Zapytanie o lekarza medycy pracy - Forum Prawne

 

Zapytanie o lekarza medycy pracy

Witam. Mam pytanie odnośnie kierowania do lekarza medycyny pracy. Sprawa ma się następująco: otworzyłem właśnie działalność gospodarczą, będę miał jednego pracownika, ale muszę go wysłać do lekarza medycyny pracy, celem zrobienia badań i zaświadczenia o ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy

Prawo pracy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
22-01-2012, 20:32  
greg1003
Stały bywalec
 
Posty: 3.638
Domyślnie Zapytanie o lekarza medycy pracy

Witam.
Mam pytanie odnośnie kierowania do lekarza medycyny pracy.
Sprawa ma się następująco:
otworzyłem właśnie działalność gospodarczą, będę miał jednego pracownika, ale muszę go wysłać do lekarza medycyny pracy, celem zrobienia badań i zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy.
Trzeba mieć podpisaną umowę z jakimś lekarzem/ośrodkiem,czy można skierować do dowolnego ośrodka posiadającego ww specjalistę?
Wiem, że pokrywam koszt badania,ale chodzi mi jedynie o info czy jakąś umowę trzeba podpisywać z ośrodkami?
greg1003 jest off-line  
22-01-2012, 21:01  
Ślimak
Moderator
 
Ślimak na Forum Prawnym
 
Posty: 5.937
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Nie trzeba.
Wystarczy, że pracownik ze skierowaniem na badania uda się do dowolnej placówki, która prowadzi medycynę pracy i przy badaniach poprosi o fakturę gotówkową na firmę.
Ślimak jest off-line  
22-01-2012, 21:08  
greg1003
Stały bywalec
 
Posty: 3.638
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Dzięki wielkie
greg1003 jest off-line  
30-01-2012, 22:30  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.402
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Cytat:
Napisał/a greg1003
Trzeba mieć podpisaną umowę z jakimś lekarzem/ośrodkiem?
Trzeba.
Ślimak - nie wprowadzaj w błąd.

Ustawa o służb. medycyny pracy.
Art. 12.
1. Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia
zdrowotne są wykonywane na podstawie umowy zawartej przez podmiot obowiązany
do ich zapewnienia, w myśl art. 5 ust. 2, zwany dalej „zleceniodawcą”,
z podstawową jednostką służby medycyny pracy, zwaną dalej „zleceniobiorcą”.


Ponadto, Ustawa określa też również minimalny okres, na jaki umowa taka musi być zawarta. Pracodawca ma obowiązek podpisania jej na czas nie krótszy niż rok


I dodatkowo: pismo-odpowiedź PIP na podobne, choć ciut inne pytanie:
Stanowisko pip w sprawie podpisywania umowy z medycyna pracy



W nawiązaniu do Pana pisma z dnia 09.12.2010r Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie wyjaśnia:
[B]Obowiązek umowy z medycyną pracy jasno wynika ze znowelizowanej Ustawy o Służbie Medycyny Pracy /ustawa o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy Dz. U. z 2008 r. Nr 220 poz. 1416/[/B]
"1. Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, o którym mowa w art. 5 ust. 2, zwany dalej "zleceniodawcą", z podstawową jednostką służby medycyny pracy, zwaną dalej "zleceniobiorcą".",
Ważne są badania lekarskie pracownika, który wykonał je w przychodni medycyny pracy z którą pracodawca podpisał stosowną umowę.
Pracownik nie może iść do dowolnej przychodni medycyny pracy tylko do tej , z którą pracodawca podpisał umowę na świadczenie usług medycznych.


Ewania jest off-line  
31-01-2012, 07:29  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.666
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Pracodawca zatrudniający jednego pracownika nie musi mieć umowy z placówką medycyny pracy. Wystarcza skierowanie na badania.
Janusz M. jest off-line  
31-01-2012, 10:10  
greg1003
Stały bywalec
 
Posty: 3.638
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Cytat:
Napisał/a Janusz M.
Pracodawca zatrudniający jednego pracownika nie musi mieć umowy z placówką medycyny pracy. Wystarcza skierowanie na badania.
Dziękuję uprzejmie
Pracownik będzie tylko jeden,ale chce mu zrobić komplet badań + wyposażyć w odpowiednie okulary do pracy przy komputerze.

