Świadectwo pracy pracownika młodocianego... - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo pracy


Odpowiedz
 
07-03-2012, 08:17  
kasiulek86
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Świadectwo pracy pracownika młodocianego...

Pracuję w firmie budżetowej zatrudniającej pracowników młodocianych...
Jeżeli pracownik młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę, nie uczęszcza na zajęcia teoretyczne i praktyczne, zaniedbuje naukę itp, rozwiązując z nim umowę o pracę należy stosować art. 196 KP pkt 1, w powiązaniu z innym art. KP czy wystarczy 196 , zważywszy na to, że w umowie pisze że w akich przypadkach ma zastosowanie art 196. Dla mnie to jest logiczne ale nasze kady z jednostki zwierzchniej twierdzą że należy stosować 196 i 52 art..- powiązać 2 art. ....
kasiulek86 jest off-line  
07-03-2012, 09:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Świadectwo pracy pracownika młodocianego...

Młodociany pracownik nie ma umowy o pracę, a umowę o naukę zawodu. Oczywiście można z nim rozwiązać umowę o pracę w trybie, który podałeś art 196 kp pkt1. ale osobiście przed rozwiązaniem takiej umowy poprzedziłbym ją karami dyscyplinarnymi, pismem do rodziców, szkoły gdzie realizuje część teoretyczną. Podpowiadam daleko idącą ostrożność. Lepiej zebrać dokumenty świadczące o tym, że pracodawca podjął wszelkie możliwe środki wychowawcze zanim rozwiązał umowę. Wiem, że to utrudnia życie pracodawcy ale... powstrzymałbym się przed szybkim wypowiedzeniem umowy.
 
07-03-2012, 13:16  
kasiulek86
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Świadectwo pracy pracownika młodocianego...

Witam dziękuję za odp... tak owszem ... wszytstko jest tak jak należy... jeżeli są zachowane te wszystkie środki ostrożności....to czy mona rozwiązać na podstawie tego art.196 pkt. czy jednak trzeba podeprzeć się pargrafem 51 czy tam 52 juz nie pamietam...którym... chodzi o wątpliwości kadrowych z innej jednostki... czy nalezy się podpiwerac tymi innymi jakimiś art z KP..?
kasiulek86 jest off-line  
07-03-2012, 13:52  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Świadectwo pracy pracownika młodocianego...

Nie bardzo rozumiem twoje pytanie, art 51 mówi o prawach pracownika w razie przywrócenia go do pracy, a art.52 o trybie rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem względnie par 3 o zasięgnięciu opinii zz. Tymczasem TY nie nawiązałeś umowy o pracę, a umowę o naukę zawody czyli zupełnie co innego. Ponadto nie słyszałem aby zz wypowiadało się w sprawach młodocianego pracownika,który jako niepełnoletni nie należy do niego.
W mojej ocenie ta sytuacja wystarczająco wyczerpuje art196 pkt1. można z nim rozwiązać umowę o pracę po spełnieniu tego pkt 1 zwłaszcza.
 
07-03-2012, 14:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Świadectwo pracy pracownika młodocianego...

nie umowę o pracę a umowę o naukę zawodu oczywiście ach te przyzwyczajenia
 
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:34.