POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę - Forum Prawne

 

POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę

Witam Proszę o pomoc w następującej kwestii. Mam zatrudnionego pracownika na okres próbny 3 mce od 01.05.2011 do 31.07.2011 r. Moje pytanie brzmi: Na ile mcy mogę zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę aby trzymać ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § ekwiwalent za urlop- 1/2 etatu
    Witam. Założyłam nowy wątek, bo przejrzałam starsze i troszkę są przedawnione a do tego nie znalazłam w nich...
  • § wypowiedzenie
    jeśli w umowie nie jest zawarte jaki okres wypowiedzenia jest. to jaki on przysługuje? umowa była na czas...
  • § umowa na czas określony a wypo...
    witam, chciałabym zasięgnąć informacji w istotnej dla mnie sprawie. Otóż w dniu dzisiejszym byłam na rozmowie...

Odpowiedz
 
01-07-2011, 09:21  
MAUA76
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę

Witam
Proszę o pomoc w następującej kwestii.
Mam zatrudnionego pracownika na okres próbny 3 mce od 01.05.2011 do 31.07.2011 r. Moje pytanie brzmi: Na ile mcy mogę zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę aby trzymać się terminów dot.wystawiania świadectw pracy

1) Czy mogę z tym pracownikiem zawrzeć umowę od 01.08.2011 na okres 24 mcy i wtedy wystawić świadectwo pracy (zakładając, że kolejna umowa będzie na czas nieokreślony)??
2) Czy musz z tym pracownikiem zawrzeć umowę na okres tylko 21 mcy (+ 3 mce zawarty już okres pórbny)i wtedy wystawić świadectwo pracy???

Nie rozumiem dodanych paragrafów do art.97. Czy bierzemy pod uwagę przy wyst. świadectw pracy okres 24 mcy tak samo jak przy ustawie antykryzysowej??
MAUA76 jest off-line  
01-07-2011, 10:28  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.648
Domyślnie RE: POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę

Nie rozumiesz paragrafów? Sam ustawodawca tez ich chyba nie rozumie.

1. Możesz na 24 miesiące.
2. Okres próbny nie jest wliczany do okresu 2 lat.
magnet jest off-line  
01-07-2011, 11:52  
MAUA76
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę

Dzięki za odpowiedz ale to to Ja wiem.
Mnie chodzi o art.97.par.1.z 1. Ze pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy na podstawie umów terminowych , zawartych w okresie 24 miesięcy poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Nie chciałabym sytuacji aby mi ktoś zarzucił, że po okresie próbnym 3 miesięcznym zawarłam z pracownikiem dalej umowę na czas określony 24 miesiące co razem daje już 27 miesięcy gdzie rzekomo w okresie 24 miesięcy zgodnie z art.97 powyższym musze wystawić świadectwo pracy. TEGO NIE ROZUMIEM CZY DOBRZE MYŚLĘ?????? Jesuuuu kto siedzi tam na górze i komplikuje wszystkim życie.
MAUA76 jest off-line  
01-07-2011, 11:58  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.648
Domyślnie RE: POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę

Problem i zmiana w przepisach polegają na tym, że jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi jedno zbiorcze świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Świadectwo pracy należy wydać w dniu upływu 24 miesięcy.
Gdyby jednak rozwiązanie umowy o pracę, którą nawiązano przed upływem 24 miesięcy miało nastąpić po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.
magnet jest off-line  
01-07-2011, 12:05  
Siisii
Moderator
 
Posty: 15.479
Domyślnie RE: POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę

Cytat:
Napisał/a MAUA76 Zobacz post
Jesuuuu kto siedzi tam na górze i komplikuje wszystkim życie.
Ten, który w praktyce nie ma z tym nic wsółnego.

Moim zdaniem możesz zawrzeć umowę o pracę na czas określony 24 m-ce. Obecnie obowiązuje jeszcze ustawa antykryzysowa, więc umowa na okres próbny nie jest wliczana.

Obie umowy będą trwały dłużej niż 24 m-ce, ale ostatnia do 31 lipca 2013 r. i wtedy dopiero będzie obowiązek wydania świadectwa pracy.
Siisii jest off-line  
01-07-2011, 12:24  
MAUA76
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę

Dzięki za podpowiedź.