pozdrawiam serdecznie
greg1003 jest off-line  
31-01-2012, 15:40  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.402
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Cytat:
Napisał/a Janusz M.
Pracodawca zatrudniający jednego pracownika nie musi mieć umowy z placówką medycyny pracy. Wystarcza skierowanie na badania.
Przegapiłam coś? Logiczne by to jak najbardziej było, ale - czy przepis określający "podmioty zobowiązane..." dzieli je wg liczby zatrudnionych?
Czy możesz podać podstawę takiej interpretacji?
Ewania jest off-line  
31-01-2012, 16:38  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.666
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Tak to logicznie interpretujemy na moim terenie. PIP też do tego nie ma zastrzeżeń.
Janusz M. jest off-line  
06-02-2012, 21:09  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.402
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Cytat:
Napisał/a Janusz M.
Tak to logicznie interpretujemy na moim terenie. PIP też do tego nie ma zastrzeżeń.
Logika logiką, ale mimo to: dura lex - sed lex. Jeśli trafi się PIPowiec "służbista", będzie miał inne zdanie
Ewania jest off-line  
07-02-2012, 07:00  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.666
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Cytat:
Jeśli trafi się PIPowiec "służbista", będzie miał inne zdanie
Jestem przekonany, że nie. Chyba, że będzie chodziło o duży zakład pracy, a nie o "drobnego biznesmena" .
Proszę też zaznajomić się z opinią Tadeusza Nycza:
"Formą takiej umowy ma być zlecenie, gdyż ustawodawca w art. 12 ust. 3 nazywa pracodawcę zleceniodawcą."

Tym zleceniem jest skierowanie na badania wystawione przez pracodawcę.
Janusz M. jest off-line  
07-02-2012, 19:32  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.402
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Cytat:
Napisał/a Janusz M.
Jestem przekonany, że nie. Chyba, że będzie chodziło o duży zakład pracy, a nie o "drobnego biznesmena" .
Proszę też zaznajomić się z opinią Tadeusza Nycza:
"Formą takiej umowy ma być zlecenie, gdyż ustawodawca w art. 12 ust. 3 nazywa pracodawcę zleceniodawcą."
Do tego miejsca - zgoda. Umowa taka (na lekarską opiekę profilaktyczną nad pracownikami) najczęściej ma formę umowy zlecenia.
Natomiast to :
Cytat:
Tym zleceniem jest skierowanie na badania wystawione przez pracodawcę.
mnie bardzo zdziwiło, bo jestem przekonana, że nie jest prawdą.
Ewania jest off-line  
07-02-2012, 19:38  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.666
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Cytat:
mnie bardzo zdziwiło, bo jestem przekonana, że nie jest prawdą.
Przykro mi, ale to prawda. Skonsultowałem swą wypowiedź z ekspertami prawa pracy i ekspertami BHP.
Skierowanie na badania jest zleceniem na ich przeprowadzenie.
Janusz M. jest off-line  
08-02-2012, 17:56  
Ewania
Praktyk
 
Ewania na Forum Prawnym
 
Posty: 2.402
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

Cytat:
Napisał/a Janusz M.
Skierowanie na badania jest zleceniem na ich przeprowadzenie.
Ależ tego nie kwestionuję. Jednak - nie jest zleceniem opieki profilaktycznej nad pracownikami, a o takiej właśnie umowie mówimy. Ze pracodawca kieruje pracowników na badania profilaktyczne do lekarza, z ktorym ma zawartą umowę na sprawowanie profilaktycznej opieki nad pracownikami (a nie na same badania).
PS.
Są rózni "eksperci", zarówno jesli chodzi o prawo pracy jak i jeśli chodzi o bhp.... Mało skromnie mogłabym zaliczyć się do tych drugich - a mam jednak inne zdanie
Tam, gdzie prawo pozostawia lukę, stwarza dowolnośc interpretacji.... W zaleznosci od tego, kto interpretuje
Ewania jest off-line  
31-07-2012, 10:44  
hocker
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Ostrzeżenie przed indolencją okulistów medycyny pracy

