Pracownik mlodociany,urlop w ferie zimowe. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
29-01-2011, 14:01  
Qwerty1231
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Pracownik mlodociany,urlop w ferie zimowe.

Witam,
Pracuje od wrzesnia 2010r w zakladzie w ramach praktyki szkolnej(nigdy wczesniej nie pracowalem),przed podpisywaniem umowy bylem zapewniany,ze bede mial cale ferie wolne.Teraz 2 tygodnie przed feriami,kiedy mam juz zaplanowany wyjazd kierownik powiedzial mi,ze mam pracowac cale ferie poniewaz urlop mi sie nie nalezy.
Chodze do 1 klasy,ale raz nie zdalem,wiec mam 17 lat.Koledzy z tej samej klasy,ktorzy pracuja od tego samego dnia co ja,maja ferie wolne.
Chce rowniez dodac,ze od jakiegos czasu kierownik traktuje mnie inaczej niz innych poniewaz uwaza,ze jestem chamski,przez to,ze upominam sie o moje prawa.Karal mnie na rozne sposoby np.
-musialem 8h stojac pilowac pilnikiem(mialem tylko 1 przerwe 20 min na sniadanie)
-kazal mi sprzatac zakurzone szafki,wiedzac,ze jestem silnie uczulony na kurz.
-pali papierosy w miejscu gdzie pracujemy.

Prosze o jakies rady co moge zrobic,zeby miec wolne ferie,oraz czy to co on robi kwalifikuje sie jako "mobbing".

P.S ferie zaczynaja sie 14 lub 15 lutego.

Z gory dziekuje za pomoc.
Qwerty1231 jest off-line  
30-01-2011, 16:42  
Paszkwilek
Użytkownik
 
Paszkwilek na Forum Prawnym
 
Posty: 131
Domyślnie RE: Pracownik mlodociany,urlop w ferie zimowe.

Jako była praktykantka mogę Ci odpowiedzieć,że na ferie przysługuje Ci urlop choć on wcale nie ma obowiązku Ci go udzielić w takim wymiarze jakbyś chciał (musisz napisać podanie) i ten tydzień jest odliczany od Twojego urlopu wypoczynkowego (26 dni urlopu wypoczynkowego minus 10 dni roboczych-soboty i niedziele się nie liczą jako urlop-więc pozostaje Ci 16 dni urlopu wypoczynkowego na wakacje.I 26 dni masz tylko do ukończenia 18tego r.ż.,potem 20 dni).Możesz pracować 8h z jedną i to nawet nie 20 a 15 minutową przerwą.A co do reszty to musisz porozmawiać z kimś kto zajmuję się Twoimi praktykami,wychowawca z OHP,bo chyba przez OHP jesteś praktykantem...? Podejrzewam,że tak,bo raczej praktyki nie możesz mieć na własną rękę a nic mi nie wiadomo o innych instytucjach niż OHP zajmujących się tym.Więc porozmawiaj z tym wychowawcą i powiedz o niewłaściwym zachowaniu kierownika i problemie z feriami a on to powinien załatwić,bo po to oni są.
Pozdrawiam
Paszkwilek jest off-line  
14-02-2011, 07:37  
agabialun
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Pracownik mlodociany,urlop w ferie zimowe.

KP mówi: Art. 205. § 1. Młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych.
§ 2. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.
§ 3. Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu, o którym mowa w § 1 i 2, pracodawca może, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych.
§ 4. Pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
§ 5. W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszego rozdziału do urlopów przysługujących młodocianym stosuje się przepisy działu siódmego.
agabialun jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Urlop bezpłatny pracownik mlodociany odpowiedzi: 1
§ Pracownik młodociany urlop/ ferie odpowiedzi: 1
§ Urlop w ferie? Pracownik młodociany. odpowiedzi: 3
§ Pracownik młodociany ferie zimowe odpowiedzi: 6
§ L4 a ferie zimowe odpowiedzi: 2
§ DWULATEK i ferie zimowe odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:49.