Kiedy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie postojowe? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
29-03-2010, 14:05  
kaha123
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Kiedy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie postojowe?

Witam.

W mojej firmie ostatnio często zdarzają się postoje. Sa one z winy pracodawcy gdyż nie mamy zamówień. Czytałam, ze przysługuje w takich sytuacjach wynagrodzenie postojowe, tj. 60% wynagrodzenia. Problem jest taki, że Pani z biura chyba sama nie orientuje się w tej całej sytuacji, gdyż zapytana odpowiedziała, że przepisy prawne pozwalają wypłacić pracownikowi wynagrodzenie postojowe, ale tylko wtedy, gdy będzie miał wybranych 10 dni urlopu. Ja nigdzie takich przepisów nie znalazłam. W taki oto sposób ja już nie mam 7 dni urlopu. Jak to jest w końcu z tym wynagrodzeniem postojowym?
kaha123 jest off-line  
30-03-2010, 07:12  
kar
Stały bywalec
 
Posty: 1.164
Domyślnie RE: Kiedy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie postojowe?

Kodeks pracy
Art. 81. § 1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.
§ 3. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.
§ 4. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę, chyba że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie zasad określonych w § 3.

nic o urlopie tu nie ma
kar jest off-line  
30-03-2010, 07:14  
Bartus_M
Użytkownik
 
Bartus_M na Forum Prawnym
 
Posty: 255
Domyślnie RE: Kiedy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie postojowe?

Zlecanie pracownikowi urlopu w czasie przestoju jest nadużyciem ze strony pracodawcy.
Bartus_M jest off-line  
30-03-2010, 08:05  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Kiedy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie postojowe?

I zgłaszamy praktykę pracodawcy do PIP.
megane jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:47.