Witam.
Czy człowiek noszący na stałe okulary może pracować na wysokości powyżej 3m?
Tak może. Jeżeli swoje okulary zamieni na soczewki kontaktowe i nie trafi na okulistę- ignoranta.Mnie zdarzyło się to dwukrotnie i kosztowało do tej pory ok. 450 pln. I nadal jestem w czarnej....dziurze. Pierwsza okulistka (Ergomed Kraków) zdecydowanie odrzuciła mnie jako osobę ,która może pracować na wysokości bez podania jakiejkolwiek szansy rozwiązania mojego problemu i pouczeniu o możliwości odwołania się od jej decyzji. Ponieważ mam ponad 50 lat sytuacja stała się dla mnie dramatyczna. W związku z tym udałem się do drugiej przychodni medycyny pracy na ul. Ciepłowniczą w Krakowie. Zapłaciłem już z własnej kieszeni 160 pln. Pan doktor łaskawie dopuścił mnie do pracy na wysokości pod warunkiem że zakupię gogle korekcyjne we wskazanej przez niego firmie za 267 pln. Ze względu na moją sytuację oczywiście zrobiłem to . No i tu wychodzi szydło z worka indolencji naszych konowałów. Oboje działali w warunkach nieznajomości obowiązujących przepisów prawa narażając pacjentów na straty materialne lub licząc może na '" co łaska" za radę jak obejść przepisy,których wcale nie trzeba obchodzić.
Otóż od decyzji lekarza medycyny pracy można odwołać się do Wojewódzkiej Przychodni Medycyny Pracy, lub równoważnej,w ciągu tygodnia poprzez lekarza który wydał wątpliwe orzeczenie. Po dwóch tygodniach lepiej samemu się ruszyć bo nie wiadomo co doktorek wykombinował.
A całość reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) a zakres badań o pracy w okularach mówi pkt V-3-b załącznika nr 1 .
Wyszło na to że jak kadrowa się "kapnie" i to będę musiał dołożyć jeszcze 180pln do soczewek kontaktowych. Nieznajomość prawa boli.
W sprawie okularów na wysokości polecam:http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/a...a-z-przepisami
hocker jest off-line  
14-04-2014, 13:14  
spartan1977
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zapytanie o lekarza medycy pracy

witam mam podjac prace na produkcji czyli podwieszanie elementow na haki stanowisko jest oreslone jako operator lini lakierniczej mam jednooko ale widze lepiej niz niejeden dwuoczny czy mam szanse przejsc takie badania praca mi potrzebna mam rodzine a w polsce zawsze jest pod gore pracowalem na budowach
spartan1977 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czas pracy lekarza (odpowiedzi: 3) Lekarz ma wymiar 150 godzin do przepracowania w danym miesiącu. Faktycznie jednak przepracował 130 godzin + miał 100 godzin dyżuru. Powstaje tym...
§ czy zus może podważyć zdolność do pracy wydaną przez lekarza medycyny pracy (odpowiedzi: 11) Witam, jestem chory i lekarz orzecznik zus próbuje podważyć moją zdolność do pracy, którą już dawno temu przyznał mi lekarz medycyny pracy....
§ Ważność zaświadczenie lekarza m.pracy (odpowiedzi: 1) Czy ktoś wie, jak długo ważne jest zaświadczenie o zdolności do pracy wystawione przez lekarza medycyny praca (wyrobione w zeszłym roku, wakacje)? ...
§ Czy zakład pracy może mnie zmusic do konkretnego lekarza med. pracy (odpowiedzi: 17) Jeśli zakład ma podpisaną umowę z lekarzem medycyny pracy a ja nie chcę do niego iść i idę (na własny koszt) do innego lekarza to czy zakład może...
§ Zaswiadczenie od lekarza medycyny pracy o godzinach pracy dla osoby niepenosprawnej (odpowiedzi: 11) Witam , mam pewien problem , potrzebuje wzor druku do lekarza medycyny pracy ktry stwierdza czy moge pracowac w godzinach nocnych oraz po 8 godzin ,...
§ powrót do pracy a zaświadczenie lekarza medycyny pracy (odpowiedzi: 3) Witam, od dłuzszego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim. Kilka dni temu od pracodawcy dostałam list z informacjami co przysługuje takiej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:28.