Opieka nad zdrowym dzieckiem - Forum Prawne

 

Opieka nad zdrowym dzieckiem

Dzień dobry, Moje dziecko 2 styczna 2008 kończy 14 lat, czy należy mi się opieka nad zdrowym dzieckiem??...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
03-12-2007, 14:44  
Dragoo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Opieka nad zdrowym dzieckiem

Dzień dobry,

Moje dziecko 2 styczna 2008 kończy 14 lat, czy należy mi się opieka nad zdrowym dzieckiem??
Dragoo jest off-line  
03-12-2007, 15:07  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.214
Domyślnie

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8., chorym dzieckiem w wieku do lat 14. lub innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat).

Natomiast na podstawie art. 188 kp pracownik wychowujący co najmniej 1 dziecko w wieku do 14 lat ma prawo do zwolnienia z pracy na okres 2 dni w roku z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Janusz M. jest off-line  
03-12-2007, 20:01  
Whitefire
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

Pracownik... Ale z tego co wiem, dwojgu rodziców przysługują tylko dwa takie dni, łącznie, prawda? Nie PO dwa dni, tylko dwa dni? Z ciekawości pytam, bo tak byłem do tej pory przekonywany przez pracodawcę.
Whitefire jest off-line  
03-12-2007, 20:08  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.214
Domyślnie

[cytat="Whitefire"]? Nie PO dwa dni, tylko dwa dni?[/cytat]
Oczywiście, że tylko dwa dni i to niezależnie od ilości dzieci do lat 14.
Janusz M. jest off-line  
07-12-2007, 14:23  
Dragoo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Czyli te wolne dni powinienem wykorzystać 1 i 2 styczna? Czy dzień urodzin dziecka też mogę wliczać w dni, w których mogę wziąć opiekę? Proszę o w miarę prostą odpowiedź
Dragoo jest off-line  
19-12-2007, 09:04  
wagnies
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Ostatnio na szkoleniu z prawa pracy uslyszalam ze te 2 dni nalezy wykorzystac do dnia ukonczenia przez dziecko 14 lat...
wagnies jest off-line  
19-12-2007, 09:19  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.214
Domyślnie

1 styczeń, to święto ustawowe, 2 stycznia dziecko kończy 14 lat, więc pytanie zadane przez Dragoo jest "troszkę niepoważne".
Mam wrażenie, że zadane zostało aby sprowokować "akademicką dyskusję".
Janusz M. jest off-line  
20-12-2007, 10:23  
sfrustrowany
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

No to ja sie przyłączę - w jakim trybie udziela się opieki nad dzieckiem zdrowym?

W okresie przedświątecznym wiele osób przedłuża sobie przerwę Świąteczną dzwoniąc (dziś już 3 osoby ...) i biorąc ciągiem po 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym (art. 188 kp) w dniach 20-21.12. Czy tryb jest identyczny jak urlop na żądanie? Oraz czy pracodawca może tej opieki odmówić?

Dzięki i Wesołych Świąt.
sfrustrowany jest off-line  
20-12-2007, 11:06  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.214
Domyślnie

Według PIP:
[cytat:2ax7rzwk]Wniosek pracownika o udzielenie dni wolnych od pracy na podstawie art. 188 K.p. jest dla pracodawcy wiążący (por. Kodeks pracy - komentarz pod red. B. Wagner, Gdańsk 2004 r. str. 663).

Nie udzielenie dni wolnych od pracy na żądanie pracownika na podstawie art. 188 K.p., przy założeniu, że pracownik takie uprawnienie posiada, wyczerpuje znamiona wykroczenia z art. 281 pkt 5 K.p. zagrożonego karą grzywny do 5.000.- zł.

O przypadkach odmowy udzielenia dni wolnych należy powiadomić właściwego inspektora pracy.[/cytat:2ax7rzwk]
Janusz M. jest off-line  
20-12-2007, 11:10  
sfrustrowany
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

[cytat="Janusz M."]Według PIP:
[cytat:dtnrwe4z]Wniosek pracownika[/cytat:dtnrwe4z][/cytat]

Czyli jak przyjdzie i złoży wniosek (przy założeniu ze przedłożył właściwy dokument stwierdzający prawo do opieki) to pracodawca jest zobowiązany a czy telefon jest równoważny z wnioskiem pracownika?
sfrustrowany jest off-line  
20-12-2007, 11:14  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.214
Domyślnie

