nienormowany czas pracy i nadgodziny - Forum Prawne

 

nienormowany czas pracy i nadgodziny

Witam, mam pytanie odnośnie nienormowanego czasu pracy. Pracodawca oświadczył mi że obowiązuje mnie taki system pracy i w związku z tym nie należy mi się wypłata ani odbiór za nadgodziny (przepracowane w sobotę czyli w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Wypowiedzenie u. na czas okreś...
    Pracuję w firmie od 08.2014 na umowę o pracę ważną do 31.12.2014, z dniem 01.01.2015 r. umowa została...
  • § kiedy mogę odejść z pracy?
    Mam pytanie o zapis na umowie o pracę na czas określony: "okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, z tymże stosunek...
  • § L4 okres dostarczenia
    Dostałem L4 od 04.03 do 10.03. Gdzieś mi się przewinęło, że dzień otrzymania L4 nie liczy się do siedmiodniowego...

 
09-08-2010, 14:08  
Zimri
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie nienormowany czas pracy i nadgodziny

Witam,

mam pytanie odnośnie nienormowanego czasu pracy. Pracodawca oświadczył mi że obowiązuje mnie taki system pracy i w związku z tym nie należy mi się wypłata ani odbiór za nadgodziny (przepracowane w sobotę czyli w dzień wolny dla mnie od pracy).
Przyznam szczerze, że nie przypominam sobie abym w umowie o pracę miała zapis o nienormowanym czasie pracy. I tu pytanie - czy powinnam? Czy też pracodawca może stwierdzić bez zapisów w umowie o pracę iż taki czas mnie obowiązuje ze względu na zajmowane stanowisko?
No i czy rzeczywiście nie należy mi się żadna rekompensata za pracę w nadgodzinach?
Sprawa dla mnie ważna gdyż kilka razy w roku muszę przychodzić do pracy w soboty oraz w święta (3 maja) lub inne dni wolne w zakładzie pracy.
Zimri jest off-line  
10-08-2010, 00:20  
AnJay
Moderator
 
Posty: 12.589
Domyślnie RE: nienormowany czas pracy i nadgodziny

Nienormowany czas pracy Prawidłowa nazwa to system zadaniowy - art 140 KP) oznacza przychodzenie do pracy i wychodzenie z niej bez odgórnego ustalenia godzin, ale z zachowaniem przeciętnie 5 dniowego i 40 godzinnego tygodnia pracy. Ten system wprowadza się w porozumieniu z pracownikiem, a nie jednostronną decyzją jak ma to miejsce w innych rodzajach systemów czasu pracy.
Nadto zgodnie z art 151.1 § 1 KP praca w ponadwymiarowym czasie pracy rodzi konsekwencje w postaci dodatku do wynagrodzenia zasadniczego z wyjątkiem ujętym w art 151.4 § 1.
Przepis prawny:
Art. 151.4KP.
§ 1. Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2.
§ 2. Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w art. 1511 § 1, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.
AnJay jest off-line  
10-08-2010, 09:22  
Zimri
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: nienormowany czas pracy i nadgodziny

A co się kryje pod pojęciem "Kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej"? Szukałam w necie i powiem szczerze, że czym więcej czytam o tym tym mniej wiem. Staram się ustalić czy zaliczam się do grona takich kierowników, będąc zastępcą kierownika działu - obecnie PO Kierownika z dodatkiem funkcyjnym (kierownik jest na urlopie wychowawczym). Nade mną jest dyrektor działu w skład którego wchodzi mój dział + 4 inne, a z kolei ten dział należy do pionu, których w firmie jest kilka.

