gdy rodzi się dziecko!!! - Forum Prawne

 

gdy rodzi się dziecko!!!

ile dni zwolnienia/urlopu przysługuje ojcu po narodzeniu dziecka na opiekę nad żoną i dzieckiem? słyszałem, że jest to 7 dni. czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
01-07-2011, 01:54  
pankierone
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie gdy rodzi się dziecko!!!

ile dni zwolnienia/urlopu przysługuje ojcu po narodzeniu dziecka na opiekę nad żoną i dzieckiem? słyszałem, że jest to 7 dni. czy ktoś mógłby rozwiać moje wątpliwości?
pankierone jest off-line  
01-07-2011, 04:58  
Omertaaa
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: gdy rodzi się dziecko!!!

Z urlopu okolicznościowego : 2 dni
Z urlopu ojcowskiego (art. 1823 k.p.). Może go wykorzystać najpóźniej do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy (art. 1823 § 1 k.p.):7 dni .

Gdzie Urlopu ojcowskiego pracodawca udziela na podstawie pisemnego wniosku pracownika. Wniosek powinien być złożony na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu (art. 1823 § 3 k.p.). Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu ojcowskiego (art. 1823 k.p.).I Pracownik ma prawo do wykorzystania urlopu ojcowskiego również w tym samym czasie, kiedy z urlopu macierzyńskiego będzie korzystać matka dziecka (art. 1823 k.p.). Za czas urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński w wymiarze 100% podstawy wymiaru zasiłku (art. 31 ustawy zasiłkowej).
Omertaaa jest off-line  
01-07-2011, 09:18  
inka89
Użytkownik
 
Posty: 238
Domyślnie RE: gdy rodzi się dziecko!!!

Czy tak samo wyglada to w przypadku kiedy pracownik ma wlasna dzialalnosc, ale pracuje dla okreslonego pracodawcy? (kwestia tacierzynskiego)
inka89 jest off-line  
01-07-2011, 09:36  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.219
Domyślnie RE: gdy rodzi się dziecko!!!

Nie. Pracownikiem jest się tylko na podstawie umowy o pracę.
Ag_Maz jest off-line  
11-07-2011, 10:53  
pankierone
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: gdy rodzi się dziecko!!!

a czy po urodzeniu gdy żona ma cesarke przysługuje wolne do opieki nad żoną (nie nad dzieckiem)
pankierone jest off-line  
11-07-2011, 11:28  
Siisii
Moderator
 
Posty: 15.471
Domyślnie RE: gdy rodzi się dziecko!!!

Możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego nad chorym członkiem rodziny do 14 dni w roku kalendarzowym, zaświadczenie wystawia lekarz.
Siisii jest on-line  
27-07-2011, 13:20  
pankierone
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: gdy rodzi się dziecko!!!

tak też zrobiłem, chociaż lekarze niechętnie chcieli to wystawić. dziękuje i pozdrawiam
pankierone jest off-line  
09-12-2011, 10:47  
Sigvard
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: gdy rodzi się dziecko!!!

W sprawie urlopu ojcowskiego mam pytanie>

Córa urodziła mi się 03.01.2011
przysługuje mi urlop w ilości siedmiu dni kalendarzowych?

Już tłumaczę
chciałem skorzystać z tego urlopu od 22.12
czyli musze być w pracy 30.12?
szefowa mi mówiła, ze to, ze 26 w Poniedziałek jest święto to jest moja strata
Czyli bym miał tylko cztery dni robocze urlopu?
Czy w kodeksie pracy jest zapisane że to mam być 5 dni roboczych czy jak?

i jak inaczej rozwiązać ten problem?
czy mogę wziąć ten urlop np w jednym tygodniu dwa dni a w drugim np resztę czy to ma być jednym ciągiem?

Prosze o odpowiedź i poparcie tego odpowiednim artykułem kodeksu pracy

dodam że jestem zatrudniony na umowę o prace na czas nieokreślony.
Sigvard jest off-line  
09-12-2011, 22:56  
Siisii
Moderator
 
Posty: 15.471
Domyślnie RE: gdy rodzi się dziecko!!!

Cytat:
Napisał/a Sigvard Zobacz post
W sprawie urlopu ojcowskiego ....
przysługuje mi urlop w ilości siedmiu dni kalendarzowych?
Przepisy nie mówią o "siedmiu dniach kalendarzowych", tylko o 1 tygodniu. Musisz wnioskować ciągiem. Od 22 - 28.12 = 1 tydzień, czyli do pracy 29 grudnia.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431

Cytat:
ZUS - Od 1 stycznia 2010 r. ubezpieczony ojciec wychowujący dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, a od 1 stycznia 2012 r. – w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.
Siisii jest on-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ pełnoletnie dziecko-mające własne dziecko a prawo do alimentów PANADA Prawo rodzinne i opiekuńcze 13 27-01-2013 16:51
§ Czy istnieją jakieś regulacje w sprawie: np. dziecko chce iść do takiej szkoły, rodzi Prefectus Ego Prawo rodzinne i opiekuńcze 2 09-04-2011 19:05
§ przysposobienie dziecka gdy ojciec jest pozbawiony praw rodzi. grbrandys Prawo rodzinne i opiekuńcze 5 24-03-2011 14:49
§ jakie skutki rodzi umowa? scheva Prawo cywilne 7 05-07-2010 19:12
§ Czy można się starać o skrócenie wyroku, gdy rodzi sie dziecko... suchy34 Wielka Brytania 6 11-11-2009 22:13
§ Czy po zwykłym legitymowaniu wys. się powiadomienie do rodzi terreferre2 Prawo wykroczeń 1 02-07-2008 13:44


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:32.