Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
19-08-2010, 21:38  
matesz3112
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Witam. W tym roku rozpoczynam nauke w zasadniczej szkole zawodowej - fryzjer. Chcialem sie dowiedziec jak to jest z praktykami? Moj pracodawca wymaga ode mnie pracy rowniez w weekendy - co druga sobote. Czy to jest zgodne z prawem? I czy w trakcje wakacji praktyki tez mnie obowiazuja? Czy mam 2 miesiace wolnego od szkoly i praktyk zawodowych w zakladzie pracy? Czy praktyki obowiazuja mnie przez caly rok, a mam tylko okreslona liczbe dni urlopu do wykorzystania?

Prosze o odpowiedz.

PS. Przepraszam za brak polskich liter, jestem obecnie na wakacjach za granica.

Pozdrawiam.
matesz3112 jest off-line  
19-08-2010, 23:04  
Asmodea
Użytkownik
 
Posty: 95
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

W ramach umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego młodociani odbywają praktyczną naukę zawodu. Celem tej nauki jest przygotowanie uczniów publicznych szkół zasadniczych i średnich zawodowych do sprawnego wykonywania zawodu w zakresie umiejętności określonych w opisie zawodu. Praktyczna nauka zawodu może być organizowana jako zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Okres prowadzenia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w cyklu nauczania oraz rodzaje i zakres zdobytych umiejętności określają ramowe plany nauczania oraz minima programowe.
Praktyczna nauka zawodu prowadzona jest w formie warsztatów szkolnych i szkolnych gospodarstw rolnych. Za zapewnienie warunków do realizacji programów praktycznej nauki zawodu w tych warsztatach odpowiedzialne są organy i osoby prowadzące szkoły. Praktyczna nauka zawodu jest organizowana na podstawie umów zawieranych między szkołami a zakładami pracy lub innymi szkołami prowadzącymi warsztaty. Urnowa powinna być zawarta w terminie umożliwiającym realizację praktycznej nauki zawodu.
Umowa powinna określać:
* nazwę podmiotu przyjmującego młodocianych na praktyczną naukę zawodu,
* nazwę szkoły kierującej na praktyczną naukę zawodu,
* formę organizacyjną oraz datę rozpoczęcia i zakończenia praktycznej nauki zawodu
(zajęcia praktyczne, praktyka zawodowa),
* listę uczniów odbywających zajęcia praktyczne lub praktykę zawodową,
* nazwę i numer programu nauczania,
* nazwę zawodu lub specjalności, w której prowadzona jest praktyczna nauka zawodu,
* prawa i obowiązki stron umowy, z uwzględnieniem ich rozliczeń finansowych,
* kalkulację kosztów,
* dodatkowe ustalenia umawiających się stron związane z prowadzeniem praktycznej
nauki zawodu.
Praktyczna nauka zawodu młodocianych organizowana jest przez zakłady pracy, które zawarły z młodocianymi umowę o pracę w celu nauki zawodu. Jeżeli praktyczna nauka zawodu jest prowadzona poza zakładem pracy, podstawą organizowania praktycznej nauki zawodu jest umowa zawarta przez ten zakład z innym zakładem pracy lub szkołą prowadzącą, warsztaty. Przepisy rozporządzenia MENiS z 1.7.2002 r. limitują czas trwania praktycznej nauki zawodu. Stanowią one, że czas trwania praktycznej nauki zawodu uczniów i młodocianych w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a uczniów i młodocianych powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. W przypadkach szczególnie uzasadnionych organizacją praktycznej nauki zawodu, czas nauki zawodu uczniów powyżej 18 lat może być przedłużony do 12 godzin na dobę. Zachowany powinien być tygodniowy wymiar czasu nauki określony w planie nauczania. Program zajęć praktycznych powinien być realizowany w procesie produkcji, usług lub ćwiczeń, jeżeli wynikają one z programu albo organizacji zajęć praktycznych. W początkowym okresie szkolenia program zajęć praktycznych powinien być realizowany w warsztatach lub w warsztatach szkoleniowych zakładów pracy. Warsztaty te powinny być wydzielonymi pomieszczeniami przystosowanymi do prowadzenia tych zajęć.

Tak więc po szczegóły musisz się udać do swojej szkoły - w sekretariacie powinieneś otrzymać kserokopię w/w umowy między szkołą a pracodawcą, a jeśli nie, to przynajmniej powinni Ci ją udostępnić do wglądu.
Asmodea jest off-line  
19-10-2011, 12:14  
dziemka15
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

