Szczególne potrzeby pracodawcy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
01-11-2007, 14:06  
coolin
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Szczególne potrzeby pracodawcy

Jesteśmy w pracy zmuszani do zostawania na nadgodziny pod grożbą kary na podstawie artykułu 151 par. 1 pkt 2 (szczególne potrzeby pracodawcy) i mam pytanie.Co to są szczególne potrzeby pracodawcy ??? Czy powiedzenie przez pracodawce że trzeba zostawać na nadgodziny( do odwołania) bo miał zaplanowaną produkcje na dana ilość produktów ale nie jest w stanie w ciągu 8 godzin wyprodukować ??? Nadmieniam ze problemy na linii wynikają z powodu braku odpowiednich narzędzi oraz brakiem części z powodu problemów z dostawcami ! ! !
coolin jest off-line  
01-11-2007, 15:14  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.102
Domyślnie

Szczególne potrzeby pracodawcy” - nie jest to wykonywanie normalnych zadań produkcyjnych. W uzasadnieniu do wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 667/99; OSNP 2001/22/662) Sąd Najwyższy podkreślił, iż chodzi tu o potrzeby specjalne, niecodzienne, odróżniające się od zwykłych potrzeb związanych z prowadzoną przez pracodawcę działalnością. Oznacza to, że praca w godzinach nadliczbowych może być bowiem zarządzona jedynie w sytuacjach wyjątkowych, wcześniej nieprzewidywanych.

Z postu wynika, że pracodawca miał zaplanowaną większą produkcję niż możliwości jej wykonania w normalnym czasie pracy. Nie mogą to więc być "szczególne potrzeby".
Pamiętać jednak trzeba, ze pracownik, jest obowiązany podjąć pracę na polecenie pracodawcy. Wynika to przede wszystkim z art. 100 par. 1 k.p.
Dopiero po wykonaniu polecenia można zakwestionować jego zasadność, należy w tym celu zwrócić się do PIP.
Janusz M. jest off-line  
01-11-2007, 16:30  
coolin
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Więc co byś mi doradził ??? Zgłościć sprawe do PIP ??? A jak TAK to w jakiej formie, oficjalnie na piśmie czy anonima na piśmie ???
coolin jest off-line  
01-11-2007, 16:42  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.102
Domyślnie

W PIP można zastrzec nazwisko.
Janusz M. jest off-line  
29-09-2009, 11:50  
marzecc
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Szczególne potrzeby pracodawcy

byłem ostatnio własnie w podobnej sprawie w PIP. Okazało się, że PIP nie może narzucić pracodawcy definicji specjalnych potrzeb. Powiedziano mi, że to pracodawca okresla sam sobie i swoim pracownikom specjalnepotrzeby. Powołałem się również na wskazany wyżej wyrok SN. Inspektor PIP odparł, że każda sprawa jest indywidualne i tak jak wyżej pisałeś musimy przyjść do pracy ale rozstrzygnięcie sporu już tylko w Sądzie pracy. PIP nic nie zrobi.
marzecc jest off-line  
17-06-2010, 10:55  
e-m-b
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Szczególne potrzeby pracodawcy

Czyli z powyższego wynika, że pracownik musi wykonać wszytkie polecenia przełożonego zarówno w godzinach pracy jak i w godzianch nadliczbowych. Jedynie po ich wykonaniu o zasadności zlecenia może orzec sąd.
Czyli jeżeli pracodawca zleca pozostasnie pracownicy w pracy w godzinach nadliczbowych w celu zaparzenia kawy delegacji przybywającej do firmy w porach wieczornych to jest ona zmuszona do wykonania polecenia? Obsługę delegacji w zakresie "serwisu" pracodawca potraktuje jako szczególną potrzebę, a niewykonanie zadania będzie ciężkim naruszeniem obowiązków pracownika? A ewentualnej zasadności polecenia przełożonego pracownik może szukać w sądzie? Czy dobrze rozumiem?
e-m-b jest off-line  
17-06-2010, 19:35  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Szczególne potrzeby pracodawcy

Akurat delegacja jest "jednorazowa", "wyjątkowa", może nawet trochę "nieprzewidziana", więc dla mnie w tym przypadku nadgodziny są jak najbardziej uzasadnione.

Natomiast przy ciągłości takiego procederu "nadgodzin" pójście do sądu może mieć jakiś sens i doprowadzić do zaprzestania tej praktyki.
megane jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Potrzeby rodziny odpowiedzi: 1
§ Darowizny na potrzeby niepelnosprawnego syna. odpowiedzi: 0
§ Forum o pracodawcy, szczegółowe informacje o pracy (zgodne z prawem) ? odpowiedzi: 1
§ przekazanie środka trwałego na potrzeby wł. odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:34.