jakiś czas...
§ Zauzytkowanie gruntu rolnego. - Zaczelo sie wszystko gdy POLSKA przystapila do UE, rolnicy mieli dostawac doplaty do gruntow rolnych.Wiec musialem wszystko przygotowac, wyciagnalem...
§ darowizna gruntu rolnego - Sprawa dotyczy przepisania gruntu rolnego w formie aktu darowizny. Jeżeli nie jestem rolnikiem, nie posiadam wykształcenia rolniczego to czy rodzice...
§ sprzedaz gruntu rolnego - Witam Notariusz po sprzedazy poinformowal mnie, ze nalezy powiadomic jeszcze Agencje Nieruchomosci Rolnych o fakcie sprzedazy.Wg prawa moze ona...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:32.