Warunki pracy i płacy po urlopie macierzyński - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
12-09-2007, 13:06  
Mona777
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie Warunki pracy i płacy po urlopie macierzyński

Witam mam 2 pytanie typowo kadrowe:
1. Czy kobieta która wraca do pracy po urlopie macierzynskim ma zagwarantowane dotychczasowe warunki pracy i płacy jakie miała przed tym urlopem. Tzn czy jeśli jest specjalistą to czy po powrocie tez nim będzie, czy moze spaść nizej np na starszego radcze czy radce.
2. Czy jest jakiś okres ochornny po powrocie z macierzyńskiego przez który nic nie mzona zmieniać i kobieta jest chorniona?
Z tego co wiem to Dział w którym pracowała może być zmieniony na inny. Dziekuję za odp.
Mona777 jest off-line  
12-09-2007, 14:30  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.026
Domyślnie

Pracodawca ma prawo wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy - art. 42. kp.
Okres ochronny kończy się wraz z końcem urlopu macierzyńskiego.
Natomiast kobiety wychowującej dziecko do lat 4 nie wolno bez jej zgody zatrudniać w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, w zadaniowym czasie pracy i wysyłać w delegację służbową.
Janusz M. jest off-line  
12-09-2007, 16:51  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie

[cytat="Janusz M."]Pracodawca ma prawo wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy - art. 42. kp.[/cytat]
Co dokładnie oznacza, że pracodawca musi zatrudnić pracownika wracającego z urlopu macierzyńskiego na takim samym stanowisku (względnie równoważnym, jeśli identycznego już nie ma), jak wcześniej, a potem może mu wypowiedzieć warunki zatrudnienia z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Nakago jest off-line  
13-09-2007, 07:40  
Mona777
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie

[cytat="Nakago"][cytat="Janusz M."]Pracodawca ma prawo wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy - art. 42. kp.[/cytat]
Co dokładnie oznacza, że pracodawca musi zatrudnić pracownika wracającego z urlopu macierzyńskiego na takim samym stanowisku (względnie równoważnym, jeśli identycznego już nie ma), jak wcześniej, a potem może mu wypowiedzieć warunki zatrudnienia z zachowaniem okresu wypowiedzenia.[/cytat]

Dziękuję za ODP, czyli oznacza to, ze kobieta po urlopie macierzynskim zawsze wraca na dotychczasowe stanowisko pracy, lub równorzednę jeśli takiego nie ma, a potem juz pracodawca moze to zmienić. Ale po powrocie musi ja przyjać na dotychcasowe choćby ,,na chwile "

Ja pracuje w dużym przedsiebiorstwie państwowym i wiem ze w układzie zbiorowym i w układzie premiowania jest zapis chroniacy place pracownika, nie mozna jej znizyć w zadnym wypadku nawet jesli z kierownika spadnie na pracownika zachowuje to samo wynagrodzenie.
pzdr
Mona777 jest off-line  
13-09-2007, 07:55  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.026
Domyślnie

Dziwny zapis, bo zwykle za pełnienie funkcji kierowniczej otrzymuje się dodatek do wynagrodzenia zasadniczego, a z chwilą "zdegradowania" dodatek ten się traci. Ale w przedsiębiorstwach państwowych (czyli jak dawniej mówiono - niczyich) możliwe są "różne cuda", zwłaszcza z płacami kadry.
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:09.