Szczególne potrzeby pracodawcy - Forum Prawne

 

Szczególne potrzeby pracodawcy

Jesteśmy w pracy zmuszani do zostawania na nadgodziny pod grożbą kary na podstawie artykułu 151 par. 1 pkt 2 (szczególne potrzeby pracodawcy) i mam pytanie.Co to są szczególne potrzeby pracodawcy ??? Czy powiedzenie przez pracodawce ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Urlop wypoczynkowy
    Witam, Pracuje w szpitalu w sytemie zmianowym 12 h w każdy dzień tygodnia (również w niedzielę i święta)...
  • § praca w Belgii na plukkaart
    Witam. Mam problem jak większość kobiet w tej firmie o godziny pracy. byłam zatrudniona na plukkaart (100) . Po...
  • § Umowa na zlecenie
    Witam. Chcę zapytać,jesli na umowie na zlecenie mam okres wypowiedzenia 3 tyg to przy zerwanej umowie muszę jeszcze...

Odpowiedz
 
01-11-2007, 15:06  
coolin
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Szczególne potrzeby pracodawcy

Jesteśmy w pracy zmuszani do zostawania na nadgodziny pod grożbą kary na podstawie artykułu 151 par. 1 pkt 2 (szczególne potrzeby pracodawcy) i mam pytanie.Co to są szczególne potrzeby pracodawcy ??? Czy powiedzenie przez pracodawce że trzeba zostawać na nadgodziny( do odwołania) bo miał zaplanowaną produkcje na dana ilość produktów ale nie jest w stanie w ciągu 8 godzin wyprodukować ??? Nadmieniam ze problemy na linii wynikają z powodu braku odpowiednich narzędzi oraz brakiem części z powodu problemów z dostawcami ! ! !
coolin jest off-line  
01-11-2007, 16:14  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 32.490
Domyślnie

Szczególne potrzeby pracodawcy” - nie jest to wykonywanie normalnych zadań produkcyjnych. W uzasadnieniu do wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 667/99; OSNP 2001/22/662) Sąd Najwyższy podkreślił, iż chodzi tu o potrzeby specjalne, niecodzienne, odróżniające się od zwykłych potrzeb związanych z prowadzoną przez pracodawcę działalnością. Oznacza to, że praca w godzinach nadliczbowych może być bowiem zarządzona jedynie w sytuacjach wyjątkowych, wcześniej nieprzewidywanych.

Z postu wynika, że pracodawca miał zaplanowaną większą produkcję niż możliwości jej wykonania w normalnym czasie pracy. Nie mogą to więc być "szczególne potrzeby".
Pamiętać jednak trzeba, ze pracownik, jest obowiązany podjąć pracę na polecenie pracodawcy. Wynika to przede wszystkim z art. 100 par. 1 k.p.
Dopiero po wykonaniu polecenia można zakwestionować jego zasadność, należy w tym celu zwrócić się do PIP.
Janusz M. jest off-line  
01-11-2007, 17:30  
coolin
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Więc co byś mi doradził ??? Zgłościć sprawe do PIP ??? A jak TAK to w jakiej formie, oficjalnie na piśmie czy anonima na piśmie ???
coolin jest off-line  
01-11-2007, 17:42  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 32.490
Domyślnie

W PIP można zastrzec nazwisko.
Janusz M. jest off-line  
29-09-2009, 12:50  
marzecc
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Szczególne potrzeby pracodawcy

byłem ostatnio własnie w podobnej sprawie w PIP. Okazało się, że PIP nie może narzucić pracodawcy definicji specjalnych potrzeb. Powiedziano mi, że to pracodawca okresla sam sobie i swoim pracownikom specjalnepotrzeby. Powołałem się również na wskazany wyżej wyrok SN. Inspektor PIP odparł, że każda sprawa jest indywidualne i tak jak wyżej pisałeś musimy przyjść do pracy ale rozstrzygnięcie sporu już tylko w Sądzie pracy. PIP nic nie zrobi.
marzecc jest off-line  
17-06-2010, 11:55  
e-m-b
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Szczególne potrzeby pracodawcy

Czyli z powyższego wynika, że pracownik musi wykonać wszytkie polecenia przełożonego zarówno w godzinach pracy jak i w godzianch nadliczbowych. Jedynie po ich wykonaniu o zasadności zlecenia może orzec sąd.
Czyli jeżeli pracodawca zleca pozostasnie pracownicy w pracy w godzinach nadliczbowych w celu zaparzenia kawy delegacji przybywającej do firmy w porach wieczornych to jest ona zmuszona do wykonania polecenia? Obsługę delegacji w zakresie "serwisu" pracodawca potraktuje jako szczególną potrzebę, a niewykonanie zadania będzie ciężkim naruszeniem obowiązków pracownika? A ewentualnej zasadności polecenia przełożonego pracownik może szukać w sądzie? Czy dobrze rozumiem?
e-m-b jest off-line  
17-06-2010, 20:35  
megane
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.554
Domyślnie RE: Szczególne potrzeby pracodawcy

Akurat delegacja jest "jednorazowa", "wyjątkowa", może nawet trochę "nieprzewidziana", więc dla mnie w tym przypadku nadgodziny są jak najbardziej uzasadnione.

Natomiast przy ciągłości takiego procederu "nadgodzin" pójście do sądu może mieć jakiś sens i doprowadzić do zaprzestania tej praktyki.
megane jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Potrzeby rodziny - Bardzo prosze o pomoc w rozwinięciu tematu "potrzeby rodziny". W szczególności chodzi mi o art. 6801. § 1. Małżonkowie bez względu na istniejące...
§ Darowizny na potrzeby niepelnosprawnego syna. - Witam. Moja sytuacja wygląda tak: u 3 letniego syna stwierdzono autyzm dziecięcy. Choroba bardzo kosztowna – bo opłaty za rehabilitacje, lekarzy i...
§ Forum o pracodawcy, szczegółowe informacje o pracy (zgodne z prawem) ? - Witam, od dłuższego czasu nurtuje mnie to pytanie i stąd trafiłem na to forum. Chciałem zapytać czy zgodne z prawem jest otwarcie forum o...
§ przekazanie środka trwałego na potrzeby wł. - W jaki sposób ujać przekazanie środka trwałego na potrzeby własne właściciela.Dodam ze jest to samochód osobowy, a właściciel jest osobą...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:24.