Znalazłam taki artykuł http://mojafirma.infor.pl/temat-dnia...erownikow.html wg którego (na samym końcu), nawet będąc kierownikiem wyodrębnionej komórki... powinnam dostać wynagrodzenie lub dzień wolny za sobotę jeżeli normalnie pracuję pn-pt. Ale inne artykuły zaprzeczają temu. Więc sama już nie wiem...
Zimri jest off-line  
10-08-2010, 19:22  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: nienormowany czas pracy i nadgodziny

Ja kiedyś spotkałam ładne wyjaśnienie "Kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej" w jakimś wyroku sądowym dotyczącym właśnie nadgodzin. Wyszło na to,że jest to taki kierownik, który ma możliwość zlecania pracownikom tej komórki pracy w nadgodzinach (chodzi o to,że wtedy miałby możliwość przyznawać nadgodziny sam sobie). Masz takie kompetencje, przyznanie "Twoim" pracownikom nadgodzin nie zależy przypadkiem od jakiegoś dyrektora wyższego szczebla?
megane jest off-line  
10-08-2010, 21:52  
Zimri
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: nienormowany czas pracy i nadgodziny

U mnie nadgodziny wynikają albo z procesu - kiedyś poprzedni dyrektor ustalił że jeżeli proces który zawsze odbywa się w konkretnym dniu (np. 2 dzień m-ca) wypada w sobotę to należny przyjść do pracy - w takiej sytuacji nie pytam za każdym razem o zgodę na nadgodziny (pomimo zmiany dyrektora) gdyż nikt tych ustaleń nie zmienił, albo jeżeli jest dużo pracy - muszę mieć akceptację przełożonego. Tak więc sama zadecydować nie mogę.
Zimri jest off-line  
11-08-2010, 19:50  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: nienormowany czas pracy i nadgodziny

czyli nie jesteś "kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej"
megane jest off-line  
16-08-2012, 22:11  
Tomi1602
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: nienormowany czas pracy i nadgodziny

Moi Drodzy, mam do Was pytanie kolega kupił firmę w której kiedyś pracował na stanowisku monter anten i zatrudnił mnie na tym samym stanowisku na pełen etat, potem tak żeby to kiedyś lepiej widniało w moim CV zmieniliśmy nazwę mojego stanowiska na specjalista ds technicznych i troszkę powiększyliśmy zakres obowiązków, następnie gdy pracy stawało się coraz mniej przeszliśmy na pół etatu i teraz tak w mojej firmie jest pracownik biurowy ja i szef, on prowadzi dodatkowo biuro ubezpieczeniowe, lecz za miesiąc planujemy zmianę lokalu ja i pracownik biurowy będziemy w innym miejscu szef w innym, i chcieliśmy zmienić mi stanowisko na kierownik / specjalista ds technicznych czy sa do tego jakies przeciw wskazania?? ponadto czy na pół etatu jest możliwa praca w tzw nienormowanym czasie pracy? np pracuje pół etatu czyli 4 h dziennie ale mogę miec klienta o 10 a następnego o 18 a w sumie dnia bedzie ich np 2 czy 4. bardzo proszę o odp. czy że np w ciągu 5 dniowego tyg mam przepracować 20 godzin.
Tomi1602 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czas pracy a nadgodziny - Witam Z góry przepraszam jeżeli był podobny. Niestety nie znalazłem wystarczającej odpowiedzi. Pracuję jako elektryk na umowę o pracę. Zaczynamy...
§ skrocony czas pracy, a nadgodziny - Mam zawarta umowe na pełen etat i skrocony czas pracy z osmiu do 6 godzin. Mam teraz pytanie czy pracodawca moze mi kazac pracowac pelne 8 godzin...
§ Czy dni wolne za nadgodziny to czas pracy czy czas wolny jak np. urlop wypoczynkowy? - Czy dni wolne za nadgodziny (w równoważnym systemie pracy, rozliczany co 3 miesiące) są czasem pracy czy też czasem wolny, kiedy pracownik jest "pod...
§ równoważony czas pracy a nadgodziny - Witam! mam kilka pytan. 1. co to jest rownowazony czas pracy? 2. w jaki sposob rozliczane sa nadgodziny w takim systemie pracy? bardzo prosze o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:07.