Jak to jest z niepełnosprawnością? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
28-04-2011, 12:41  
MaryAnn1989
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Jak to jest z niepełnosprawnością?

podjęcie pracy
Witam serdecznie,

Mam takie pytanie które niezmiernie mnie nurtuje
jestem osobą niepełnosprawną i mam szczęście w nieszczęściu że tej niepełnosprawności nie widać polega ona na bardzo słabnym widzeniu skorygowanym soczewkami kontaktowymi i MPD ktore objawia sie zmienionym chodem.Jeżeli chodzi o jakieś dostosowania których potrzebuje w pracy to jedynie zwiększona rozdzielczość monitora i nie skakaniu po drabinach.
W związku z tym mam pytanie czy powinnam ujawniać w CV że jestem osobą niepelnosprawną stopień umiarkowany?czy raczej podawać taką informację później w dziale kadrowym?
Waham się bo nie chce wykorzystywać niepełnosprawności jako jedynego atutu jaki mam pracodawcy do zaoferowania ale też nie chce narażać go na późniejsze jakieś uchybienia z mojej winy że nie podałam mu stosownej informacji.
Mam jeszcze jedno pytanie:czy prawdą jest że pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną płaci za nią niższą składkę ZUS?
MaryAnn1989 jest off-line  
29-04-2011, 08:01  
izak1972
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Jak to jest z niepełnosprawnością?

Witam, to pracownik decyduje, czy informować swojego pracodawcę o tym, że posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jeśli posiadasz stopień umiarkowany z powodu choroby narządu wzroku ( na orzeczeniu symbol 04-O ) jest to schorzenie specjalne, a więc pracodawca może ubiegać się z PFRON o dofinansowanie w większej wysokości niż przy zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej w stopniu umniarkowanym bez schorzenia specjalnego lub w stopniu lekkim. Poza tym przysługuje Ci dodatkowy urlop w wymiarze 10 w ciągu roku. Tak, więc to od Ciebie zależy czy poinformujesz pracodawcę o tym, że posiasz orzeczenie o niepełnosprawności, no i od podejścia pracodawcy do tego tematu. Pozdrawiam
izak1972 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Orzeczenie o niepełnosprawności odpowiedzi: 22
§ stopień niepełnosprawnośći odpowiedzi: 2
§ niepełnosprawność a zachowek odpowiedzi: 3
§ Grupa niepełnosprawności odpowiedzi: 0
§ Orzeczenie o niepełnosprawności odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:28.