ochrona kobiet po urodzeniu dziecka - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
15-06-2010, 22:41  
e.svensson
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie ochrona kobiet po urodzeniu dziecka

Witam,


W moim dziale zatrudniona jest kobieta ktora bedac w ciazy byla na L4, urodzila otrzymala urlop macieżyński potem z roznych wzgledow prosila na urlop wypoczynkowy, oczywiście wszystko o co prosila bylo przez pracodawce akceptowane.

dzis miarka sie przelala poniewaz pracujac w dziale gdzie obowiazkuje grafik zmian od 08:00 do 18:00 maksymalnie, zmiany po 8 godzin zapytala czy w zwiazku z ochrona mlodych matek nie moze pracowac jedynie na jedna ustalona zmiane np. 08:00 - 16:00
twierdzila ze prawo pracy albo inne przepisy pozwalaja kobiecie pracujacej wg grafiku zarzadac od pracodawcy ustalenia jednego czasu rozpoczynania pracy i moze to trwac do 3. roku zycia dziecka.

proszę o pomoc:
1. czy kobiety po urodzenia dziecka maja prawo i na jakiej podstawie zadać ustalenia jednego stalego czasu rozpoczynania i konczenia pracy.
2. skrocenia badz przerwy w pracy na karmienie piersia. jesli tak to jaki art. o tym mowi i jak dlugo kobieta moze z tego korzystac.
3. czy kobieta po macieżyńskim pracujac na umowe na czas nieokreslony jest chroniona w jakis sposob przed zwolnieniem z pracy z powodu nie wykonywania obowiazkow zawartych w umowie ??


prosze o pomoc gdyz dzial kadr mojej firmy nie moze sobie z tym poradzic
e.svensson jest off-line  
15-06-2010, 22:46  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 18.363
Domyślnie RE: ochrona kobiet po urodzeniu dziecka

1. nie, wg harmonogramu
kp. art 178 § 2. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.
2. 2 półgodzinne przerwy, w praktyce przychodzi lub wychodzi sie wczesniej. Dopóki karmi dziecko piersią

Art. 187. § 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.
3. nie
Agnieszka3M jest off-line  
17-06-2010, 13:05  
e.svensson
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: ochrona kobiet po urodzeniu dziecka

dziękuję za szybką odpowiedź
e.svensson jest off-line  
20-06-2010, 15:52  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.429
Domyślnie RE: ochrona kobiet po urodzeniu dziecka

Cytat:
Napisał/a Agnieszka3M
3. nie
Zgodnie z art. 186.7 § 1 KP pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru godzin na okres do jednego roku. Na podstawie art. 186.6 § 1 Kp pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w okresie obniżenia czasu pracy od chwili otrzymania takiego wniosku. Jeśli więc pracownica będzie sprytna i złoży taki wniosek przed otrzymaniem wypowiedzenia, to nie ma możliwości (oprócz likwidacji i upadłości, oraz dyscyplinarnego rozwiązania umowy) rozstania się z taką osobą.
AnJay jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:31.