Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
01-08-2011, 18:53  
zzenkaa
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Witam,

Przez okres 5 m-cy przebywania na zwolnieniu lekarskim, chcę wrócić do pracy - umowa na czas nieokreślony. Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić? Czy jego obowiązkiem jest przyjęcie mnie spowrotem po zwolnieniu, na stanowisko pracy? W razie gdybym została zwolniona, czy okres na bezrobotnym (zarejestrowanym w Urzędzie Pracy), doliczany jest do przepracowanych lat?

Pozdrawiam.
zzenkaa jest off-line  
01-08-2011, 19:20  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.712
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Musisz zgłosić pracodawcy, że wracasz do pracy. Otrzymasz skierowanie do lekarza medycyny pracy. Jeśli nie będzie przeciwwskazań do pracy, masz prawo wrócić i zacząć pracę.
Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, ale w Twoim przypadku musi podać przyczynę wypowiedzenia.

Tylko okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jest liczony do stażu pracy jako okres składkowy.
Siisii jest off-line  
03-08-2011, 17:20  
zzenkaa
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Dziękuję za odpowiedź.

Nurtują mnie jednak jeszcze pytania. Czy w razie gdybym, dostała wypowiedzenie ile może trwać, skoro pracuję 10lat? Czy w trakcie wypowiedzenia będę musiała pracować u tego pracodawcy? Chcę zaznaczyć, że w styczniu 2012r. kończę 53lata.


Czy podlegam jakiejś ochronie prawnej? Czy przysługuje mi pełnowymiarowy urlop wypoczynkowy, skoro przebywałam na zwolnieniu lekarskim 5m-cy?
zzenkaa jest off-line  
03-08-2011, 20:44  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.712
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Obowiązuje 3 m-czny okres wypowiedzenia. Do końca wypowiedzenia, jesteś pracownikiem, więc abo świadczysz pracę albo wnioskujesz o urlop, na który pracodawca musi wyrazić zgodę.

Okres pobierania zasiłku chorobowego, nie powoduje obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Ochronie przedemerytalnej możesz podlegać dopiero od 56 roku życia.
Siisii jest off-line  
03-08-2011, 20:54  
Noviulka
Stały bywalec
 
Posty: 357
Domyślnie RE: Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

"Czy w razie gdybym, dostała wypowiedzenie ile może trwać, skoro pracuję 10lat? Czy w trakcie wypowiedzenia będę musiała pracować u tego pracodawcy? Chcę zaznaczyć, że w styczniu 2012r. kończę 53lata."

jak napisano wyżej - 3 miesiące. Wiek tutaj nic nie zmieni. A co do pracy to w zależności z jakiej przyczyny pracodawca będzie chciał Cię zwolnić. Jeśli z przyczyn niedotyczących pracownika - wówczas jest możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca, a za 2 wypłacenie odszkodowania. Jeśli jednak za 3 i pracodawca nie wyrazi zgody na urlop wówczas będziesz musiała pracować. Pracodawca nie ma obowiązku udzielania urlopu pracownikowi.

Art. 167 1. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 155 1.

"Czy podlegam jakiejś ochronie prawnej? Czy przysługuje mi pełnowymiarowy urlop wypoczynkowy, skoro przebywałam na zwolnieniu lekarskim 5m-cy?
Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim urlop się należy, a liczy się go proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.
Noviulka jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:43.