Art. 55 Kp a odszkodowanie - Forum Prawne

 

Art. 55 Kp a odszkodowanie

Pracownik zatrudniony w firmie od dziesięciu lat z umową na czas nieokreślony we wrześniu br. złożył wypowiedzenie - umowa więc kończy się z 31.12.2011. W listopadzie br. natomiast ten pracownik rozwiązał z pracodawcą umowę o ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:

  • § Sama na stażu !!!
    Witam , chciałam się dowiedzieć czy jako pokojowa(stażystka) muszę pracować sama gdyż jedyny pracownik który...
  • § jeden pracodawca -2 stanowiska...
    Dzień dobry, Bardzo proszę o pomoc. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na 2 stanowiskach ( stanowisko x i...
  • § Trudny Pracodawca
    Witam Trzy miesiące temu zacząłem prace w nowym miejscu. Pracuje w myjni samochodowej. Od tych trzech...

Odpowiedz
 
06-11-2011, 10:43  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie Art. 55 Kp a odszkodowanie

Pracownik zatrudniony w firmie od dziesięciu lat z umową na czas nieokreślony we wrześniu br. złożył wypowiedzenie - umowa więc kończy się z 31.12.2011. W listopadzie br. natomiast ten pracownik rozwiązał z pracodawcą umowę o pracę na mocy art. 55 Kp. Jakie odszkodowanie przysługuje temu pracownikowi: do końca okresu wypowiedzenia, na którym był w momencie rozwiązania umowy, czyli do 31.12.2011, czy za trzy miesiące, jakby ten pracownik wcale nie był na wypowiedzeniu?

I drugie pytanie: czy rozwiązanie umowy z art. 55 Kp może być sformułowane: "Z chwilą doręczenia niniejszego pisma rozwiązuję umowę o pracę na podstawie art. 55 Kodeksu pracy" - i czy wtedy pracownik po wręczeniu tegoż pisma pracodawcy może sobie po prostu wyjść z pracy i już nigdy nie wrócić? Czy też pracownik musi pracować normalnie przez 8 godzin tego dnia, mimo że wręczył pracodawcy rozwiązanie umowy w trybie nomen omen natychmiastowym?

Aha, jeszcze jedno: pracownik ten otrzymywał wynagrodzenie za pracę w niektórych miesiącach na konto bankowe, a w niektórych gotówką. Czy pracownik ten może nakazać pracodawcy zapłacenie przysługujących mu kwot (wynagrodzenia, odszkodowania, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy) na znany już pracodawcy rachunek bankowy, czy to może do pracodawcy należy decyzja, jak wypłaci te należności? Innymi słowy: czy pracodawca może zmusić pracownika, aby jeszcze raz (tudzież nieraz) pojawił się w firmie i odebrał należności wypłacone gotówką, bo przelewu pracodawca wykonać nie zamierza?
akuma_Nakago jest off-line  
13-11-2011, 12:40  
Kajetan_Labamba
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Art. 55 Kp a odszkodowanie

Witam

1. Odszkodowanie ma charakter ryczałtowy i powinno być wypłacone w pełniej przewidzianej k.p. wysokości (za trzy miesiące).
Zgodnie z wyrokiem SN z dn. 23.08.2005, I PK 20/05: "Wysokość odszkodowania przysługującego pracownikowi na podstawie art. 55 § 1 1 k.p. jest niezależna od czasu, jaki miał upłynąć do chwili rozwiązania umowy o pracę w wyniku wcześniej dokonanego przez pracownika wypowiedzenia. Do odszkodowania tego nie stosuje się art. 60 k.p."
Po szczegóły odsyłam do uzasadnienia.

2. Moim zdaniem pracownik rozwiązując umowę w trybie natychmiastowym nie ma obowiązku pracować do końca dnia złożenia oświadczenia. Ale lepiej niech ktoś to potwierdzi, bo pewności nie mam.
Użyta forma nie jest nieprawidłowa (nie znam całej treści), ja jednak jestem zwolennikiem jak najprostszych form i składając oświadczenie z art.55 napisałem:

Zgodnie z art. 55 Kodeksu Pracy rozwiązuję umowę o pracę zawartą w dniu DD.MM.RRRR w Nnnnnnn między Nnnnnn Sp. z o.o. a Nnnn Nnnnn bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Przyczyną rozwiązania umowy jest:
Dopuszczenie się wobec mnie jako pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków przez Pracodawcę, polegające na (...).
Jednocześnie wzywam do wypłaty odszkodowania o którym mowa w art. 55 par. 1[1] Kodeksu pracy.


3. Wypłata wynagrodzenia na konto lub w kasie - na podstawie zebranych informacji wydaje mi się, że o formie decyduje pracodawca. Pracownik nie może zmusić pracodawcy do wypłaty na konto. Ale nie znalazłem żadnego zapisu w przepisach, który by to potwierdzał.

Pozdrawiam
Kajetan_Labamba jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odszkodowanie za zakażeniem w szpitalu WZW typu B odszkodowanie, okres przedawnienia (odpowiedzi: 2) Jako kilku miesięczne niemowlę 19lat temu zostałem w szpitalu zarażony wirusowym zapaleniem wątroby typu B rodzice nie wnieśli sprawy do sądu i nie...
§ Odszkodowanie.CZy mogę ubiegac się o odszkodowanie? (odpowiedzi: 10) Witam. Czy osobie bezrobotnej, zarejestrowanej w PUP należy się jakiekolwiek odszkodowanie?Kto miałby je wypłacać, ZUS, PZU, czy może jeszcze jakaś...
§ Odszkodowanie za psa (odpowiedzi: 6) Witam Sytuacja wygląda iż mój szwagier podczas wyprowadzania psa na spacer nie utrzymał psa który wyrwał się za motocyklistą, a ten chyba...
§ Odszkodowanie (odpowiedzi: 2) Uległam wypadkowi samochodowemu, sprawcą był kierowca drugiego samochodu. Mam pełną dokumentację medyczna dokumentującą: - Wstrząs mózgu -...
§ Odszkodowanie (odpowiedzi: 5) Witam, mam problem z odszkodowaniem, poszly mi wiezadla krzyzowe , bede mial operacje , wina tego byl mecz , ''dziura'' na boisku w ktora wpadlem i...
§ odszkodowanie (odpowiedzi: 6) witam miałem wypadek i staram się o odszkodowanie. podpisałem umowę o pełnomocnictwo, tylko teraz mi się wydaje że ta firma nie jest zbyt...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:28.