staż z PUP, dodatek za wysługę lat, potwierdzenie pobierania stypendium - Forum Prawne

 

staż z PUP, dodatek za wysługę lat, potwierdzenie pobierania stypendium

Mój problem dotyczy odbytego stażu absolwenckiego ze skierowania PUP do określonego pracodawcy. Przez pół 2002 roku odbywałam taki staż i z tego tytułu otrzymywałam z PUP comiesięczne stypendium. Po zakończonym stażu otrzymałam zaświadczenie z PUP ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Wypowiedzenie art 55 § 1[1]
    Witam, Pytanie dotyczy rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Czy ciężkim naruszeniem...
  • § Od kiedy kobieta może iść na u...
    Moje pytanie: Od kiedy kobieta może iść na urlop macierzyński? Albo inaczej, na jaki urlop, albo z czego kobieta...
  • § Praca na wysokościach
    Witam, mam pytanie dotyczące prace na wysokościach poniżej 3m. Jakie są potrzebne dokumenty by móc taką prace...

 
17-11-2010, 22:58  
wolfkate
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie staż z PUP, dodatek za wysługę lat, potwierdzenie pobierania stypendium

Mój problem dotyczy odbytego stażu absolwenckiego ze skierowania PUP do określonego pracodawcy. Przez pół 2002 roku odbywałam taki staż i z tego tytułu otrzymywałam z PUP comiesięczne stypendium. Po zakończonym stażu otrzymałam zaświadczenie z PUP o odbyciu stażu.
Podpisując umowę o pracę w 2005 roku u obecnego pracodawcy przedłożyłam ww. zaświadczenie w kadrach i znajduje się ono w mojej teczce osobowej.

Zgodnie z art. 79 ust. 1 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) okresy pobierania stypendium przyznanego na podstawie art. 53 ust. 6 wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) tj. do dodatku za wysługę lat.

Po przeanalizowaniu okresów swojego zatrudnienia okazało się, iż pracodawca nie uwzględnił mi okresu stażu z PUP co spowodowało, iż dodatek za wysługę lat otrzymałam w 2008r. a powinnam w 2007r.
Otrzymałam informację, iż na posiadanym przez kadry zaświadczeniu wystawionym przez PUP nie ma informacji, iż z tytułu odbywania stażu otrzymywałam stypendium.
Poinformowano mnie, iż w momencie dostarczenia zaświadczenia o pobieranym wówczas stypendium okres ten zostanie mi zaliczony do stażu pracy uprawniającym do dodatku za wysługę lat

Wymaganie kadrowej budzi u mnie wątpliwości. Czy dostarczone zaświadczenie o odbyciu stażu, które przedłożyłam 5 lat wcześniej nie jest równoznaczne z tym, iż pobierałam stypendium z tego z tytułu?
Świadczenie to przecież wynika wprost z art. 52 ww. ustawy.
Czy w związku z powyższym mogę ubiegać się o wyrównanie za 3 lata wstecz dodatku za wysługę lat wraz z odsetkami?
wolfkate jest off-line  
18-11-2010, 07:25  
Gosial
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: staż z PUP, dodatek za wysługę lat, potwierdzenie pobierania stypendium

Jeżeli na zaświadczeniu , które przedłożyłaś w zakładzie pracy jest zapis, że okres ten zgodnie z przepisami zalicza się do okresó zatrudnienia zgodnie z przepisami i tu przywołane są przepisy ustawy o której pisałaś - wówczas zakłąd pracy miał obowiązek takie zaświadczenie doliczyć. Jeżeli zaś to zaświadczenie nie potwierdzało informacji, że w okresie odbywania stażu pobierałaś stypendium i należy ten okres wliczać (po prostu zaświadczenie tego nie potwierdza) to jaknajszybciej wystąp do PUP o wydanie szczegółowego zaświadczenia dot. otrzymywanego stypendium. Pracodawca wtedy nie ma obowiązku wyrównywania Ci stażu, ale ma obowiązek od dnia złożenia takiego zaświadczenia przeliczyć Ci i wypłacać nowy staż.
Gosial jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ dodatek stażowy - Pracuję na podstawie umowy o pracę w dwóch zakładach pracy, w tzw. budżetówce. W drugiej firmie nie nalicza mi się dodatku stażowego. Mam wrażenie,...
§ staż absolwencki a wysługa lat - Witam serdecznie. Chciałabym uzyskać informację, czy staż absolwencki i przygotowanie zawodowe, które odbywałam ze środków PUP wlicza się do...
§ staż z urzędu pracy, a wysługa - w 2000 roku odbywałam półroczny staż absolwencki z urzędu pracy, otrzymałam zaświadczenie (nie ma na nim podanej zadnej podstawy prawnej). Jestem...
§ Dodatek stażowy - Witam.Mam pytanie dotyczące dodatku stażowego.W 2008 roku zostałem przyjęty do pracy w urzędzie miejskim.Wraz ze mną zostały przyjęte jeszcze dwie...
§ dodatek stażowy - witam, jeśli w obecnym zakładzie pracy pójdę na urlop bezpłatny i podejmę pracę w innym zakładzie to wtedy dolicza mi się pełny dodatek za staż...
§ Dodatek za wysługę lat - Witam! Moja mama otrzymuje wynagrodzenie minimalne. Na pytanie co z dodatkiem za wysługę lat po 30 latach pracy, usłyszała ze dodatek wchodzi w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:23.