opieka na dziecko gdy matka przebywa w szpitalu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
13-02-2008, 06:08  
rzymiana
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie opieka na dziecko gdy matka przebywa w szpitalu

Witam
Czy ojcu przysługuje zwolnienie ( opieka ) na dziecko , gdy matka przebywa w szpitalu ?? Jak sprawa wygląda prawnie ?? Kto wypisuje zwolnienie - pediatra , szpital , lekarz rodzinny ?? Czy ta opieka jest płatna w 100 % czy jak zwykłe zwolnienie tylko 80% ??
Pozdrawiam i dziękuję.
rzymiana jest off-line  
13-02-2008, 08:07  
KrzysztofN
Przyjaciel forum
 
Posty: 388
Domyślnie Re: opieka na dziecko gdy matka przebywa w szpitalu

witam

zgodnie z art.188kp - pracownikowi wychowującemu dziecko (przynajmniej jedno) w wieku do lat 14 przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia;
pracownik (ojciec czy matka, wszystko jedno, byleby byli zatrudnieniu na umowę o pracę) występuje zatem z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie takiego zwolnienia i pracodawca ma obowiązek zastosować się do wniosku pracownika; wynagrodzenie - jak wynika z przepisu, w 100% wysokości przysługuje; zwolnienie to przysługuje jedynie w wymiarze do 2 dni, które są dla pracownika dniami pracy, w ciągu roku; jeżeli oboje rodzice są zatrudnieni na umowe o pracę, to z uprawnienia tego może korzystać tylko jeden z rodziców w danej chwili

pzdr
KrzysztofN jest off-line  
13-02-2008, 09:30  
eljotsc
Użytkownik
 
Posty: 83
Domyślnie Re: opieka na dziecko gdy matka przebywa w szpitalu

rozumiem, że chodzi tez o sytuację, kiedy musisz zostać z dzieckiem chorym / zdrowym w przypadku np. nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, szkoły . jeśli zona jest w tym czasie w szpitalu możesz skorzystać z uprawnienia i zostać z dzieckiem, przysługuje wtedy zasiłek opiekuńczy w wys. 80 % podstawy. Pytanie, ile dziecko ma lat?
eljotsc jest off-line  
13-02-2008, 16:56  
rzymiana
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Re: opieka na dziecko gdy matka przebywa w szpitalu

[cytat="eljotsc":1m3xap5u]rozumiem, że chodzi tez o sytuację, kiedy musisz zostać z dzieckiem chorym / zdrowym w przypadku np. nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, szkoły . jeśli zona jest w tym czasie w szpitalu możesz skorzystać z uprawnienia i zostać z dzieckiem, przysługuje wtedy zasiłek opiekuńczy w wys. 80 % podstawy. Pytanie, ile dziecko ma lat?[/cytat:1m3xap5u]
Dziecko ma 2 latka...
rzymiana jest off-line  
14-02-2008, 11:52  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.100
Domyślnie Re: opieka na dziecko gdy matka przebywa w szpitalu

Proszę przeczytać stronę ZUS : http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:28.