Czy pracodawca ma prawo nie przedluzyc umowy? - Forum Prawne

 

Czy pracodawca ma prawo nie przedluzyc umowy?

witam! Mam pytanie dotyczace zwolnienia kobiety w ciazy.Jestem zatrudniona na umowe o prace na czas okreslony do 31 grunia b.r. Jestem w czwartym tygodniu ciazy.Czy pracodawca moze mi nie przedluzyc umowy o prace nawet do ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Pracownik-Pracodawca
    Czy Pracownik Obsługi Stacji Benzynowej musi zapłacić za skradzione przez klienta paliwo? Czy też pracodawca nie...
  • § Dni urlopu
    Bylam na stazu 6miesiecy pozniej dostalam umowe o pracy na okres 3miesiecy czy przysluguja mi jakies dni...
  • § wyrównanie stawki za staż po u...
    witam czy wie może ktoś jak napisać podanie do zakładu pracy o wyrównanie stawki za lata przeprowadzane w...

 
10-12-2007, 11:05  
rusalka pawik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Czy pracodawca ma prawo nie przedluzyc umowy?

witam!
Mam pytanie dotyczace zwolnienia kobiety w ciazy.Jestem zatrudniona na umowe o prace na czas okreslony do 31 grunia b.r. Jestem w czwartym tygodniu ciazy.Czy pracodawca moze mi nie przedluzyc umowy o prace nawet do czasu porodu?Jezeli by nie przedluzyl ze mna umowy, jakie wyjscie jest dla mnie najkorzystniejsze:zwolnienie chorobowe, zwolnienie z powodu ciazy, pojscie na zasilek dla bezrobotnych, czy moze nie zglaszanie pracodawcy ze jestem w ciazy, przeczekanie do 2 stycznia jak mi przedluzy umowe i pojcie na zwolnienie z powodu ciazy dopiero pod koniec stycznia albo poczatek lutego?Czy bym poniosla jakies konsekwencje z tytulu nie poinformowania pracodacy o ciazy?
rusalka pawik jest off-line  
10-12-2007, 11:31  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.783
Domyślnie

Kłopotliwa sytuacja.
Pani nie ma obowiązku zgłaszać pracodawcy, że jest Pani w ciąży, natomiast pracodawca nie ma obowiązku zawierać z Panią następnej umowy o pracę.
Ponieważ jest Pani dopiero w 4 tygodniu ciąży, to umowa o pracę zawarta do dnia 31 grudnia 2007 nie ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia porodu. (Art. 177 § 3 kp).
Dodam, że planowanie choroby w czasie ciąży jest nie tylko nieetyczne, lecz również jest to łamanie prawa.
Janusz M. jest off-line  
10-12-2007, 21:08  
rusalka pawik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Dziekuje za odpowiedz.Mam jeszcze jedno pytanie.Czy jezeli pracodawca nie przedluzy ze mna umowy , czy moge , wiedzac otym ze jestem w ciazy zarejestrowac sie w urzedzie pracy i pobierac zasilek dla bezrobotnych?(dodam, ze mam przepracowany rok) i na jakie swiadczenia, jako osoba bezrobotna, moglabym liczyc po porodzie?
rusalka pawik jest off-line  
11-12-2007, 07:17  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.783
Domyślnie

Bycie w ciąży nie powinno w żadnym przypadku dyskryminować kobiety.
Kobieta będąca w ciąży nie ma obowiązku nikogo o tym informować i nikt nie ma prawa domagać się jakichkolwiek zaświadczeń. Proszę o tym pamiętać, bo niestety niektórzy pracodawcy i niektóre urzędy o tym zapominają.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta w ciąży została zarejestrowana jako bezrobotna, o ile oczywiście spełnione są inne wymagania.
Powtarzam aż do znudzenia - ciąża nie jest chorobą, co nie oznacza, że ciężarna kobieta nie może zachorować, ale to już sprawa dla lekarza.
Co do ostatniego pytania,
1. Zasiłek macierzyński przysługuje osobie bezrobotnej, która w dniu urodzenia dziecka ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub urodzi dziecko w ciągu 1 miesiąca od dnia utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
2. Zasiłek dla bezrobotnego w razie urodzenia dziecka przez kobietę ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby jej, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński.

Podstawa prawna:
* Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. z 1999 r. Dz. U. Nr 60 poz. 636 z późn. zmian.)
* Ustawa z dnia z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99 poz. 1001)

Przysługuje również prawo do "becikowego".
Janusz M. jest off-line  
11-12-2007, 10:19  
rusalka pawik
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Mam jeszcze pytanie, czy gdybym teraz powiedziala mojemu szefowi, ze jestem w ciazy i poszlabym na zwolnienie lekarskie z powodu odmiennego stanu to czy po wygasnieciu umowy (zakladajac ze mi jej nie przedluzy) beda mi przyslugiwaly swiadczenia z ZUSu do momentu porodu?
rusalka pawik jest off-line  
11-12-2007, 11:56  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.783
Domyślnie

[cytat="rusalka pawik" poszlabym na zwolnienie lekarskie z powodu odmiennego stanu[/cytat]

Jest to niemożliwe, 'stan odmienny' nie jest jednostką chorobową.
Lekarz może wystawić zwolnienie tylko osobie chorej.
http://forumprawne.org/o,54812.html
Janusz M. jest off-line  
04-04-2009, 10:43  
kysio7
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Czy pracodawca ma prawo nie przedluzyc umowy?

Witam. Jestem w podobnej sytuacji. W 6 miesiącu ciąży kończy mi się umowa. Bardzo mi zależy na przedużeniu jej i pracy po macierzyńskim nadal. Chciałam zapytać czy w tym miesiącu mogą mi jej nie przedużyć, czy jestem już w jakiś sposób "chroniona" prawnie. Z mężem mamy trudną sytuację i ta praca jest mi bardzo potrzebna. Oczywiście ukrycie ciąży nie wchodzi raczej w rachubę, a wiem, że jestem dobrym pracownikiem i gdyby nie ciąża moja umowa napewno była by przedłużona. Proszę o poradę i pomoc w przygotowaniu się do rozmowy z pracodawcą. Z góry bardzo dziękuje
kysio7 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy pracodawca ma prawo? - Witam! Proszę Was o pomoc. Moja mama pracuje jako kasjerka w ogólnopolskiej sieci sklepów. Od nowego roku kierowniczka tego sklepu wymyśliła...
§ czy pracodawca łamie prawo? - witam pracuje na umowę o prace na czas określony 2 lata, umowa kończy mi się za tydzień a pracodawca nie określił się czy przedłoży mi umowę....
§ Czy pracodawca ma prawo tak postapic??? - Witam.Mam pewien problem z ktorym nie bardzo wiem jak mam sobie poradzic co jest oczywiscie wytlumaczeniem mojego zaistnienia na tym forum.Bardzo...
§ Czy pracodawca ma prawo..? - zadac podpisania wypowiedzenia za porozumieniem stron in blanco ? weksla in blanco i deklaracji wekslowej nie wypelnionej? do tego jeszcze...
§ Czy pracodawca ma prawo...? - Pracuje w agencji kredytowje, sam siedze w biurze i mam nieograniczony dostęp do internetu. Ostatnio mój pracodawca wpadł na "wspaniałomyślny" pomysł...
§ Tz CYROGRAFY czy pracodawca ma prawo... - Czy pracodawca ma prawo dawać do podpisania "cyrograf" (UMOWA W CELU PODNIESIENIA KWALIFIKACJI W FORMACH POZASZKOLNYCH) po szkoleniu. Zwykle na czas...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:38.