Jak wylicza się pensję za chrobowe - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
02-04-2008, 16:15  
piotr21te
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Jak wylicza się pensję za chrobowe

Bardzo proszę o wyjaśnienie w miarę przystępnie jak wyliczany jest zasiłek chorobowy. Dostałam teraz pensję dużo niższą niż powinnam z wyjasnieniem, że została ona wyliczona ze średnich pensji z 12 miesięcy poprzedzających moje zwolnienie chorobowe, a mianowicie: w maju 2007 poszłam na zwolnienie na kilka dni końca miesiąca, następnie cały czerwiec, do około połowy lipca, a następnie w paździeniku 2 tygodnie. Ponownie od 14 stycznia 2008 do "nadal" (zwolnienie z racji zajścia w ciążę). W styczniu 2007 r. dostałam podwyżkę, jednak podstawa z tego co czytam jest wyliczona od kwietnia 2007 - 12 miesięcy do tyłu.
Z tego co czytam przy obliczaniu podstawy zasiłku chorobowego liczy się wszystkie 12 miesięcy odrzucając miesiące w których byłam na zwolnieniu, dzieli się to przez 30, a następnie przez ilość miesięcy w przecięgu tych 12, w które w pełni przepracowałam. Czyli na dziś moja pensja jest liczona od lutego 2007 do lutego 2008 pomijając (maj,czerwiec,lipiec,październik 2007, oraz styczeń i luty 2008=6 miesięcy), więc wyliczam zasiłek choroby z okresu 6 miesięcy w pełni przepracowanych w ostatnich 12 miesięcy? czy tak to się liczy? bo naprawdę się gubię, a tym bardziej przestaję cokolwiek rozumieć z tego haosu opisów jak się wylicza.
Bardzo proszę o odpowiedź w miarę przystępną i konkretną.
Pozdrawiam
piotr21te jest off-line  
02-04-2008, 16:43  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.155
Domyślnie Re: Jak wylicza się pensję za chrobowe

Jeśli między kolejnymi chorobami nie ma przerw o długości co najmniej trzech miesięcy kalendarzowych, to podstawy zasiłku nie wylicza się na nowo, tylko bierze poprzednią (pod warunkiem, że w międzyczasie nie było zmiany wymiaru czasu pracy; podwyżki nie mają na nic wpływu). W Twoim wypadku bierze się taką podstawę, jak w maju 2007 (czyli z 12 miesięcy od maja 2006 do kwietnia 2007), bo to zwolnienie skończyło się w lipcu, a kolejne było w październiku (dwa miesiące kalendarzowe przerwy, tj. sierpień i wrzesień), po czym następne było w styczniu (znowu dwa miesiące kalendarzowe przerwy, listopad i grudzień), czyli nigdzie przerwa nie wynosiła co najmniej trzech miesięcy, co dałoby możliwość wyliczenia nowej podstawy zasiłku. Wynika to bezpośrednio z ustawy o świadczeniach z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa.
Nakago jest off-line  
02-04-2008, 17:21  
piotr21te
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: Jak wylicza się pensję za chrobowe

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Czy to oznacza, że teraz będę miała ciągle niższą pensję przez cały okres zwolnień jako bycie w ciąży tzn. kilka najbliższych miesięcy, a następnie macieżyńskie?? Jeżeli tak, to ja naprawdę żyję w "chorym kraju", pokutować najbliższy rok przez to, że nie było równo 3 miesiące!

Wyczytałam gdzieś, że w wyliczeniu pomija się miesiące, w których byłam na zwolnieniu i podstawę liczyt się za pełne miesiące pracy, czy to nie ma odniesienia do mojej sytyuacji??
piotr21te jest off-line  
04-04-2008, 16:03  
benkik
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie Re: Jak wylicza się pensję za chrobowe

Witam,

Moja umowa u obecnego pracodawcy jest od listopada.

W lutym byłem 10 dni na zwolnieniu.

Na początku marca uległem wypadkowi (poza miejscem i czasem pracy) i jestem na zwolnieniu (z innej przyczyny niż w lutym).

Do obliczenia zasiłku biorę miesiące poprzedzające. Potrafię to (chyba) zrobić dla wypłaty za luty.

Biorę średnią kwotę brutto z 3 wcześniejszych miesięcy (listopad, grudzień, styczeń) i odejmuję 15,71%.

Dzieląc to przez 30 mam dniówkę.

(80% tej dniówki x ilość dni chorobowego) + (wartość netto wypłaty / ilość dni roboczych w miesiącu x ilość dni przepracowanych) = moja wypłata netto

I to się w miarę zgadza. Tyle co mi wychodzi z obliczeń przelano mi na konto.

Pytania mam takie:

1. Jak kwotę wypłaty (netto) za luty przeliczyć na kwotę brutto, którą chcę uwzględnić do uśredniania przy obiczaniu wypłaty (zasiłku) za marzec?

Cały marzec byłem na chorobowym.

2. Jak uwzględnić (przeliczyć netto na brutto) kwotę za marzec - zasiłek, przy obliczaniu wypłaty za kwiecień, który też spędzę na chorobowym?

Albo inaczej: Jak prawidłowo obliczyć kwotę za marzec i kwiecień, uwzględniając wcześniejsze zwolnienia?

Domyślam się, że relacje brutto - netto na chorobowym są nieco inne?

Dziękuję za pomoc.

Jeżeli coś pokręciłem przy obliczeniach to przepraszam.

Benkik
benkik jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwolnienie chrobowe dla aok i pracodawcy odpowiedzi: 2
§ Wypowiedzenie umowy o prace a chrobowe odpowiedzi: 1
§ Macierzyński- jak go wylicza zus? odpowiedzi: 1
§ chrobowe 182 dni odpowiedzi: 3
§ jak wylicza się odprawę? odpowiedzi: 3
§ Chrobowe przy podstawie na ubezpieczenie spoleczne 395,10 zł odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:27.