Staż, a zwolnienie lekarskie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
17-10-2011, 09:45  
gani
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie Staż, a zwolnienie lekarskie

Witam

Mam takie nietypowe pytanie. Moja żona jest na stażu (z Urzędu Pracy). Od poniedziałku do piątku była na zwolnieniu lekarskim "na dziecko". O zwolnieniu poinformowała firmę, w której odbywa staż, natomiast nie poinformowała Urzędu Pracy. Dopiero w piątek ja zaniosłem zwolnienie do PUP. Dziś (poniedziałek) okazało się, że w piątek popołudniu była kontrola w firmie z Urzędu Pracy. Pani odpowiedzialna za staże poinformowała żonę, że będzie musiała wyciągnąć konsekwencje (jakie nie wiem), ponieważ w/g niej było to celowe zatajenie ważnych informacji.
Czy żona faktycznie nie dopilnowała obowiązku przewidzianego w Kodeksie Pracy?, bo to Urząd Pracy jest "pracodawcą".
gani jest off-line  
17-10-2011, 19:21  
Kosssz
Praktyk
 
Kosssz na Forum Prawnym
 
Posty: 6.192
Domyślnie RE: Staż, a zwolnienie lekarskie

Nie ma co w tej sytuacji odnosić się do KP, gdyż tą kwestię regulują przepisy zawarte w § 7 rozporządzenia MPiPS z dnia 18.08.2009r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego.

Zgodnie z w/w rozporządzeniem żona miała 2 dni od dnia wystawienia zaświadczenia na powiadomienie UP o niezdolności do pracy, natomiast 7 dni na jego dostarczenie do UP. Z tego co Pan pisze to rzeczywiście żona zaniedbała termin powiadomienia UP. Natomiast skoro zaniósł Pan je w piątek, to termin na dostarczenie, tj. 7 dni został zachowany.
Ale żeby od razu wyciągać konsekwencje? Swoją drogą, ciekawi mnie jakie konsekwencje miała na myśli urzędniczka, ale moim zdaniem postępuje nazbyt gorliwie. No chyba, że chodzi o jej czas, który straciła na kontrolę.

Myślę, że żona jak najszybciej powinna iść do UP i wyjaśnić (najlepiej na piśmie) z czego wynikało zaniedbanie terminu poinformowania UP o niezdolności do pracy. Jednak nie uważam, żeby był to powód do wyciągania przez UP konsekwencji jeśli: zwolnienie zostało wydane na właściwym druku (ZUS ZLA) i zostało złożone w terminie (7 dni).
Kosssz jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwolnienie lekarskie na stażu odpowiedzi: 2
§ Zwolnienie lekarskie na stażu z up odpowiedzi: 3
§ Staż a zwolnienie lekarskie odpowiedzi: 4
§ staż a zwolnienie lekarskie odpowiedzi: 4
§ Koniesc stażu a zwolnienie lekarskie stażysty. odpowiedzi: 1
§ Zwolnienie lekarskie na stażu odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:44.