Za pracę w niedzielę należy się dzień wolny? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Pracownica w ciąży, co dalej.....
    WITAM czy jesteście Państwo w stanie odpowiedzieć mi na pytanie.... Otóż 12.01 br została podpisana z...
  • § Umowa o prace
    Witam, Otrzymałem umowę o pracę na okres próbny. Podpisałem ją i pracodawca powiedział, jest to umowa na okres...
  • § Co mi grozi
    Witam! Właśnie dowiedziałam się że zlamalam regulamin obowiązujący w mojej firmie. Chodzi o zapis że nie...

Odpowiedz
 
31-05-2010, 15:16  
sstsqad1
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Za pracę w niedzielę należy się dzień wolny?

Pracuje w centrum handlowym jako sprzedawca, które jest czynne od pn do pt 10-19, w soboty 10-15, a w nd 10-14.
Obecnie mam wolne rozliczane wg godzin, ale czy przypadkiem nie jest tak iż za niedziele mimo tego iż jestem 4 h w pracy nie powinien przysługiwać mi cały dzień wolny?
sstsqad1 jest off-line  
31-05-2010, 17:02  
ryszardw123
Stały bywalec
 
Posty: 753
Domyślnie RE: Za pracę w niedzielę należy się dzień wolny?

Art. 1512. Kodeksu pracy

§ 1. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

§ 2. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

§ 3. W przypadkach określonych w § 1 i 2 pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
ryszardw123 jest off-line  
31-05-2010, 17:06  
ryszardw123
Stały bywalec
 
Posty: 753
Domyślnie RE: Za pracę w niedzielę należy się dzień wolny?

Art. 1513.

Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
ryszardw123 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ 26 grudnia 2009 - czy należy mi się dzień wolny? odpowiedzi: 0
§ Święto w niedzielę - czy należy się w zamian dzień wolny? odpowiedzi: 2
§ dzień wolny odpowiedzi: 1
§ dzień wolny ? odpowiedzi: 5
§ Dzień wolny za dzień świateczny odpowiedzi: 1
§ Dzień wolny za pracę w sobotę a zwolnienie odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:37.