zwolnienie z pracy po uznaniu choroby zawodowej - Forum Prawne

 

zwolnienie z pracy po uznaniu choroby zawodowej

Witam! Chciałabym zapytać czy pracodawca może zwolnić pracownika po stwierdzeniu u niego choroby zawodowej. Moja mama dostała dzisiaj wypowiedzenie z pracy. Pracowała tam 27 lat i została u niej stwierdzona choroba zawodowa. Z tego co ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


 
16-12-2011, 20:27  
Marlenka003
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie zwolnienie z pracy po uznaniu choroby zawodowej

Witam!
Chciałabym zapytać czy pracodawca może zwolnić pracownika po stwierdzeniu u niego choroby zawodowej. Moja mama dostała dzisiaj wypowiedzenie z pracy. Pracowała tam 27 lat i została u niej stwierdzona choroba zawodowa. Z tego co czytałam pracodawca ma obowiązek zmienić stanowisko pracy osoby u której stwierdzono chorobę zawodową na taką, która nie powodowałaby już uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiego stanowiska to czy można takiego pracownika zwolnić? Jeżeli tak to czy przysługuje z tego powodu jakieś odszkodowanie? Co z wynagrodzeniem za pracę? Skoro mama przepracowała w tym zakładzie tyle lat to czy przysługuje jej jakaś renta albo odszkodowanie? BARDZO PROSZĘ O POMOC.
Marlenka003 jest off-line  
16-12-2011, 20:49  
TassadaR
Użytkownik
 
TassadaR na Forum Prawnym
 
Posty: 36
Domyślnie RE: zwolnienie z pracy po uznaniu choroby zawodowej

Kwestię świadczeń przysługujących pracownikowi, u którego została stwierdzona choroba zawodowa reguluje Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i
chorób zawodowych. Swiadczenia które może otrzymać Pani Mama reguluje art.6 ww. ustawy. Zgodnie z art.230 Kodeksu pracy pracodawca po stwierdzeniu choroby zawodowej zobowiązany jest przenieść pracownika do innej pracy nie narażającej pracownika na działanie czynnika, który wywołał te objawy.
TassadaR jest off-line  
16-12-2011, 21:09  
TassadaR
Użytkownik
 
TassadaR na Forum Prawnym
 
Posty: 36
Domyślnie RE: zwolnienie z pracy po uznaniu choroby zawodowej

Jednak aby przenieść pracownika do innej pracy na mocy art.230 wymagane jest stwierdzenie takiej konieczności w orzeczeniu lekarskim.
"Orzeczenie lekarskie stwierdzające konieczność przeniesienia pracownika do innej pracy, nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał objawy choroby zawodowej, jest wydawane w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Orzeczenie lekarskie jest wydawane w formie zaświadczenia, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia (§ 3 ust. 4 pkt 2).
Ze względu na cel, któremu służą przepisy o bhp, przeniesienie pracownika do innej pracy powinno nastąpić niezwłocznie po doręczeniu pracodawcy orzeczenia lekarskiego, w którym stwierdzono u pracownika objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej. (..)
Ustawodawca nie przewidział i nie uregulował sytuacji, gdy pracodawca nie ma faktycznych możliwości przeniesienia pracownika do innej pracy, nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał objawy choroby zawodowej. W takim przypadku pracodawca może pracownikowi wypowiedzieć umowę o pracę [na mocy art.30 kodeksu pracy], a przez okres wypowiedzenia - po odsunięciu pracownika od wykonywania pracy - wypłacać mu dodatek wyrównawczy równy wysokości utraconego wynagrodzenia. Na pracodawcy ciąży obowiązek wykonania orzeczenia w przypadku zatrudnienia innych pracowników na stanowiskach pracy, na których mógłby pracować pracownik zagrożony chorobą zawodową. W przypadku takim nie ma zatem prawa wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę."
To jest fragment komentarza do art. 230 Kodeksu pracy p.red L.Florek
TassadaR jest off-line  
16-12-2011, 21:12  
TassadaR
Użytkownik
 
