Świadectwo pracy - wypowiedzenie z winy pracodawcy. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
06-10-2011, 19:12  
baleron
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Świadectwo pracy - wypowiedzenie z winy pracodawcy.

Cytat:
Napisał/a muhozol
...tylko informacja ze rozwiazanie umowy o prace bylo spowodowane wina pracodawcy uprawnia do otrzymania zasilku od razu. A wina pracodawcy to wlasnie owy art. 55 par 11 kp. Jesli ktos ma wpisany tak - to jest ok, ale jesli ktos ma wpisany art. 30 par 1 pnkt 3 to trzeba wystapic o sprostowanie.
Pracodawca Preponda wpisał mu poza samym art. 30 - "rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika" czyli wskazał stronę składającą oświadczenie woli w tej sprawie. Spełnił wiec obowiązki jakie określa rozporządzenie w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania:
"W ust. 3 lit. a pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 Kodeksu pracy, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia - dodatkowo wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie". Świadectwo pracy jest więc wypełnione prawidłowo- pracodawca pofatygował sie i wpisał kto rozwiązał umowę.

Co do zasiłku to Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi, że pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 § 1(1) Kodeksu Pracy pracy zasiłek przysługuje po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy. Nie ma wiec różnicy dla Preponda o ile rozwiązał umowę ze na podstawie 55 § 1(1) a nie 55 § 1.
baleron jest off-line  
06-10-2011, 20:38  
muhozol
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Świadectwo pracy - wypowiedzenie z winy pracodawcy.

Niestety po 2 kroc nie masz racji:
1. W sytuacji Prepondy nie jest okreslony dokladny powod rozwiazania umowy. Przyszly ewentualby pracodawca moze to roznie zintepretowac: np ze nie chcialo sie wiecej pracowac Prepondzie i sobie ot tak sobie zrezygnowal - ma to istotne znaczenie dla jego przyszlosci zawodowej
2. Pokaz zrodlo informacji, ze nie przysluguje zasilek od razu po rozwiazaniu umowy w trybie art 55 par. 11 kp. Tak sie sklada ze jestem w identycznej sytuacji i dzis sie zarejestrowalem i poinformowano mnie ze zasilek przysluguje mi po 7 dniach (jesli bym dostal od pracodawcy odszkodowanie to po okresie odszkodowania za jakie zostalo wyplacone). Wiecej: jesli ja bym mial wpis mowiacy o rozwiazaniu umowy o prace na podstawie tylko art 30 par 1 punkt 3 kp to bym dostal zasilek tak jak mowisz - po 90 dniach
muhozol jest off-line  
06-10-2011, 21:36  
Siisii
Moderator
 
Posty: 16.713
Domyślnie RE: Świadectwo pracy - wypowiedzenie z winy pracodawcy.

@muhozol - ma rację. Jeśli będzie zapis art 30 §.1 pkt 3 K.p. w związku z art. 55 §.1/1/ K.p., zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po 7 dniach od zarejestrowania w urzędzie pracy.

@prepond - powinnaś wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy.
Siisii jest off-line  
07-10-2011, 01:26  
baleron
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Świadectwo pracy - wypowiedzenie z winy pracodawcy.

muhozol: świadectwo pracy jest wypełnione prawidłowo. Tak- gdyby było samo art. 30.... należałoby wnieść o sprostowanie, która strona rozwiązała umowę (lub dorzucenie 55). Taka uwaga jednak jest i jest to świadectwo pracy wypełnione zgodnie z wymogami rozporządzenia.
Świadectwo pracy - podawanie przyczyny i podstawy prawnej ustania stosunku pracy - Prawo pracy w praktyce - Personel
i korespondujące z tym co podnoszono także na tym forum:
Rozw um z winy pracodawcy art 55 par 1
wypowiedzenie z art55 a zasiłek dla bezrobotnych
Co do terminu zasiłku- masz rację, wybacz (7 dni). Co do świadectwa- pracodawca ma prawo odmówić Prepondowi sprostowania.
(Odnośnie opinii potencjalnych pracodawców (na skutek braku zapisu o art. 55) podanie takiej przyczyny w świadectwie pracy jaką ma Prepond jest dość jednoznaczne- gdyby były pracodawca uznał rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika za nieuzasadnione miałby możliwość zareagowania a korzystny dla pracodawcy efekt tej reakcji z pewnością znalazłby sie w świadectwie pracy).
baleron jest off-line  
10-04-2012, 15:11  
prepond
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie RE: Świadectwo pracy - wypowiedzenie z winy pracodawcy.

tak z ciekawosci, jaki zasilek wchodzi w gre?
prepond jest off-line  
10-04-2012, 16:14  
muhozol
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Świadectwo pracy - wypowiedzenie z winy pracodawcy.

dla osób bezrobotnych ....
muhozol jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:34.