Pytanie o interpretację - ile czasu ma pracodawca na przekazanie L4 do ZUS. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
09-02-2011, 09:21  
Baba Jaga
Przyjaciel forum
 
Posty: 767
Domyślnie Pytanie o interpretację - ile czasu ma pracodawca na przekazanie L4 do ZUS.

Mam pytanie o interpretację pewnej kwestii.

Pracownica znajduje się na zwolnieniu chorobowym. Wypłacanie zasiłku chorobowego przejął już ZUS. Pracownik ma obowiązek dostarczania w ciągu 7 dni zwolnienia lekarskiego do pracodawcy, a ten z kolei - ma obowiązek NIEZWŁOCZNIE przekazać je do ZUS. Następnie ZUS ma 30 dni na wypłatę świadczenia.

I teraz kwestia: jak interpretować termin "niezwłocznie". Zwolnienie lekarskie trwa nieprzerwanie od września, w tym czasie zdarzały się miesięczne okresy między wpływem zwolnienia do pracodawcy, a przekazaniem go do ZUS. Co skutkowało np. dwumiesięczną przerwą w otrzymywaniu środków do życia. Była już złożona skarga do PIP, ale odniosło to dość umiarkowany efekt: np. ostatnie zwolnienie zostało przekazane do ZUS po 2 tygodniach od wpłynięcia do zakładu pracy.
Baba Jaga jest off-line  
10-02-2011, 03:02  
Baba Jaga
Przyjaciel forum
 
Posty: 767
Domyślnie RE: Pytanie o interpretację - ile czasu ma pracodawca na przekazanie L4 do ZUS.

Podbijam - może ktoś się zdobędzie na odwagę udzielenie odpowiedzi
Baba Jaga jest off-line  
24-02-2011, 07:05  
Baba Jaga
Przyjaciel forum
 
Posty: 767
Domyślnie RE: Pytanie o interpretację - ile czasu ma pracodawca na przekazanie L4 do ZUS.

Widzę, że temat miał sporą oglądalność, natomiast nie doczekał się żadnej odpowiedzi.

Oto moje ustalenia na powyższy temat. Ustalenia poczynione przy pomocy radców prawnych z 2 różnych OIP, rozmowy z ZUS oraz kadrową z pewnej firmy.

Określenie "NIEZWŁOCZNIE" należy traktować literalnie. Czyli "bez zbędnej zwłoki". Jeśli pracodawca ma możliwość przekazania zwolnienia do ZUS dzisiaj - powinien zrobić to DZISIAJ. Jeśli jutro - to JUTRO. Dwutygodniowa zwłoka - z którą mamy do czynienia w tym przypadku - jest na pewno przekroczeniem terminu "niezwłocznego".

I cóż dalej? Ano - nic. Pracodawcy grożą poważne konsekwencje, z karnymi włącznie, za opóźnianie wypłat. Ale nie grozi mu kompletnie nic, za opóźnianie przekazywania do ZUS dokumentów upoważniających do wypłaty zasiłku, mimo, że skutek końcowy jest taki sam: pracownik pozostaje bez środków do życia. Pracownik może ewentualnie sądzić się z nim na drodze powództwa cywilnego, o ile z tego tytułu poniósł jakąś szkodę, typu odsetki od nieterminowej spłaty swoich zobowiązań etc.

Tak więc - chwała naszym ustawodawcom, którzy profesjonalizmem przy tworzeniu prawa wykazują się tylko przy zabezpieczaniu własnych interesów.

Nota bene: kodeks pracy dopuszcza, aby pracownik który coś spaprał, naprawiał swoją fuszerkę bez dodatkowego wynagrodzenia i po godzinach pracy. Szkoda, że nie stosuje się tej zasady wobec ustawodawców, którzy permanentnie uchwalają akty prawne, o których z góry wiedzą, że będą wymagały niezwłocznej nowelizacji.
Baba Jaga jest off-line  
26-10-2011, 07:02  
Elspeth
Użytkownik
 
Posty: 77
Domyślnie RE: Pytanie o interpretację - ile czasu ma pracodawca na przekazanie L4 do ZUS.

Zawsze jeszcze zostaje odpowiedzialność karna z art. 218 KK, czasami wystarczy postraszyć pracodawcę
Elspeth jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:49.