Zwolnienie dyscyplinarne na L4 - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
21-05-2010, 08:13  
andy2010
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zwolnienie dyscyplinarne na L4

Witam
Mój problem jest następujący: od miesiąca jestem na zwolnieniu lekarskim (ciąża L4) i jeszcze będę jakiś czas około 4 miesięcy. Pracodawca chce się mnie pozbyć z pracy. Pracodawca stwierdził że dopuściłam się nadużyć w pracy przed zwolnieniem lekarskim i chce mnie zwolnić dyscyplinarnie za owe nadużycia. Żąda ode mnie wyjaśnień w chwili obecnej. Czy pracodawca może mnie zwolnić dyscyplinarnie jeśli stwierdził dopuszczena się moich nadużyć gdy ja przebywam na zwolnieniu lekarskim ? Czy mam obowiązek dokonywania jakichkolwiek wyjaśnień pracodawcy będąc na zwolnieniu L4 ?
andy2010 jest off-line  
21-05-2010, 08:25  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie RE: Zwolnienie dyscyplinarne na L4

Może (jeśli od momentu gdy się o nich dowiedział nie minął jeszcze miesiąc).
Wyjaśnienia są w Twoim interesie.
drzemik jest off-line  
21-05-2010, 09:27  
andy2010
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zwolnienie dyscyplinarne na L4

minęło już prawie 1,5 miesiąca od momętu kiedy pracodawca dowiedział sie o moim nadużyciu które miało miejsce w zeszłym roku. Co robić w takim przypadku ?
andy2010 jest off-line  
22-05-2010, 09:20  
zesk
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Zwolnienie dyscyplinarne na L4

Na początek: Art. 177. paragraf 1 KP: Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązazanie umowy bez wypowiedzenia,z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na jej rozwiązanie

Kolejno paragraf 4: Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macieżyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Czyli wg. mojej interpretacji wynika że teoretycznie nie może, chyba że zaistnieją szczególne warunki. Należało by się dowiedzieć czy Pani nadużycie, jest w jakiś sposób do obiektywnego sprawdzenia, tzn. pracodawca musiałby pni pokazać konkretne rozporządzenia które pani złamała, np. regulamin pracy. Wtedy daje mu to podstawę do czegokolwiek. Jeżeli pracodawca poda powód zwolnienia (jest zobowiązany do tego tylko w przypadku zawarcia z panią umowy na czas NIEOKREŚLONY) to może sie pani od tego odwołać w sądzie pracy.
zesk jest off-line  
22-05-2010, 09:36  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie RE: Zwolnienie dyscyplinarne na L4

Zesk:
Ale tu nikt nie mówi o wypowiedzeniu tylko o rozwiązaniu bez wypowiedzenia z winy pracownika (dyscyplinarka) - na co art. 177 zezwala.

Pozostaje kwestia terminu.
Półtorej miesiąca od uzyskania wiedzy o naruszeniu to za późno.
drzemik jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:39.