Pozew o ustalenie stos.pracy-kilka roszczeń? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
26-02-2012, 14:52  
evelunka
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Pozew o ustalenie stos.pracy-kilka roszczeń?

Witam,
spotkałam się z następującym problemem...Czy w pozwie o ustalenie istnienia stosunku pracy-umowy o pracę na czas nieokreślony, mogę wnosić także o zapłatę zaległego wynagrodzenia oraz o odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę?
Nie mam doświadczenia w praktycznym zastosowaniu kpc i kp, stąd wiele wątpliwości.
Druga kwestia to wartość przedmiotu sporu w w/w pozwie.
Pan X pracował na umowę o dzieło, ktora była podpisywana co miesiąc na 30 dni przez okres 6 miesięcy. Pracodawca tak zlośliwie oszukiwał, że płacił pracownikowi tak jak na zleceniu-tj.za godziny, a nie za wykonane dzieło. Faktycznie całość była stosunkiem pracy i nosiła jego znamiona. Co miesiąc Pan X otrzymywał inną wypłatę, w zalezności od wypracowanych godzin. Na umowie o dzieło widniala zaś kwota 1900 zł brutto. W trakcie trwania ostatniej umowy, pracodawca od niej odstąpił bez podania przyczyn.
Pracownik wyliczył, że pracodawca razem zalega z zapłatą 3 200 zł i wysłał do niego przedsądowe wezwanie do zapłaty. Bez skutku oczywiście.
Pan X chciałby teraz wystąpić na drogę sądową. Chce wnosić o ustalenie istnienia stosunku pracy, o zapłatę zaległego wynagrodzenia oraz o odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę. Jaka będzie zatem wartość przedmiotu sporu? Czy należy tutaj liczyć wynagrodzenie widniejące na umowie o dzieło tj. 1900 zł brutto pomnożone przez liczbę miesięcy, w których był zatrudniony+zaległe wynagrodzenie tj.3200 zł+ odszkodowanie w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia?
Czy też powinien liczyć wg najniższego wynagrodzenia krajowego, tj. 1500 zł brutto pomnożone przez okres pracy+ zalegle wynagrodzenie(tylko w jakiej kwocie? Należność liczona na podstawie umowy o dzieło?) + odszkodowanie za nieuzasadnione zwolnienie w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia liczonego wg najniższej krajowej czy umowy o dzieło?

Czy wszystkie trzy żądania można zawrzeć w jednym pozwie?
Czy lepiej najpierw zlożyć pozew o ustalenie stosunku pracy, a później dopiero na jego podstawie dochodzić i zaległości w wynagrodzeniu i odszkodowania?
Bardzo będę wdzięczna za pomoc, bo nie mam do kogo zwrócić się z tym pytaniem.
Pozdrawiam.
evelunka jest off-line  
26-02-2012, 18:40  
barno
Stały bywalec
 
Posty: 1.282
Domyślnie RE: Pozew o ustalenie stos.pracy-kilka roszczeń?

Cytat:
Czy w pozwie o ustalenie istnienia stosunku pracy-umowy o pracę na czas nieokreślony, mogę wnosić także o zapłatę zaległego wynagrodzenia oraz o odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę?
Możesz.

Cytat:
Druga kwestia to wartość przedmiotu sporu w w/w pozwie.
Przepis prawny:
Art. 23(1). kpc
W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi, przy umowach na czas określony - suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony - za okres jednego roku.
barno jest off-line  
26-02-2012, 19:51  
evelunka
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Pozew o ustalenie stos.pracy-kilka roszczeń?

Dziękuję za odpowiedź.
evelunka jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:57.