powrót do pracy a zaświadczenie lekarza medycyny pracy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
15-10-2010, 12:44  
Agg1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie powrót do pracy a zaświadczenie lekarza medycyny pracy

Witam,

od dłuzszego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim. Kilka dni temu od pracodawcy dostałam list z informacjami co przysługuje takiej osobie jak ja po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182 dni). Jedna rzecz bardzo mnie zaskoczyła mianowicie zdanie: "w dniu następujacym bezpośrednio po wyczerpaniu okresu zasiłkowego jest Pani zobowiazana stawić się w miejscu pracy z zaświadczeniem lekarza medycyny pracy o dopuszczeniu do prac".
Czy to nie jest tak, że to pracodawca w pierwszym dniu po zwolnieniu lekarskim daje mi skierowanie na badania o dopuszczeniu do pracy?
Powrót do pracy planuję przed upływem tych 182 dni.

Z góry dziękuję za pomoc.

Agg1
Agg1 jest off-line  
15-10-2010, 14:26  
justus25
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: powrót do pracy a zaświadczenie lekarza medycyny pracy

Pracodawca powinien mieć podpisaną umowę z medycyną pracy więc potrzebne jest skierowanie wydane przez pracodawcę, wszystkie obowiązkowe badania są wykonywane na koszt pracodawcy więc takie skierowanie jest niezbędne. Może chodziło o zdolność do pracy wystawioną przez lekarza prowadzącego co w Twoim przypadku jest niezbędne.
justus25 jest off-line  
15-10-2010, 18:52  
Agg1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: powrót do pracy a zaświadczenie lekarza medycyny pracy

bardzo dziękuję za odpowiedź
mam tylko jedną wątpliwość: czy mimo wszystko w pierwszym dniu pracy po powrocie ze zwolnienia lekarskiego pracodawca może wreczyć mi wypowiedzenie np: na podstawie pkt. 53 KP jeżeli nie przedstawię tego nieszczęsnego zaświadczenia od lekarza medycyny pracy?
Agg1 jest off-line  
15-10-2010, 20:34  
justus25
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: powrót do pracy a zaświadczenie lekarza medycyny pracy

nie ma podstaw do zwolnienia pracownika w tej sytuacji z art 53, w Twoim przypadku zgłaszasz gotowość do pracy a czy jesteś zdolna orzeknie lekarz medycyny pracy. W przypadku negatywnej opinii lekarza zakładowego pojawi się problem i wtedy możesz otrzymać wypowiedzenie. Z tym, że jeżeli będziesz starała się o świadczenie rehabilitacyjne z ZUS i je otrzymasz to pracodawca będzie musiał przywrócić Ciebie do pracy.
justus25 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:18.