koniec umowy o prace a ciaza - Forum Prawne

 

koniec umowy o prace a ciaza

witam, mam pytanie, czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy o pracę zawartej na czas okreslony( 1 rok) pracownicy która jest w ciazy, jednak w sytuacji gdy nie minely jeszcze 3 mce ciazy? bylaby to wówczas ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Nadpłata
    Witam, dostałem propozycję pracy na okres próbny w Polskiej firmie lecz na eksporcie w Niemczech. Po przepracowanym...
  • § Czy trzeba płacić szefowi za 3...
    Witam skonczyłem praktyki, wybrałem zawód który nie lubię więc się go nie uczyłem na praktykach, robiłem inne...
  • § Umowa wysłana faksem
    Czy umowa a raczej skan umowy o prace podpisany przez dyrektora i mnie jest wazny? Czy podpisana przez dyrektora umowa i...

Odpowiedz
 
28-08-2011, 23:39  
magdaza
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie koniec umowy o prace a ciaza

witam,
mam pytanie, czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy o pracę zawartej na czas okreslony( 1 rok) pracownicy która jest w ciazy,
jednak w sytuacji gdy nie minely jeszcze 3 mce ciazy?
bylaby to wówczas juz 3cia umowa w tej firmie( 1 okres probny 3miesieczny, 2 czas okreslony 1 rok)
z góry dziekujza odp
magdaza jest off-line  
29-08-2011, 06:46  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.708
Domyślnie RE: koniec umowy o prace a ciaza

Przepis prawny:
Art. 177.

§1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§2. Przepisu §1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

§3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§3[1]. Przepisu §3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

§4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Z tego wynika, że nie ma takiego obowiązku.
Ag_Maz jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ koniec umowy a ciaza w 7 tygodniu (odpowiedzi: 3) Dzien dobry mam problem bo 17 stycznia 2016r konczy mi sie umowa a jestem w 7 tygodniu ciazy pracodawca jesli dowie sie o ciazy nie przedluzy mi...
§ koniec umowy za 4 dni a ciaza co robić (odpowiedzi: 8) Witam mam poblem i nie wiem jak sobie z nim poradzić . Pracuje na umowę o prace od dnia 16.09.13 do 30.11.2013 obecnie jestem w ciazy poczatek...
§ ciaza a koniec umowy (odpowiedzi: 8) Witam 10.04 konczy mi sie umowa a dzis dowiedzialam sie ze jestem w ciazy.Czytalam gdzies ze powinien mi zaklad przedluzyc umowe do konca ciazy a...
§ Ciaza a koniec umowy o prace (odpowiedzi: 4) Witam, mam bardzo pilne pytanie. Jestem obecnie w 7 tyg. ciazy. Poniewaz choruje na cukrzyce to od 4 tyg. jestem na L4. Jak tylko dowiedzialam sie o...
§ koncowka wychowawczego,ciaza i koniec umowy (odpowiedzi: 5) Witam. Obecnie jestem na wychowawczym ktory sie konczy17.08.2012 a umowe mam do 31.12.2012. od 10 tygodni jestem w zagrozonej ciazy. Czy po koncu...
§ Koniec umowy o prace na zastepstwo a ciaza (odpowiedzi: 3) Witajcie! Mam zapytanie i nadzieje ze ktos mi pomoze:smile: Mam podpisana umowe o prace na zastepstwo do 31 marca 2011r. Termin porodu przypada...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:44.