planowanie urlopu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
18-02-2011, 13:13  
gemius
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie planowanie urlopu

Witam Wszystkich. Jestem tu po raz pierwszy, ale po przeczytaniu niektórych informacji wiem, że trafiłam dobrze i będziecie w stanie mi pomóc. Pracuję w specyficznej branży jaką jest handel. Pracuję w jednym z wielkich hipermarketów w Polsce otwartych 24h/7 dni w tygodniu. Zazwyczaj w październiku dowiadujemy się, że trzeba rozplanować urlop wypoczynkowy na przyszły rok. Chociaż znakomita część załogi uważa to za "poroniony" pomysł to grzecznie takie plany wszyscy robią, ponieważ pracodawca stwierdza że i tak powinniśmy się cieszyć iż pozwala nam cokolwiek zaplanować bo przecież ma prawo dysponować połową naszych urlopów.Plany zostały przez nas w końcu zrobione. Przez kilka miesięcy było dobrze, po czym w zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że komuś na górze coś przestało się podobać i plany mamy pozmieniać. Chodzi mianowicie o to, że pracodawca założył sobie że pracownicy do np: końca czerwca powinni mieć wykorzystane przykładowo 60% urlopu wypoczynkowego, więc mamy pozmieniać plany tak żeby się do tego dostosować. Mało tego, jeśli ktoś zaplanował sobie część urlopu np: na wrzesień czy październik to jeśli typowy "wakacyjny" urlop ma w sierpniu ten pozostały "musi" wykorzystać do końca czerwca!!! Jak to w końcu jest, czy jeśli pracownik zaplanuje cały przysługujący mu urlop, plany urlopowe zostaną przyjęte to czy teraz nagle pracodawca ma prawo żądać zmian tylko dlatego, że taką ma wizję (oczywiście chodzi o to, żeby w newralgicznych okresach świątecznych ludzie nie mieli już urlopów) i w dodatku straszy, że jeśli tego nie pozmieniamy to i tak ma prawo dysponować połową naszych urlopów więc "lepiej" żebyśmy zaplanowali to sami.
gemius jest off-line  
18-02-2011, 13:19  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.773
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Cytat:
Napisał/a gemius
Chociaż znakomita część załogi uważa to za "poroniony" pomysł to grzecznie takie plany wszyscy robią, ponieważ pracodawca stwierdza że i tak powinniśmy się cieszyć iż pozwala nam cokolwiek zaplanować bo przecież ma prawo dysponować połową naszych urlopów.
Przepis prawny:
Art. 163.

§1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672.

§11. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

§2. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

§3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Ag_Maz jest off-line  
18-02-2011, 15:46  
gemius
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Ok, dzięki ale jak widać w naszym prawie co chwilę pojawia się "jeśli.......jeśli......jeśli" i tak na prawdę do końca ta odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje. Czy jest możliwość (oczywiście na podstawie prawa) stwierdzić jednoznacznie: tak - pracodawca ma prawo dysponować połową mojego urlopu bądź nie-nie ma takiego prawa (oczywiście cały czas mowa w kontekście istnienia nieszczęsnych planów urlopowych), i czy prawdą jest że część mojego urlopu "muszę" wykorzystać do końca pierwszej połowy roku kalendarzowego.
Dzięki
gemius jest off-line  
17-03-2011, 09:31  
MałyPawełek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: planowanie urlopu

ja mam podobny problem, również jest w mojej fabryce plan urlopów ale pracodawca zupełnie nie wziął pod uwagę moich propozycji wykorzystania urlopu wypoczynkowego i zaplanował mi urlop wypoczynkowy bez mojej wiedzy i zgody. O zaplanowanym urlopie dowiedziałem się dopiero, kiedy wywieszono plan na tablicy. Czy tak można?
MałyPawełek jest off-line  
17-03-2011, 09:38  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 17.730
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Nie, nie mozna. Niech ci pokaze wypisany wniosek urlopowy wraz z twoim podpisem na ten termin.

A jak nie pokaze to juz zalezy od twojej determinacji, ale PIP powinien tutaj pomoc.
Regand jest off-line  
17-03-2011, 09:43  
MałyPawełek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: planowanie urlopu

byłem w PIP-ie i nie są w stanie udzielić mi jak na razie odpowiedzi. W regulaminie naszej fabryki jest napisane, że "planuje się urlopy na br biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy" a tutaj zupełnie pominięto moją osobę, a ja jestem zdeterminowany! jest jakieś orzecznictwo sądów w takich sprawach?
MałyPawełek jest off-line  
17-03-2011, 09:51  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 17.730
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Zadne orzeczenie sadu nie jest potrzebne.
Urlopu udziela sie pracownikowi na jego pisemny wniosek.
Pracodawca nie ma rpawa ciebie wyslac sam na urlop. Wiec jak sie na tablicy pojawilo, ze masz wtedy i wtedy urlop to niech ci pracodawca pokaze twoj wypelniony wniosek urlopowy.
A inaczej zawiadom PIP by przeprowadzili kontrole u pracodawcy.
Regand jest off-line  
17-03-2011, 09:52  
MałyPawełek
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: planowanie urlopu

dzięki!
MałyPawełek jest off-line  
17-03-2011, 15:19  
gemius
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Witam wszystkich ponownie. Widzę, że to jednak spory problem nie tylko dla mnie. Ja również byłem w PIP i szczerze mówiąc zastanawiam się nad sensem istnienia instytucji, która nie potrafi udzielić odpowiedzi na podstawowe moim zdaniem pytania. Ale mniejsza o to. Trochę mi pomogły Wasze "podpowiedzi" i ja również "kręcę się" blisko determinacji. Obawiam się, że jednak to ja stoję na przegranej pozycji. Okaże się już niedługo, bo na kolejny miesiąc roku (kwiecień) znów "ma być wybranych po kilka dni urlopu" tak żeby w drugiej połowie roku kalendarzowego pracownik był już "całkowicie na łasce" pracodawcy.
Pozdrawiam
gemius jest off-line  
26-05-2011, 10:25  
woomen
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: planowanie urlopu

Witam.
Widzę że nie tylko ja mam problem z urlopem.
Mam pytanie. Czy pracodawca ma prawo rozplanować cały mój urlop bez mojej wiedzy i zgody?
Ja wróciłam po wolnym dniu do pracy i dowiedziałam się że mój urlop jest rozplanowany na cały rok. Nie mam ani jednego dnia zaplanowanego przez siebie. Coś chyba jest nie tak
woomen jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ planowanie ciąży odpowiedzi: 1
§ Praca-Planowanie ciąży-potwierdzenie informacji odpowiedzi: 10
§ Planowanie urlopu odpowiedzi: 3
§ Planowanie urlopu odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:16.