przerwa na wypoczynek - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Wyposażenie stanowiska pracy -...
    Witam, Moj problem: stanowisko pracy stworzone dzieki dofinansowaniu z UP 20.000 zl... standardowo musi zostac...
  • § brak wypłaty
    Witam Jestem zatrudniony na cały etat w spółdzielni usług gospodarczych , posiadam umowę o pracę na cały etat....
  • § Czy cos mi grozi?
    Pracowalam dorywczo na roznoszeniu ulotek restauracji ok 3 tyg. Bez umowy,choc mialam podana stawke, pieniadze, kazdego...

Odpowiedz
 
18-08-2007, 08:46  
bornholm1
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie przerwa na wypoczynek

Kodeks pracy gwarantuje 11-godzinną przerwę między podjęciem kolejnej pracy. Np. Jeżeli pracownik pracował od godziny 14-tej do 22-giej; to w związku z tym pracodawca nie powinien a wręcz nie może nakazać podjęcia pracy w dniu następnym o godzinie 6-tej rano { gdyż w tym przypadku występuje przerwa 8-godzinna }. Kodeks pracy gwarantuje też 35-godzinny jednorazowy czas na wypoczynek w tygodniu. Moje pytanie zmierza do tego czy w myśl tych uregulowań wynikających z Kodeksu Pracy,te przepisy oraz uregulowania mają też zastosowanie w stosunku do pracowników zatrudnionych ale objętych Kartą Nauczyciela? { Mam tu na myśli pracowników wszelkich instytucji opiekuńczo- wychowawczych, Zakładów Poprawczych oraz Schronisk dla Nieletnich}. Czy może w stosunku do grupy tego typu pracowników uregulowania Kodeksu Pracy nie mają zastosowania?
Wówczas taki pracownik ma prawo a wręcz powinien pracować w czasie takim jak ustali mu pracodawca nie oglądając się na jakiekolwiek uregulowania?
bornholm1 jest off-line  
18-08-2007, 21:27  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

Uregulowania Kp mają zastosowanie do wszystkich pracowników, o ile przepisy szczególne ich dotyczące nie stanowią inaczej. Nie znam KN, ale jakoś nie sądzę, by umożliwiała ona skracanie dobowego bądź tygodniowego czasu odpoczynku zwykłym nauczycielom.
Nakago jest off-line  
28-08-2007, 22:47  
wirus81
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Minimalny odpoczynek dobowy

Art 132. § 1 "Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do conajmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku." w związku z tym mam pytanie. Czy kierownik może zabronić mi powołująć się na w/w artykuł przyjść do pracy po zmianie 14.00-22.00 na zmiane ranną 6.00-14.00 mówiąc, że jest tylko 8 godzin przerwy.
wirus81 jest off-line  
29-08-2007, 13:08  
gekawk
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.276
Domyślnie

do wirus81

nawet powinien Ci zabronić przyjść do pracy. inaczej naraża sie na zarzut naruszenia przepisów o czasie pracy. a ponadto pracodawca musiałby za każdą godzinę od 6-14 wypłacić dodatek za nadgodziny czy jak kto woli za przedgodziny
gekawk jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przerwa odpowiedzi: 4
§ przerwa odpowiedzi: 1
§ Wypoczynek wpłata lub zwrot zadatku zaliczki odpowiedzi: 5
§ zwolnienie "okolicznościowe" a 14-dniowy nieprzerwany wypoczynek odpowiedzi: 1
§ przerwa w pracy odpowiedzi: 1
§ przerwa w OC odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:01.