Powrót do pracy w trakcie trwania urlopu wychowawczego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
24-03-2010, 20:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Powrót do pracy w trakcie trwania urlopu wychowawczego

Przed urodzeniem dziecka byłam zatrudniona(w sumie nadal jestem) na cały etat
jako z-ca kierownika. Jestem na urlopie wychowawczym od 3 miesięcy i chcę
wrócić do pracy, ale mój szef powiedział, że na obecną chwile może mi
zaproponować tylko pół etatu. Interesuje mnie czy podstawa wynagrodzenia jaką
mam teraz na umowie (2000) będzie taka sama na etacie zmniejszonym i czy po
powrocie do pracy maja prawo zdegradować mnie do niższego stanowiska.
 
25-03-2010, 18:46  
maszula
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Powrót do pracy w trakcie trwania urlopu wychowawczego

Nie jestem pewna czy powrót w trakcie trwania urlopu wychowaczego jest traktowany tak samo jak powrót po urlopie wychowawczym,ale moim zdaniem odpowiedź na pytanie jest następująca:

Powyższą kwestię reguluje przepis art. 1864 kodeksu pracy, który nakłada na pracodawcę obowiązek zatrudnienia pracownika powracającego z urlopu wychowawczego na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub innym, które musi jednak odpowiadać kwalifikacjom zawodowym pracownika. Dopuszczenie do pracy jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy. Z tego względu w orzecznictwie przyjęto, iż pracodawca nie może odmówić zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym nawet wtedy, gdy nie dysponuje stanowiskiem dotychczasowym, równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom.

Uprawnieniu pracownika w zakresie powrotu do zakładu pracy towarzyszą gwarancje co do wysokości jego wynagrodzenia. Pracodawca po zakończeniu urlopu wychowawczego przez pracownika dopuszcza go bowiem do pracy za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Z brzmienia cytowanego przepis wynika, iż punktem odniesienia do ustalenia wysokości wynagrodzenia za pracę dla osoby powracającej z urlopu wychowawczego ustawodawca uczynił nie zarobki tej osoby przed skorzystaniem z prawa do urlopu, lecz stan istniejący w chwili podjęcia przez nią pracy wyrażający się wysokością wynagrodzenia, jakie przysługuje w tej dacie na stanowisku zajmowanym przez nią przed urlopem (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 29 stycznia 2008 r., II PK 143/07, Monitor Prawa Pracy 3/2009).

Sąd Najwyższy zwraca uwagę, że jeśli w trakcie korzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego doszło do zmian płacowych dotyczących tego stanowiska, to zmiany te mają znaczenie przy określaniu wysokości wynagrodzenia dla pracownika po powrocie z urlopu. Innymi słowy, niezależnie od tego, jakie ostatecznie stanowisko zajął pracownik po powrocie z urlopu, wynagrodzenie, jakie powinien uzyskać, nie może być niższe od wynagrodzenia przysługującego u danego pracodawcy aktualnie na stanowisku, które ten pracownik zajmował przed urlopem."
Artykuły - Praca i ubezpieczenia - Gazeta Prawna - największy dziennik gospodarczy
maszula jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:40.