Okres wypowiedzenia - umowa o prace - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
22-04-2011, 17:31  
tatianko
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie Okres wypowiedzenia - umowa o prace

W marcu 2009 zawarlem umowe o prace na czas okreslony - 3mies.
W czerwcu 2009 kolejna umowe na czas okreslony na 12 mies i w tej umowie zawarto, cytuje:
"Zgodnie z Art. 33 K.P strony przewidują możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę przez każdą ze stron z 2 tyg. wypowiedzeniem".
Pozniej zawarlem kolejną umowę o prace w formie anexu do umowy wcześniejszej, która to zmieniła roadzj umowy - na czas nieokreślony i napisano reszta warunków bez zmian.
Łącznie pracuje w tej firmie 2 lata.
Czy obowiązuje mnie 1 mies. okres wypowiedzenia zgodnie z kodeksem czy zgodnie z zacytowanym fragmentem 2 tyg. okres wypowiedzenia?
Zależy mi aby skrócić okres ten do 2 tyg.
tatianko jest off-line  
22-04-2011, 18:27  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.106
Domyślnie RE: Okres wypowiedzenia - umowa o prace

Obowiązuje Pana jednomiesięczny okres wypowiedzenia.
Wzmianka o dwutygodniowym okresie dotyczy tylko art. 33 kp (wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony pow. 6 m-cy).
Janusz M. jest off-line  
22-04-2011, 18:46  
Stejen
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Okres wypowiedzenia - umowa o prace

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy – pod uwagę należy wziąć wszystkie dotychczasowe umowy o pracę zawarte z tym pracodawcą. Czyli według art. 36. §1 obowiązuje Cię 1 miesiąc okresu wypowiedzenia ponieważ łączny czas pracy w tej firmie wynosi 2 lata i obecnie masz umowę na czas nie określony. Obowiązuje Cie okres wypowiedzenia taki jak w kodeksie pracy czyli 1 miesiąc. Ale... art.36 §6 przewiduje skrócenie okresu wypowiedzenia lecz wymaga to zgody drugiej strony ( w tym wypadku pracodawcy ). Jeżeli pracodawca się zgodzi na to to zawieracie pisemne porozumienie w którym wskazujecie ustalony okres wypowiedzenia i może to być np 2 tygodnie. Możesz tez rozwiązać umowę o prace bez wypowiedzenia za porozumieniem stron. Zakończenie umowy o pracę polega wówczas na zgodnym oświadczeniu woli pracownika i pracodawcy co do ustania stosunku pracy. Wtedy nie obowiązują wymogi związane z wypowiadaniem umów ( m.in okres wypowiedzenia) art 30 §1 . Także masz dwie możliwości aby unikną miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca jest w porządku to nie powinien Ci tego utrudniać.
Stejen jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:28.