Czy na macierzyńskim można wykonywać zlecenie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
13-12-2007, 21:02  
Magda_lena
Użytkownik
 
Posty: 82
Domyślnie Czy na macierzyńskim można wykonywać zlecenie

Witam,

czy pracownica będąc na urlopie macierzyńskim może pracować na podstawie umowy zlecenie u innego pracodawcy? Praca przy komputerze, nie kolidująca z osobistą opieką nad dzieckiem.

Proszę o odpowiedź.
Magda_lena jest off-line  
14-12-2007, 07:07  
MSzcz
Przyjaciel forum
 
Posty: 381
Domyślnie

W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego można dorabiać np. w ramach umowy zlecenia bez utraty prawa do tego świadczenia. Podjęte zatrudnienie nie powinno uniemożliwiać osobistej opieki nad małym dzieckiem. Należy poinformować płatnika składek o tym, że dorabia Pani będąc na urlopie macierzyńskim.
MSzcz jest off-line  
14-12-2007, 19:34  
Magda_lena
Użytkownik
 
Posty: 82
Domyślnie

Dziękuje Ci Małgosiu,
mam sprzeczne informację na ten temat. Jedni mówią, że tak a inni że nie. Wiem że na wychowawczym jest taka możliwość. A nie jestem pewna jak to jest z macierzyńskim. Dzwoniłam do ZUS w tej sprawie i powiedziano mi, że można. Ale czy pod kątem prawa pracy jest to zgodne?
Magda_lena jest off-line  
18-12-2007, 06:23  
MSzcz
Przyjaciel forum
 
Posty: 381
Domyślnie

Przepisy nie zabraniają pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim dorobić sobie np. na podstawie umowy o dzieło czy prowadząc własny biznes

Według zasady wynikającej z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym tylko wówczas, gdy nie mają innego tytułu do ubezpieczeń lub nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty. Za inny tytuł nie jest uważany ten, z którego nabyte zostało prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zatem, osoba przebywająca na zasiłku macierzyńskim, która np.:
podejmuje dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
- pracuje na podstawie umowy o pracę nakładczą,
- podejmuje pracę na podstawie zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego odnośnie umów zlecenia, również zawartej z pracodawcą, u którego nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego, czy też
- prowadzi pozarolniczą działalność,
przestanie podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu zasiłku macierzyńskiego, a obowiązkowe stają się ubezpieczenia z wymienionych wyżej tytułów
MSzcz jest off-line  
18-12-2007, 07:32  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.082
Domyślnie

Potwierdzam to, co napisała Pani Małgorzata.
Pracownica, która podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą lub z innym podmiotem, podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca. Nie jest natomiast w tym czasie objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego.
Janusz M. jest off-line  
19-12-2007, 22:17  
Magda_lena
Użytkownik
 
Posty: 82
Domyślnie

Bardzo dziękuje Państwu za pomoc.
Z wyrazami wdzięczności - Magda.
Magda_lena jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:12.