Pewnie tak zrobię zawrę na okres 2 lat po okresie próbnym i wtedy wystawię świadectwo pracy.
Gorzej jak się okaże po czasie ,że myślenie moje i podpowiedzi są błędne, to mi szef nie powiem co urwie. Żeby tylko urwał gorzej jak wyląduje na bruku z papierkiem w ręku
MAUA76 jest off-line  
26-07-2011, 19:57  
ilośka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę

Ustawa antykryzysowa dotyczy m.in. okresu zawieranych umów na czas określony ( zawieszenie art.25 k.p.) , natomiast ustawa z dnia 5 stycznia 2011r, która weszła w życie dn. 21 marca 2011 dotyczy zmiany art.97 k.p.- został dodany §1-1 . Art. ten dotyczy wydania świadectwa pracy.

Podobnie jak w ustawie antykryzysowej występuje okres 24 m-cy. Różnią się natomiast tym, że do okresu 24 m-cy w ustawie antykryzysowej wlicza się tylko umowy na czas określony, natomiast do świadectwa pracy- łączny czas trwania wszystkich umów tj. na zastępstwo, okres próbny i określony.

Ustawia z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorstw, która weszła w życie z dniem 22 sierpnia 2009r., obowiązuje do 31 grudnia 2011 r. W ustawie tej, w rozdziale 6 (przepisy przejściowe i końcowe) jest napisane :
Art.13.1.
- Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy.

Czas ten liczy się od dnia wejścia w życie ustawy tj. od 22 sierpnia 2009 roku. Zgodnie z art.13.1., łączny okres zatrudnienia u danego pracodawcy nie może przekraczać 24 miesięcy. Oznacza to, że kolejna umowa z w/w pracownikiem powinna być zawarta maksymalnie do 21 sierpnia 2011 r.

Ustawodawca z dniem wejścia ustawy „zawiesił” art. 25¹ k.p., zgodnie z którym umowa na czas określony przekształcała się w umowę bezterminową, jeżeli przerwa miedzy rozwiązaniem jednej a nawiązaniem kolejnej umowy terminowej nie przekroczył 1 m-ca. Obecnie, okres ten wynosi 3 miesiące.

Ustawa obowiązująca od 21 marca 2011 r.- zmiana przepisów m.in. o wydawaniu świadectwa pracy.
Art. 1. W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 97:
a) § 11 otrzymuje brzmienie:
"§ 11. Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.",
b) po § 11 dodaje się § 12 i § 13 w brzmieniu:
"§ 12. Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa w § 11. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.
§ 13. Pracownik, o którym mowa w § 11, może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę wymienionej w tym przepisie lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.";

Przepisy przejściowe – świadectwo pracy
Art.2 Pracodawca wydaje świadectwo pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami, jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy trwa kolejna umowa o pracę nawiązana w okolicznościach określonych w art.97§1 k.p., w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem.
Art.3. Przepisy art.97 §1 -1 ustawy zmienianej w art.1 w brzmieniu nadanym niniejsza ustawą stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę wymienionych w tych przepisach, poczynając od dnia wejścia ustawy.
ilośka jest off-line  
27-07-2011, 09:35  
magnet
Stały bywalec
 
Posty: 2.648
Domyślnie RE: POMOCY- dot. świadectwa pracy i umowy o pracę

Słuszna sugestia dotycząca świadectw pracy
- tego, że zmiana nie dotyczy okresu sprzed wejścia w życie nowelizacji,
tj. okresu przed marcem br.
magnet jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ szkolna praktyka a koniec umowy(świadectwa pracy) xXCreativeXx Prawo pracy 9 08-06-2011 22:29
§ umowa o pracę a brak świadectwa pracy aiska Prawo pracy 4 01-04-2011 09:52
§ brak umowy o pracę, brak świadectwa pracy + niesprawiedliwe zwolnienie i oczernienie anonym2011 Prawo pracy 2 04-02-2011 09:17
§ brak umowy o pracę, pomocy malwka09 Prawo pracy 0 18-11-2010 08:47
§ sprostowanie swiadectwa pracy...czy pracownik musi odeslać oryginał świadectwa pracy? wysokieobcasy26 Prawo pracy 5 18-02-2010 21:01
§ Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem - pomocy !!! kingkgb Prawo pracy 1 12-02-2010 13:07


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:49.