odprawa pośmiertna, wynagrodzenie po zmarłym - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
28-08-2010, 17:45  
TimiG
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie odprawa pośmiertna, wynagrodzenie po zmarłym

dziś przy odbiorze odprawy pośmiertnej, wynagrodzenia i ekwiwalentu okazało się, iż pracodawca osoby zmarłej wypłacił prawnemu opiekunowi małoletniej córki zmarłego tylko odprawę i to na dodatek po "potrąceniu" nie bardzo potrafiono wyjaśnić jakie to jest potrącenie z uwagi iż sprawą "zajmuje się biuro podatkowe".
Wypłacono również ekwiwalent w kwocie 20 zł (lecz to regulują przepisy wewnętrzne pracodawcy więc nie mam zamiaru w to wnikać).
Nie wypłacono pensji zasłaniając się podpisanym oświadczeniem zmarłego, iż będzie on dobrowolnie spłacał swój dług wobec pracodawcy.

Pytania:
1) osobiście uważam, iż nie było podstawy prawnej do potrącenia odprawy pośmiertnej z uwagi, iż przysługuje ona nie pracownikowi lecz członkom najbliższej rodziny. Myślę chyba poprawnie?
2) niewypłacona kwota pensji wynosi około 600 zł zatem moim zdaniem nie powinna ona być potrącona z uwagi iż jest pewne kwota minimalnego wynagrodzenia która nie może być potrąca nawet gdy pracownik wyraził na to zgodę? O ile pracodawca mógł dokonać wogóle takiego potrącenia z kwoty należnej członkom najbliższej rodziny?
3) myślę, iż poniedziałkowy kontakt z biurem podatkowym również nie przyniesie oczekiwanemu rezultatu, gdzie zatem kierować dalsze swe kroki? czy Sąd pracy, cywilny czy Inspekcja pracy? Czy właściwy będzie organ z uwagi na siedzibę pracodawcy? Należy zapewne dla celów dowodowych wezwać owego pracodawcą do spełnienia swojego obowiązku i wypłaty brakującej części w terminie 14 dni?
TimiG jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odprawa pośmiertna czy się należy i komu? odpowiedzi: 6
§ czy należy sie odprawa pośmiertna? odpowiedzi: 1
§ odprawa pośmiertna odpowiedzi: 1
§ Odprawa pośmiertna odpowiedzi: 3
§ Odprawa pośmiertna odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:19.