HEJ ! . Mam pytanko związane z praktykami . Chodzę do pierwszej klasy i już przepracowałam półtorej mięsiąca w sklepie . Ale chciałabym zmienić praktykę w innym sklepie . Czy da radę tak zrobic? . Chciałam jeszcze powiedziec że umowa musi być zawarta od 1 wrzesnia z innym pracodawcą ale ja już jak wspomniałam przepracowałam ponad miesiąc w swoim obecnym sklepie. I czy nowy pracodawca moglby mi odprowadzić zus ale z umową od 1 września ?. Czy jest taka możliwośc ?
Prosiłabym o BARDZO SZYBKĄ ODP .
dziemka15 jest off-line  
10-02-2013, 17:30  
grunli
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Witam. Mam pytanie , jestem pracownikiem młodocianym i ucze sie w zasadniczej szkole zawodowej. Obywam również praktykę zawodową.
Mój szef każe mi odrobić godziny nieusprawiedliwione ze szkoły w pracy...
Czy on ma do tego prawo i czy zezwala na to mój kodeks pracy dla młodocianego? Odp prosze na adres e-mail Paulcia17Arturek@interia.pl
Z góry dziekuje
grunli jest off-line  
21-04-2013, 19:25  
Kaikachi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Grunli - raczej ma do tego prawo, gdyż jeśli nei ma cie w szkole to masz być w te dni na praktych.


Majac praktyki w salonie w przypadki Mateusza to one odbywają się cały czas,
Czyli w te dni co wyzna ci szkoła w przypadki pierwszej kalsy to dwa dni tygodnia plus jeszcze co druga sobota. Plus jeszcze w te dni co nie ma szkoly,a jest to normalny dzien w który mozna pracowac.

Czyli np.przed swietami czy w sylwestra jesli nie wypada w niedziele.

W wakacje zazwyczaj dawaja miesiac wolnego i tydz.ferii. ,acz kolwiek na pracownika mlodocianego to powinnobyc pare dni chyba 12 dni w pierwszym roku .
Kaikachi jest off-line  
21-04-2013, 20:56  
hhapss
Stały bywalec
 
Posty: 503
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Jeżeli dni w które młodociany miał być w szkole są normalnymi dniami na przykład Poniedziałek i piątek. A o d wtorku do czwartku są praktyki. A młodociany ma nie usprawiedliwiana nieobecność w szkole w poniedziałek i piątek . To pracodawca za te dni nie ma prawa zadąć odrobienia Tychy dni w swoim zakładzie . Ma za to prawo zażądać od młodocianego aby wywiązywał się z obowiązku szkolnego. Kwestia nieobecności w szkole to sprawa szkoły
hhapss jest off-line  
21-04-2013, 21:54  
Kaikachi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Nie do końca. Jeśli go nie ma w szkole,a jest na wagarach to jest i sprawa pracodawcy.

Ma wybór być w szkole lub na praktykach. Jedynie usprawiedliwia go zwolnienie lekarskie lub gdyby poszedł na praktyki to pracodawca ma obowiązek dać mu usprawiedliwienie do szkoły.

To jest tak samo jak chodzi do pierwszej klasy ,a trzecioklasisci pisza egzamin przez 3 dni, i w te dni niema lekcji i 2 oraz 1 klasa nie ida szkoly. A wiec gdzie ida? Na praktyki to jest ich obowiązek, i to podpisywali w CECHU.

Jeśli się komuś niechce chodzić na praktyki do salonu to równie dobrze może iść na praktyki do szkoł jest tam tylko 3 h i 2 razy w tyg. i wszystkie dni wolne wakacje oraz feirie ma wolne .
Kaikachi jest off-line  
21-04-2013, 22:09  
hhapss
Stały bywalec
 
Posty: 503
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Kodeks pracy ZATRUDNIANIE MŁODOCIANYCH
Rozdział 3 – Dokształcanie
Art. 198.
Pracodawca jest obowiązany zwolnić młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się.

W art. 198 KP nie ma słowa o odrabianiu nieobecności u rzemieślnika Spowodowanej wagarmi w szkole. Jak rzemieślnik chce postępować zgodnie z KP powinien zgłosić to do szkoły a nie sam ustanawiać prawo.
hhapss jest off-line  
21-04-2013, 22:18  
Kaikachi
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Chyba,że tak. Podpisywałam umowę w cechu we Wrześniu 2012 r. i powiedziano mi inaczej. Tak samo jak w szkole.
Kaikachi jest off-line  
22-04-2013, 05:50  
hhapss
Stały bywalec
 
Posty: 503
Domyślnie RE: Mlodociany pracownik. Praktyki w ZSZ

Poproś o podstawę prawną tego co mówi Pani w cechu i w szkole. Absolutnie nie popieram nie chodzenia do szkoły. Ale wszystko co Mówią pracodawcy i inni musi być czymś poparte. Nie tylko pustymi słowami .

. Można ewentualnie zastosować w wobec młodocianego Art. 196.p.1
Art. 196.
Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego dopuszczalne jest tylko w razie:

1) niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
hhapss jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ PIt i pracownik mlodociany odpowiedzi: 0
§ Praktyki odpowiedzi: 3
§ pracownik etatowy a pracownik kontraktowy - kogo pierwszego zwolnić odpowiedzi: 1
§ pracownik tymczasowy a pracownik stały odpowiedzi: 0
§ Mlodociany pracownik odpowiedzi: 3
§ Praktyki!!!!!! odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:27.