Praca w UE z kartą stałego pobytu w PL - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Prawo ponadkrajowe


Odpowiedz
 
24-11-2008, 12:23  
Cropas
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Praca w UE z kartą stałego pobytu w PL

Witam,
Chcemy z dziewczyną wyjechać do Holandii w celu zarobkowym.

Natomiast mamy jeden problem którego nie bardzo wiemy jak rozwiązać,a mianowicie dziewczyna jest obywatelką Polski ale ja Ukrainy, posiadającym kartę stałego pobytu w Polsce.

Dziewczyna może wyjechać do pracy bez problemu, natomiast ja mogę wyjechać w celach turystycznych na okres 3 miesięcy(co mnie nie interesuje), no ale żeby pracować znaleźliśmy parę rozwiązań, i proszę o poradę, które będzie najlepsze, najłatwiejsze i najszybsze bo chcielibyśmy wyjechać tuż po świętach.

1/. Pozwolenie o pracę, z tego co wiemy to koszt 50euro w Polsce, występuje o nie pracodawca z Holandii i musi on też powiedzieć dlaczego mnie zatrudni, a nie kogoś z Holandii,+ za każdy rok osiedlenie jest około 450euro, na moje nikt na to nie pójdzie.

2/. Wziąć ślub, przysługuje mi podobno prawo do wyjazdu zarobkowego tak samo jak małżonce w krajach UE i strefie Schengen, czyli Holandia pasuje, czy to prawda?

3/. Słyszeliśmy również o wyjeździe partnerskim, tzn ona mając tam kontrakt o pracę piszę prośbę do urzędu gminy że chcę ze mną zamieszkać, ale nie wiemy jak to się odbywa, jak długo, podobno w Holandii to możliwe ale decydują o tym Polacy w urzędach gminy, i najlepiej gdyby ona pracowała tam już jakiś czas, co odpada.

4/. Jedziemy tam razem, ona z nagraną pracą a ja mam 3 miesiące czasu na znalezienie pracy legalnej, i wracamy do tematu pozwolenia o pracę.
Cropas jest off-line  
04-12-2008, 23:31  
eded
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie odpowiedź

pobieżcie się...

WSPÓŁMAŁŻONEK OBYWATELA UNII BĘDĄCY OBYWATELEM PAŃSTWA TRZECIEGO MOŻE SWOBODNIE PRZEMIESZCZAĆ SIĘ I PRZEBYWAĆ Z TYM OBYWATELEM NA OBSZARZE UNII BEZ KONIECZNOŚCI WCZEŚNIEJSZEGO PRZEBYWANIA ZGODNIE Z PRAWEM W PAŃSTWIE CZŁONKOWSKIM
Prawo obywatela państwa trzeciego, będącego członkiem rodziny obywatela Unii, towarzyszenia temu ostatniemu lub dołączenia do niego nie może być uzależnione od warunku, aby przebywał on wcześniej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim
Zgodnie z dyrektywą w sprawie swobodnego przemieszczania się obywateli Unii każdy obywatel ma prawo przemieszczania się i pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego jako pracownik lub student lub jeśli jest objęty pełnym ubezpieczeniem zdrowotnym i posiada wystarczające środki, aby nie stanowić obciążenia dla systemu pomocy społecznej. Członkowie rodziny obywatela Unii Europejskiej mają prawo przemieszczania się i pobytu w państwach członkowskich razem z tym obywatelem. Mogą oni wjechać do państwa członkowskiego, jeżeli posiadają wizę wjazdową lub kartę pobytową wydaną w państwie członkowskim.

Powodzenia wam!
eded jest off-line  
01-01-2011, 21:41  
katarinam
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Praca w UE z kartą stałego pobytu w PL

mam podobne pytanie, moj maz przebywa w polsce na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony i ma karte pobytu z tego co wiem nie musi posiadac zezwolenia o prace jako maz obywatelki polskiej ale jestem ciekawa bo ja dostalam prace w anglii maz nie moze dojechac ale ma oferte pracy w hiszpani czy moze podjac tam prace jakie pozwolania powinien miec by pracowac w hiszpani beze mnie, czy stempluja obecnie paszporty jezeli ktos wyjezdza na karcie pobytu bo nie wiemy czy nie bedziemy musieli wymienic paszportu dziekuje za wszelka pomoc
katarinam jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:00.