TassadaR na Forum Prawnym
 
Posty: 36
Domyślnie RE: zwolnienie z pracy po uznaniu choroby zawodowej

W przypadku gdyby miała Pani jeszcze jakieś wątpliwości postaram się je w miarę swoich skromych możliwości rozwiać
TassadaR jest off-line  
16-12-2011, 21:34  
Marlenka003
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zwolnienie z pracy po uznaniu choroby zawodowej

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Sama zaczęłam się wgłębiać w ten temat i wiem o przysługujących świadczeniach (m.in. o rencie czy o jednorazowym odszkodowaniu z ZUS-u). Mam pytanie, jeżeli pracodawca zwolnił mamę w trybie natychmiastowym i ma dwa tygodnie na odwołanie się od tej decyzji a w przepisach jest, że "przez okres wypowiedzenia - po odsunięciu pracownika od wykonywania pracy - pracodawca mus wypłacać mu dodatek wyrównawczy równy wysokości utraconego wynagrodzenia." Co z sytuacją gdy faktycznie nie ma takiego okresu wypowiedzenia? czy skoro mama przepracowała w zakładzie 27 lat i nabawiła się choroby zawodowej w tym zakładzie nie przysługuje jej chociaż jakaś odprawka? Jeżeli była zatrudniona na stałe czy może dostać natychmiastowe zwolnienie?
Marlenka003 jest off-line  
19-12-2011, 22:44  
TassadaR
Użytkownik
 
TassadaR na Forum Prawnym
 
Posty: 36
Domyślnie RE: zwolnienie z pracy po uznaniu choroby zawodowej

Podgórska Małgorzata
artykuł
Sł.Pracow.2010.1.7
Rozwiązanie umowy o pracę w trakcie choroby. Teza nr 5
110719/5

Obowiązek przeniesienia pracownika [art. 230 k.p., art. 231 k.p.] ma charakter bezwzględny. Nie jest natomiast możliwe rozwiązanie z takiej przyczyny z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika ani za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Niedopuszczalna jest też sytuacja, w której pracownik samowolnie pozostaje na dotychczasowym stanowisku, bowiem nie może on uchylić się od obowiązku przeniesienia, a pracodawca nie ma obowiązku uzyskiwania na to jego zgody. Przeniesienie takie ma na celu poprawę zdrowia pracownika poprzez usunięcie czynnika, który wywołał chorobę zawodową. Co przy tym istotne - samo przeniesienie nie powoduje zmiany treści stosunku pracy, jedynie zawiesza postanowienia dotyczące rodzaju wykonywanej pracy do czasu ustania przyczyny. Po upływie okresu wskazanego w orzeczeniu lekarskim - pracownik wraca na poprzednie stanowisko pracy.
TassadaR jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo pracy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ renta z tyt.choroby zawodowej - Prosze o informację: w 1990r stwierdzono chorobę zawodową ;pylicę płuc i komisja lekarska ds.inwalidztwa w orzeczeniu uzasadniła, że:" zalicza...
§ Renta z tytułu choroby zawodowej - Mój mąż pobierał rentę z tytułu choroby zawodowej przez 23 lata. Przed trzema laty został przez ZUS uzdrowiony i musiał podjąć pracę. Chciałabym się...
§ Renta z tytułu choroby zawodowej - Mój mąż pobierał rentę z tytułu choroby zawodowej przez 23 lata. Przed trzema laty został przez ZUS uzdrowiony i musiał podjąć pracę. Chciałabym się...
§ Skutki prawne choroby zawodowej - Jakie normy prawne regulują zdolność lub niezdolność do pracy pracownika z chorobą zawodową , gdy ten chce wrócic do zawodu , gdzie nabawił się tej...
§ odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej - Czy ktoś starał się o odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej od Stoczni Gdańskiej?
§ renta z powodu choroby zawodowej - Witam mam pewne pytanie, przedstawie najpier sytuację, dostałem rentę-chorobę zawodową na prawe oko 7 lat temu, obecnie w wyniku operacji stan...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:38.