Nie. Trudno podpisać się telefonicznie
Janusz M. jest off-line  
10-08-2011, 09:47  
krewetka
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie RE: Opieka nad zdrowym dzieckiem

obecnie jestem na urlopie wychowawczym, we wrześniu idę do szpitala na tydzień, czy przez ten czas mąż moze wziaśc opiekę na zdrowe dziecko? jak powinien wyglądać wniosek do pracodawcy?
krewetka jest off-line  
10-08-2011, 11:39  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.757
Domyślnie RE: Opieka nad zdrowym dzieckiem

Nie wniosek tylko potrzebne będzie zaświadczenie wystawione przez lekarza, który stwierdza, że w związku z Twoją chorobą występuje konieczność sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8.
Siisii jest off-line  
26-05-2012, 18:37  
bartekus
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: Opieka nad zdrowym dzieckiem

Witam,

Czytałem, że aby skorzystać z 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem należy złożyć na początku roku odpowiedni wniosek / oświadczenie u pracodawcy. Nie zrobiłem tego z prostego powodu - nie miałem dziecka
Moja Żona ma termin porodu w czerwcu, jako że wykorzystałem już urlop na żądanie, to jeżeli tak wypadnie z grafiku, że w dniu porodu miałbym dzień pracujący, to chciałbym wykorzystać wtedy opiekę.
Czy mogę tak zrobić? Czy mogę złożyć teraz oświadczenie, że będę korzystał z tego urlopu, jeśli dziecko jeszcze się nie urodziło?

Mamy zaplanowaną cesarkę, więc nie ma ryzyka, że zgłoszę w tym dniu opiekę, a okaże się, że nie miałem dziecka, bo poród był długi i urodziło się następnego dnia

Wiem, że jest też urlop okolicznościowy, który przysługuje po urodzenia dziecka, tylko nie znalazłem informacji, czy pracodawca jest obowiązany udzielić mi go w wyznaczonym terminie? I czy mogę go zgłosić w dniu porodu?

Zastanawiam się, z której opcji mogę / powinienem skorzystać.

Chciałbym też doprecyzować, czy jeżeli w dniu takiego urlopu pracuję zarówno u jednego jak i drugiej pracodawcy (mam 1,5 etatu), to czy tu i tu mam wolny, płatny dzień?
bartekus jest off-line  
26-05-2012, 23:33  
AnJay
Moderator
 
Posty: 14.424
Domyślnie RE: Opieka nad zdrowym dzieckiem

Oświadczenie można złożyć nawet w dniu wnioskowania o opiekę, ale pod warunkiem, że dziecko będzie na tym padole łez.
Moim zdaniem dzień wykonania cięcia (czyli porodu) nie będzie spełniał formalnie wymogu istnienia dziecka (wszak sam fakt złożenia wniosku nastąpi jeszcze przed formalnym urodzeniem się dziecka).
Uprawnienia przysługują u każdego pracodawcy.
AnJay jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ art. 188 kp opieka nad zdrowym dzieckiem (odpowiedzi: 4) Dzień dobry. Otrzymałam właśnie od pracodawcy oświadczenie do podpisania następującej treści: "oświadczam, że w roku 2016 (nie)/będę (właściwe...
§ Opieka nad zdrowym dzieckiem (odpowiedzi: 1) Witam mam pytanie niestety nigdzie nie znalazlem na nie odpowiedzi. Żona ma termin porodu na połowę grudnia czy mogę wykorzystać bezpośrednio po...
§ Opieka nad dzieckiem zdrowym (odpowiedzi: 5) Pracuję na umowę zastępstwo od 01.06.2011 r. Czy w związku z tym przysługuje mi opieka nad dzieckiem zdrowym w wymiarze 2 dni czy proporcjonalnie do...
§ opieka nad zdrowym dzieckiem (odpowiedzi: 10) czy mogę wziąć w bieżącym roku 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem, jeżeli mąż korzystał z tego prawa dwa miesiące temu? Jeżeli wezmę, a jest to...
§ Opieka nad dzieckiem zdrowym (odpowiedzi: 1) Mam pytanie dotyczące opieki nad dzieckiem zdrowym, otóż pracuję w systemie weekendowym i pracodawca odmówił mi takowej opieki argumentując to, że w...
§ Opieka nad zdrowym dzieckiem (odpowiedzi: 3) Witam, mam problem z opieką nad zdrowym dzieckiem do 8 lat. Żona pracownika przebywa w szpitalu, na ten okres pracownik przyniósł zaświadczenie o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:29.