Urlop wychowawczy a praca - Forum Prawne

 

Urlop wychowawczy a praca

Właśnie jestem na urlopie wychowawczym i chciałabym podjąć pracę u innego pracodawcy. Czy mogę pracować będąc na urlopie wychowawczym. Jeśli tak to jaka umowa byłaby dla mnie najkorzystniejsza.Czy muszę informować mojego obecnego pracodawcę o tym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Kilka pytań o staż z PUP
    Dzień dobry. Mam kilka pytań dotyczących odbywania stażu finansowanego z PUP. 1. Czy stażysta może samodzielnie...
  • § Odszkodowanie za prace w sobot...
    Witam, wraz z innymi pracownikami (kierowcy) pracowalismy w zakładzie pracy który ogłosił likwidacje. w umowie nie...
  • § Spóźnienie 100 zł kary
    Witam Mam problem w pracy. Spóźniłem się dzisiaj 45min do roboty, pracodawca z marszu nałożył mi karę...

 
05-05-2011, 20:37  
Miśka1902
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Urlop wychowawczy a praca

Właśnie jestem na urlopie wychowawczym i chciałabym podjąć pracę u innego pracodawcy. Czy mogę pracować będąc na urlopie wychowawczym. Jeśli tak to jaka umowa byłaby dla mnie najkorzystniejsza.Czy muszę informować mojego obecnego pracodawcę o tym że pojęłam pracę u innego pracodawcy.
Miśka1902 jest off-line  
05-05-2011, 21:03  
Siisii
Moderator
 
Posty: 14.987
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy a praca

Art. 186². § 1.K.p. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Praca w trakcie urlopu wychowawczego nie jest zabroniona.
Możesz podpisać jedną z umów: zlecenie, o dzieło, lub umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zawsze najkorzystniejsza dla pracownika jest umowę o pracę. O podjęciu dodatkowego zatrudnienia musisz zawiadomić pracodawcę.
Siisii jest off-line  
07-05-2011, 20:55  
Miśka1902
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy a praca

Dziękuję za odpowiedz . Mam jeszcze takie pytanie. Jeśli podejmę pracę i podpisze umowę zlecenie bądź umowę o dzieło to też muszę o tym poinformować mojego dotychczasowego pracodawcę. Bo powiem szczerze, że chciałabym ten fakt ominąć. Gdzie w przepisach mam szukać informacji o obowiązku informowania obecnego pracodawcy o tym,że podejmuję pracę na urlopie wychowawczym u innego pracodawcy?
Miśka1902 jest off-line  
07-05-2011, 21:24  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.168
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy a praca

To może zacytuję cały artykuł.
Przepis prawny:
Art. 186[2=.

§1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

§2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

§3. Przepis § 2 stosuje się także w razie stwierdzenia przez pracodawcę, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka; nie dotyczy to przypadku określonego w art. 186 § 3.
Ag_Maz jest off-line  
07-05-2011, 21:36  
gekawk
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.276
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy a praca

Aktualnie nie ma takiego obowiązku (kiedyś dawno temu był przepis, który nakazywał pracownikowi uprzedzenie pracodawcy).

Zastrzegam, że dotyczy to regulacji obowiązującej wszystkich pracowników (podejrzewam, że niektóre pragmatyki mogą przewidywać obowiązek informowania pracodawcy o podjęciu dodatkowego zatrudnienia)
gekawk jest off-line  
07-05-2011, 22:03  
Siisii
Moderator
 
Posty: 14.987
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy a praca

Cytat:
Napisał/a Miśka1902 Zobacz post
Gdzie w przepisach mam szukać informacji o obowiązku informowania obecnego pracodawcy o tym,że podejmuję pracę na urlopie wychowawczym u innego pracodawcy?
O takim obowiązku nie mówi Kodeks Pracy tylko ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych / Art. 9 ust. 6 oraz art. 36 ust. 2a ustawy systemowej/.

Twój pracodawca co miesiąc informuje ZUS o tym, że jesteś na urlopie wychowawczym i z tego tytułu składki finansowane są przez budżet państwa. W momencie podjęcia pracy zmienia się tytuł do ubezpieczeń społecznych i jest obowiązek opłacania składek z tytułu wykonywania pracy, a nie pobytu na urlopie wychowawczym.
Siisii jest off-line  
07-05-2011, 22:24  
gekawk
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.276
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy a praca

wyjściem pozostaje zawarcie umowy o dzieło
gekawk jest off-line  
08-05-2011, 21:03  
Miśka1902
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy a praca

Rozumiem, że jedynym wyjściem dla mnie jest umowa o dzieło. Bo nie chcę, żeby mój obecny pracodawca o czymś wiedział. Czy w takiej sytuacji jestem całkowicie bezpieczna?
I jeszcze jedno jeśli nie dopełniłabym obowiązku informowania mojego obecnego pracodawcy o moim dodatkowym zatrudnieniu (mam namyśli umowę zlecenie bąź umowę o pracę) czy może mnie odwołać z urlopu wychowawczego?
Miśka1902 jest off-line  
08-05-2011, 21:12  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.522
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy a praca

Z samego tylko powodu braku informacji - nie. Może Cię wezwać do powrotu, jeżeli uzna, że przestałaś sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. I przed tym umowa o dzieło Cię nie uchroni.
akuma_Nakago jest off-line  
09-05-2011, 08:12  
Miśka1902
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Urlop wychowawczy a praca

A dlaczego pracując na umowę o dzieło nie mam obowiązku informowania o tym obecnego pracodawcy. Czym to się różni od umowy zlecenie?Przecież jedna i druga są umową cywilną.
Miśka1902 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Praca a urlop wychowawczy - Mam takie pytanie. Umowa konczy mi sie z końcem marca 2011 ale szef mi ja przedłuzy conajmniej do dnia porodu. to juz wiem. ale czy bedzie ponosil...
§ urlop wychowawczy a praca - Jestem obecnie na urlopie wychowawczym i czy mogę w tym czasie zatrudnić się na umowę zlecenie nie tracąc przy tym swiadczeń?
§ urlop wychowawczy/praca/ciąża - witam jestem tu nowa, ale problemy widzę cały czas podobne.. Również mam do was prośbę o poradę: w sierpniu ub.r urodziłam syna, wykorzystałam urlop...
§ Urlop wychowawczy a praca!!!! - Chcialam zapytac czy bedac na urlopie wychowawczym moge podjac prace na 1/4 etatu u innego pracodawcy??? Zostało mi do wykorzystania 6 miesiecy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:42.