Wypowiedzenie z pracy-jak liczone dni? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
29-04-2010, 19:59  
koperek145
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Wypowiedzenie z pracy-jak liczone dni?

Witam...

Tak jak w temacie... jak liczyc siedmiodniowy okres wypowiedzenia z pracy?

Jesli przykladowo: jestem w pracy w poniedzialek 26.04.2010 i tego dnia mowie szefowi ze chce sie zwolnic... to siedem dni liczy sie od ponieidzialku czy wtorku?

Jest to umowa zlecenie... jak rozumiec te "siedem dni"?

Zalozmy ze pracuje w poniedzialek(tego dnia tak jak pisalem skladam wypowiedzenie),pozniej wtorek,sorda i czwartek wolne, nastepnie w piatek pracuje, sobota swieto, niedziela pracuje, poniedzialek swieto i moj pracodawca chce zebym przyszedl jeszcze we wtorek. Wszystkie dni sa po 12h.

Wiec: Licze siedem dni bez wzgledu na to ze nie ma mnie wtedy w pracy? czyli wszystkie wyzej wymienione dni? czy tylko dni pracujace? kiedy powinien skonczyc mi sie okres wypowiedzenia?

I ostatnie sprawa... Czy jesli mam umowe na 3/4 etatu i zadeklarowalem sie na 100h to czy jesli wypracuje juz swoje godziny przed ukonczeniem miesiaca (np.do 23.04 mam juz przepracowane 120h, a wypowiedzenie skladam tak jak wyzej napisalem 26.04 ) to czy obowiazuje mnie nadal okres wypowiedzeniowy? Czy moge powiedziec ze nie chce wiecej godzin bo wypelnilem swoj deklarowany czas?

Bardzo Was prosze o szczegolowe i jasne odpowiedzi na wszystkie moje pytania, to naprawde dla mnie wazne.

Pozdrawiam.
koperek145 jest off-line  
29-04-2010, 20:56  
Jaroslaw prawnik
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wypowiedzenie z pracy-jak liczone dni?

Witam,
zakładam, że rzeczywiście jest to umowa zlecenia, ponieważ określenia typu "etat" itp. to pojęcia charakterystyczne dla stosunku pracy. Zlecenie natomiast należy do grupy stosunków cywilnoprawnych. Zasadnicza różnica między tymi grupami stosunków prawnych polega na tym, że stosunek pracy opiera się na regulacjach prawnych Kodeksu pracy (prawo pracy), natomiast stosunek zlecenia wynika z przepisów Kodeksu cywilnego (prawo cywilne).

W Pana(i) przypadku pytanie dotyczy obliczania terminów wypowiedzenia umowy zlecenia. Zastosowanie znajdują tu przepisy Kodeksu cywilnego tj. art. 746 par.2, art. 111.

Wynika z tego, że jeśli termin wypowiedzenia umowy zlecenia został uzgodniony na okres 7 dni. Zgodnie z art. 746 par.2 najkrócej mówiąc stanowi o prawie przyjmującego zlecenie (zleceniobiorcy) do wypowiedzenia zlecenia. Art. 111 stanowi, że termin oznaczony w dniach upływa w ostatnim dniu tego terminu.

Jeśli wypowiedzenie złożył Pan Zleceniodawcy w dniu 26 kwietnia 2010r., to okres wypowiedzenia liczy się od dnia następnego tj. liczony jest od 27 kwietnia 2010r. Inaczej mówiąc wypowiedzenie 7-dniowe złożone w poniedziałek, bieg rozpoczyna od wtorku, a skutkuje rozwiązaniem umowy z upływem kolejnego poniedziałku (ten kolejny poniedziałek jest bowiem 7 dniem okresu wypowiedzenia).

Pozdrawiam,
Jarosław prawnik
Jaroslaw prawnik jest off-line  
29-04-2010, 21:08  
koperek145
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Wypowiedzenie z pracy-jak liczone dni?

Dziekuje Panu serdecznie za szczegółowa odpowiedz

Pozdrawiam rowniez.
koperek145 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:55.